sobhe-no.ir
1055
شنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۹
6
هراس از تغییر سیاست‌های رییس‌جمهوری جدید آمریکا، شاه سعودی را به هذیان‌گویی انداخته است

سعودی؛ صادر‌کننده تروریسم در جهان

روح‌الله فرقانی

نگاه

بحران در دولت انگلیس

کمیته‌های مردمی یمن در چند عملیات یکی از سنگین‌ترین ضربات در طول ماه‌های گذشته را بر پیکره سعودی‌ها وارد ساختند

پاسخ یمن به حملات وحشیانه ریاض

اتهامات‌افکنی مقامات سعودی علیه ایران در شرایطی است که عربستان با به راه انداختن ائتلافی نظامی با حمایت کشورهای غربی از سال‌2015 تا به امروز مشغول جنگ و بمباران مردم یمن است و نیروهای مقاومت یمن آنگونه که یک هفته‌ای به آل‌سعود هشدار داده بودند، روزهای اخیر مواضعی را در عربستان سعودی مورد هدف قرار دادند.

صبح نو

هراس از تغییر سیاست‌های رییس‌جمهوری جدید آمریکا، شاه سعودی را به هذیان‌گویی انداخته است

سعودی؛ صادر‌کننده تروریسم در جهان

روح‌الله فرقانی

پس از  آن که شاهزاده خام آل‌سعودکه  چند سالی است برای جلب بهتر حامیان غربی و صهیونیستی خود اتهاماتی را نسبت به ایران بیان کرده و می‌کند تا مگر مسیر رسیدن به صندلی پادشاهی در کاخ ریاض برایش هموارتر شود، روز گذشته پادشاه این کشور در نشستی با مقامات سعودی  بار دیگر انگشت اتهامات واهی آل‌سعود را به سوی ایران گرفت تا مگر با ایران‌هراسی، بتواند در ترسیم سیاست‌های جدیدی آمریکا توسط جوبایدن نسبت به غرب آسیا، نگاه‌ها را به سوی ریاض جلب کند. موضوعی که حسین رویوران، کارشناس مسائل غرب آسیا برآن صحه می‌گذارد و به روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: اظهارات شاه سعودی فرار به جلو و یک نوع اعلام آمادگی همکاری به تیم پیروز انتخابات آمریکاست. «سلمان‌بن‌عبدالعزیز» شاه عربستان سعودی در افتتاحیه هشتمین دور مجلس شورای این کشور و در ادامه اتهام‌زنی‌هایی علیه ایران مدعی شد: عربستان سعودی بر خطرناک بودن پروژه منطقه‌ای نظام ایران، دخالت آن در کشورها، حمایت از تروریسم و افراط‌گرایی و برافروختن آتش فرقه‌گرایی از خلال بازوهای مختلفش تأکید می‌کند و به ضرورت اتخاذ موضعی قاطع از سوی جامعه بین‌الملل در قبال ایران فرا می‌خواند؛ موضعی که تضمین‌کننده حل ریشه‌ای تلاش نظام ایران برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی، توسعه برنامه موشکی بالستیک، مداخله آن در امور داخلی کشورهای دیگر، حمایت از تروریسم و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی باشد. شاه سعودی در ادامه به پاسخ موشکی و پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به حملات ائتلاف سعودی نیز پرداخت و گفت، ریاض شلیک پهپاد و موشک بالستیک به سمت عربستان سعودی توسط «شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران» را محکوم می‌کند و آن را نقض عرف و قانون بین‌الملل می‌داند. این ادعاهای آل‌سعود در حالی عنوان شد که شاه سعودی پس از دیدار اخیر او با نماینده آمریکا در ریاض صورت گرفته است. «الیوت آبرامز» نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران و ونزوئلا در سفر به عربستان سعودی، روز چهارشنبه در دیدار با مقامات سعودی و دولت مستعفی یمن بر لزوم «اقدامات مشترک جهت مقابله با فعالیت‌های مخرب و خشونت‌آمیز ایران در منطقه» تأکید کرده و برخی ادعاهای تکراری  علیه ایران را عنوان کرده بود. پادشاه عربستان در حالی به این اتهام‌زنی خود نسبت به کشورمان ادامه می‌دهد که پیش از این «عبدالله المعلمی» سفیر و نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل متحد اخیراً این‌گونه سیاست‌های مخرب را قبلاً علیه کشورمان تکرار کرده بود و مدعی شد که ایران اهل گفت‌وگو نیست.

