sobhe-no.ir
1050
شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۹
2
خبر

روحانی: دولت بعدی آمریکا در برابر ملت ایران تسلیم خواهد شد

جریان حامی دولت در پی گره زدن مجدد اقتصاد کشور به سیاست خارجی است

اصلاح‌طلبان به‌دنبال ساختن دوگانه آمریکای خوب و بد هستند

در حالی که نتیجه انتخابات در آمریکا هنوز به‌طور قطعی روشن نشده است، اصلاح‌طلبان نسبت به پیروزی نامزد دموکرات‌ها به یقین رسیده و برای آن تبلیغات مثبت به راه انداخته‌اند. بنابر ادعای این جریان، ورود دموکرات‌ها به کاخ سفید می‌تواند ظرفیت‌های خوبی برای آن‌ها باشد تا بتوانند با بهانه قرار دادن حضور بایدن و قدرت‌گیری گزاره مذاکره، خود را به‌عنوان بازیگر جدی در انتخابات‌1400 نشان بدهند.

آخرین خبر

ذوق‌زدگی از آمدن یکی، سراب آرزوهاست

بازتاب روز

چهار دهه مقاومت ملت ایران، درسی برای آمریکا

خبر برتر

وابسته شدن اقتصاد به فعل و انفعالات خارجی جای تاسف است

صبح نو

جریان حامی دولت در پی گره زدن مجدد اقتصاد کشور به سیاست خارجی است

اصلاح‌طلبان به‌دنبال ساختن دوگانه آمریکای خوب و بد هستند

در حالی که نتیجه انتخابات در آمریکا هنوز به‌طور قطعی روشن نشده است، اصلاح‌طلبان نسبت به پیروزی نامزد دموکرات‌ها به یقین رسیده و برای آن تبلیغات مثبت به راه انداخته‌اند. بنابر ادعای این جریان، ورود دموکرات‌ها به کاخ سفید می‌تواند ظرفیت‌های خوبی برای آن‌ها باشد تا بتوانند با بهانه قرار دادن حضور بایدن و قدرت‌گیری گزاره مذاکره، خود را به‌عنوان بازیگر جدی در انتخابات‌1400 نشان بدهند.