امیرعبداللهیان: ریاض خوش‌خدمتی به رژیم اسرائیل را متوقف کند
البته این سخنان واهی مقامات سعودی با واکنش از سوی برخی سیاستمداران ایرانی همراه شد.کما اینکه «حسین امیرعبداللهیان» دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: پادشاه عربستان متجاوز به یمن که در کنار تروریسم آمریکایی داعش در عراق، سوریه، لبنان و یمن بوده است، حق اتهام‌زنی به جمهوری اسلامی ایران را ندارد. وی با بیان اینکه ریاض بهتر است خوش‌خدمتی به رژیم اسرائیل را متوقف کند و به همسایگان احترام بگذارد، تاکید کرد: ایران همواره حامی اصلی صلح و امنیت همسایگان و منطقه است.

تخت‌روانچی: فعالیت هسته‌ای سعودی و صهیونیستی شفاف شود
از سویی دیگر؛ «مجید تخت‌روانچی» نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل  که با موضوع گزارش سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار شد، بر نقش مهم انرژی هسته‌ای در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها تاکید کرد و گفت: هرگونه محدودسازی فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای را رد کرد و گفت فعالیت هسته‌ای سعودی و همچنین رژیم صهیونیستی باید شفاف شود و تحت نظارت آژانس انرژی اتمی درآید.

 رویوران: اظهارات شاه سعودی فرار به جلو و یک نوع اعلام آمادگی همکاری به تیم پیروز انتخابات آمریکاست
«حسین رویوران» کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به اتهام‌زنی پادشاه عربستان به ایران، عنوان کرد: اظهارات اخیر شاه سعودی فرار به جلو و یک نوع اعلام آمادگی به تیم پیروز انتخابات آمریکاست یعنی جوبایدن است که بگوید ما آمادگی این را داریم که با ایران برخورد کنیم اگر چنین اراده‌ای در کاخ سفید وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه در حادثه تروریستی 11‌سپتامبر بیشتر افراد این عملیات تروریستی عربستانی بودند، افزود: ریاض در حالی به ایران اتهام‌زنی می‌کند که همه می‌دانند که افراد زیادی در حادثه 11‌سپتامبر سعودی بودند و کتاب خاطرات هیلاری کلینتون(انتخاب سخت) نشان از این مسأله دارد. حتی اظهارات حیدرالعبادی، نخست‌وزیر قبلی عراق نشان می‌دهد که پنج هزار انتحاری سعودی که خودشان را در عراق منفجر کردند وهابی سعودی بودند و علاوه بر آن 6هزار سعودی دیگر هم در زندان حوت ناصریه عراق هستند. این‌ها نشان می‌دهد که داستان از چه قرار است و چه کسی تروریست است. این کارشناس مسائل غرب آسیا، تصریح کرد: همین افرادی که اخیراً در فرانسه یا اتریش اقدامات تروریست انجام دادند به تفکر وهابی تکفیری اذعان کردند.  این نشان‌دهنده این است که عربستان خاستگاه این تروریست‌هاست.  رویوران ادامه داد: ملک‌سلمان از ایران خواسته که نیروهای خودش را از یمن، لبنان سوریه یا عراق بیرون بکشد و از دخالت در امور جهان عرب خودداری کند. این واقعاً خنده‌دار است. حزب‌الله که در سی سال گذشته پیروز انتخابات لبنان بوده است آیا نیروی ایرانی است؟  آیا انصارالله ایرانی هستند و با چتر در یمن پیاده شدند؟ آن‌ها بخش اصیلی از یمن هستند. یا حشدالشعبی در عراق، آیا ایرانی است؟ این‌ها نیروهای اصیلی هستند که درسطح مقاومت هستند و معتقدند که تفکر مقاومت راه نجات آن‌هاست و ما منکر این پیوند نیستیم. این نیروها بومی حزب‌الله هستند که در لبنان نه تنها پیروز انتخابات این کشور شدند بلکه در رأس فراکسیون پارلمان و 8‌مارس هستند. این‌ها موضوعات و واقعیتی است که آل‌سعود باید ببیند. این کارشناس مسائل منطقه افزود: آل‌سعود سخنان و اظهاراتی را بیان می‌کند که خوشایند رژیم اسرائیل است. صهیونیست‌ها در این توهم هستند که چه چیزی خوشایند رژیم اسرائیل است تا آن را انجام دهند . آن‌ها با این کار می‌خواهند وضعیت خودشان را در روابط با آمریکا بهبود بخشند. شاید دونالد ترامپ همه چیز را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌داد و آن‌ها را در معامله قرن آزادی کامل داده بود اما نباید فراموش کرد که بایدن نگاهش مانند ترامپ نیست و درباره معامله قرن نگاهی مانند ترامپ ندارد. اما آل‌سعود در تلاش است تا با تملق رژیم اسرائیل و اظهارات سخیف نسبت به ایران رضایت آمریکا را به‌دست آورند.

captcha
شماره‌های پیشین