از مدت‌ها قبل رسانه‌های منتسب به جریان اصلاحات، این خط تبلیغاتی را به راه انداخته‌اند که پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا برای ایران مفیدتر است چون می‌تواند با دورکردن فضای التهاب، ثبات را به اقتصاد کشورمان بازگرداند. فعالان اصلاح‌طلب البته برای پیروزی بایدن و حمایت از این رخداد، دلیل دیگری نیز تراشیدند. آن‌ها معتقد بودند که حضور دموکرات‌ها در کاخ سفید، وزنه گفتمانی اصلاح‌طلبان در داخل ایران را پربارتر خواهد کرد و موجب می‌شود تا از حالت انزوای گرفتارشده، بیرون بیایند و به‌عنوان جریان با شانس بالا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده، ظاهر شوند. همین انگاره‌های تبلیغاتی نیز باعث شد تا رسانه‌های اصلاح‌طلب، رسماً و علناً به ستاد تبلیغاتی جو بایدن تبدیل شوند و بابت امتیازات قدرت‌گیری بایدن برای ایران، مرثیه‌ها بسرایند. این خط چند روزی می‌شود که شدت بیشتری در میان اصلاح‌طلبان پیدا کرده است.
در حالی که نتیجه انتخابات در آمریکا هنوز مشخص نشده، جریان اصلاح‌طلب ترجیح داده بایدن را پیروز قطعی نبردگاه انتخاباتی بداند و نسبت به نتایج حضور دموکرات‌ها در کاخ سفید برای ایران، تحلیل ارائه کند. روزنامه اصلاح‌طلب شرق روز پنج‌شنبه 15آبان در گزارشی تحت عنوان «ظرفیت‌های بایدن برای اصلاح‌طلبان» به امکانات و امتناعات عرصه سیاسی ایران در صورت پیروزی نامزد دموکرات‌ها در انتخابات آمریکا پرداخت. این روزنامه با تاکید بر اینکه «در صورت تغییر دولت آمریکا امکان مذاکره با این کشور وجود خواهد داشت» نوشت: هرچند مذاکره در شرایطی که به هر حال تحریم‌های گسترده‌ای از سوی آمریکا علیه ایران وضع شده، قدری سخت است و به‌نظر می‌رسد که مدتی طول بکشد تا این تحریم‌ها رفع شود و در شرایطی مانند آنچه پیش از خروج ترامپ از برجام شاهد بودیم، ایران و آمریکا بتوانند در فضایی به دور از تهدید مذاکره کنند. «شرق» اضافه کرد: با همه این‌ها به نظر نیروهای اصلاح‌طلب، حضور بایدن در کاخ سفید می‌تواند باعث گشایش روزنه‌هایی شود که در صورت انتخاب مجدد ترامپ همان روزنه اندک هم بسته می‌شود. اصلاح‌طلبان تصور می‌کنند با پیروزی بایدن می‌توانند با تکیه بر گفتمان مذاکره در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده برگ برنده مهمی در دست داشته باشند. آن‌ها در شرایطی که نارضایتی عمومی زیاد شده است و شاید دیگر نتوانند با وعده‌های اقتصادی یا سیاسی مردم را به انتخابات امیدوار کنند، گمان می‌کنند یکی از مهم‌ترین راه‌های اعتمادسازی برای مردم تکرار مجدد دوگانه مقابله-مذاکره است و با این شیوه قادر خواهند بود که مردم را به نفع خود پای صندوق انتخابات بیاورند.
طی این مدت، برخی چهره‌های اصلاح‌طلب نیز نسبت به حضور بایدن در کاخ سفید تحلیل ارائه داده‌اند. مثلاً علی صوفی، فعال اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با نامه نیوز با بیان اینکه «پیروزی بایدن شوک اقتصادی مثبت به‌دنبال خواهد داشت و پیروزی ترامپ شوک اقتصادی منفی» اظهار داشت: «مردم انتظار دارند با پیروزی بایدن آمریکا به برجام برگردد، تحریم‌ها لغو شود و وضعیت به پیش از ریاست جمهوری ترامپ برگردد.»
از سویی مدت‌هاست که اصلاح‌طلبان با تقلیل دادن دشمنی‌های ساختاری نظام سیاسی آمریکا با دولت و ملت ایران به شخص ترامپ، این باور معیوب و در عین حال خوش‌بینانه را بازتولید کرده‌اند که با آمدن شخصی دیگر به جای ترامپ، مشکلات فی‌مابین تهران-واشنگتن تا حد زیادی مرتفع خواهد شد. در همین باره معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهوری و از دانشجویان محوری فاتح لانه جاسوسی آمریکا در آبان‌ماه سال‌58، چندی پیش در توییتی با اشاره به نتیجه انتخابات در آمریکا نوشت: «امشب تکلیف ضدایرانی‌ترین رییس‌جمهور دنیا مشخص می‌شود؛ تکلیف عامل شدیدترین تحریم‌ها علیه مردم و کودکان بیمار روشن می‌شود.» ابتکار در حالی ترامپ را ضدایرانی‌ترین رییس‌جمهور  دنیا دانسته که نظام تحریم‌ها از اسفندماه سال‌57 و در دوران کارتر، رییس‌جمهور  دموکرات آمریکا علیه ایران وضع شد.

اقتصاد کشور در گروگان سیاست خارجی
اصلاح‌طلبان در حالی دارند روی انتخابات آمریکا و نتایج مثبت این انتخابات برای ایران در صورت پیروزی بایدن مانور می‌دهند، که همین روند را در طول هفت سال گذشته طی کردند و به‌طور نامعقول، سیاست خارجی را به اقتصاد گره زدند تا به خیال خود بتوانند از مشکلات، گره‌گشایی کنند. آن‌ها و دولت تحت حمایت آن‌ها با معطل نگه داشتن ظرفیت‌های داخلی کشور و بدون توجه به مختصات اقتصاد مقاومتی، تمامی تخم‌مرغ‌های سیاست‌ورزی خود را در سبد برجام گذاشتند و اجازه ندادند تا اقتصاد کشور از گروگان دیپلماسی رهایی یابد. از قرار معلوم در آن روند ضدملی، هیچ تغییری حاصل نشده و اصلاح‌طلبان با ابراز خوشحالی نسبت به پیروزی بایدن، قصد دارند دوباره، آینده کشور را معطل لبخند خارجی‌ها کنند. این معطلی با پیروزی آن‌ها در انتخابات سال آینده، تشدید نیز خواهد شد.
اصلاح‌طلبان، پیش و بیش از آنکه بخواهند برای آینده برنامه بریزند و پیروزی بایدن را مقدمه‌ای برای خروج خود از انزوای دچارشده کنونی خود بدانند، لازم است نسبت به پیامدهای فاجعه‌بار وابسته کردن اقتصاد کشور به نتایج دیپلماسی، پاسخگو باشند و بگویند که علی‌رغم وعده‌های پرطمطراق سال‌های‌92 و 96، چه بر سر اقتصاد و از آن بالاتر، چه بر سر اعتماد مردم آوردند.

captcha
شماره‌های پیشین