sobhe-no.ir
1050
شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۹
15

اخبار کوتاه

فیلم مجیدی به‌عنوان فیلم افتتاحیه برگزیده شد

افتتاح جشنواره دوحه با «خورشید»

رسانه های جهان درباره انتخابات آمریکا چه می گویند

آمریكا، بزرگ‌ترین بازنده

شمارش آرا و رقابت نزدیك دو نامزد جمهورى‌خواه و دموكرات در انتخابات ریاست‌جمهورى آمریكا همچنان یكى از مهم‌ترین سوژه‌هاى مورد توجه رسانه‌هاى جهان به شمار مى‌رود. در واقع جدال كلامى دو نامزد و نزاع خیابانى هواداران‌شان در ایالات مختلف آمریكا عمق شكاف اجتماعى ایجادشده در این كشور را به تصویر كشیده و این موضوع از چشم رسانه‌هاى جهان پنهان نمانده است.

صبح نو

رسانه های جهان درباره انتخابات آمریکا چه می گویند

آمریكا، بزرگ‌ترین بازنده

شمارش آرا و رقابت نزدیك دو نامزد جمهورى‌خواه و دموكرات در انتخابات ریاست‌جمهورى آمریكا همچنان یكى از مهم‌ترین سوژه‌هاى مورد توجه رسانه‌هاى جهان به شمار مى‌رود. در واقع جدال كلامى دو نامزد و نزاع خیابانى هواداران‌شان در ایالات مختلف آمریكا عمق شكاف اجتماعى ایجادشده در این كشور را به تصویر كشیده و این موضوع از چشم رسانه‌هاى جهان پنهان نمانده است.

مجله تایم با تیتر «واقعیت آمریكا» سراغ انتخابات جنجالى ریاست‌جمهورى در ایالات متحده رفته و فضاى متشنج حاكم بر این كشور را بررسى كرده است.
روى جلد این مجله تصویر جالب‌توجهى از یك ماسك با طرح پرچم و نقشه ایالات متحده دیده مى‌شود كه پاره‌پاره شده و اختلافات عمیق میان مردم آمریكا را به شكل نمادین روایت مى‌كند. استفاده از نماد ماسك نشان مى‌دهد نحوه تقابل با كرونا یكى از نشانه‌هاى جدى و تاثیرگذار تقابل دو نامزد در انتخابات اخیر بوده است،‌ به شكلى كه بایدن ماسك را به شعار انتخاباتى خودش در ضرورت مقابله با این بیمارى مبدل كرد و ترامپ و همچنین حامیانش نماد بى‌توجهى به توصیه‌هاى بهداشتى در زمینه رویارویى با كرونا شناخته شدند.
مولى بال، نویسنده مقاله‌اى در این خصوص تاكید مى‌كند كه رییس‌جمهور بعدى ایالات متحده با بحران جدى از ناحیه اختلافات عمیق یك ملت مواجه خواهد بود.
‎روزنامه نیویورك‌تایمز نیز در مقاله‌اى درباره جدال نامزدها و هواداران‌شان در انتخابات ریاست‌جمهورى آمریكا نوشت: «بزرگ‌ترین بازنده آمریكاست.»
توماس فریدمن در این یادداشت مى‌نویسد: «ما هنوز برنده نهایى را در انتخابات نشناخته‌ایم اما بازنده را مى‌شناسیم كه ایالات متحده آمریكاست. ما چهار سال سخت را با ریاست جنجالى و غیرصادقانه ترامپ سپرى كردیم؛ دورانى كه در تاریخ آمریكا سابقه نداشته است. دوره ریاست ترامپ دو ستون اصلى دموكراسى را هدف قرار داد؛ حقیقت و اعتماد. ترامپ در طول دوران ریاست خودش حتى یك روز تلاش نكرد رییس‌جمهور همه آمریكایى‌ها باشد و هیچ فرصتى را براى تحقیر مخالفانش از دست نداد، آن هم به روش‌هایى كه هیچ رییس‌جمهورى پیش از این در آمریكا استفاده نكرده بود. مردمان آمریكا تبدیل به ملتى چنددسته شده‌اند كه دیگر نمى‌توانند دست به كارهاى بزرگى مثل سفر به ماه بزنند چراكه رویاها با همراهى و كار گروهى 
به ثمر مى‌نشیند. اختلاف در استفاده از ماسك شاید مى‌تواند تكه‌تكه‌شدن جامعه آمریكا را به خوبى نشان بدهد. كارشناسان بهداشتى مى‌گویند ماسك زندگى شما را نجات مى‌دهد اما ملت آمریكا در خصوص همین موضوع هم به وحدت و تصمیم یكپارچه نمى‌رسند. شاید مهم‌ترین چیزى كه در انتخابات به وضوح دیده شد، همین گسل‌هاى عمیق میان آمریكایى‌ها بود.»
 
عصر ترامپ تمام نشده
روزنامه گاردین انگلیس هم در این خصوص با اشاره به اثرات باقیمانده از دوران ریاست‌جمهورى ترامپ نوشت: «عصر ترامپ هنوز تمام نشده است.»
آدام توز در این مقاله مى‌نویسد: «میراث ترامپ تا سال‌ها براى ایالات‌متحده باقى مى‌ماند؛ همچنین انتخابات نشان داد حامیان ترامپ و جمهورى‌خواهان در صورت پیروزى بایدن همچنان برابر او مقاومت مى‌كنند و رییس‌جمهور جدید ایالات متحده با بحران‌هاى جدى 
مواجه خواهد بود.»
روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز به چالش پذیرش نتایج انتخابات از جانب هواداران ترامپ و ادعاى تقلب اشاره كرده و نوشته است: «ترامپ در مواجهه با شكست حقیقت را انكار مى‌كند. او پیش از این هم نشان داده بود كه شكست را به راحتى نمى‌پذیرد و حالا واكنش رییس‌جمهور آمریكا به نتایج انتخابات زمینه‌ساز بحران تازه‌اى در این كشور شده است.»
در همین حال روزنامه فایننشال‌تایمز انگلیس درباره بحران انتخابات آمریكا و اختلافات درونى جمهورى‌خواهان با ترامپ نوشت: «رییس‌جمهور فعلى آمریكا و خانواده‌اش جمهورى‌خواهان را به خیانت متهم كرده‌اند.» در این گزارش آمده است: «فرزندان ترامپ مدعى هستند رهبران جمهورى‌خواهان در اعتراض به نتایج نحوه شمارش آرا و تقلب در انتخابات با آنها همراهى نكرده و از این موضع حمایت نمى‌كنند. جمعى از نزدیكان ترامپ به اعضاى جمهورى‌خواه كنگره اعتراض كردند و خواستار مداخله آنها در روند شمارش آرا شدند.»
 
بایدن؛ رییس‌جمهور كشور از‌هم‌پاشیده
روزنامه واشنگتن‌پست آمریكا هم با اشاره به اختلاف عمیق موجود میان ملت آمریكا نوشته است: «رقابت انتخابات ریاست‌جمهورى شكافى دردناك را به تصویر كشیده است. این انتخابات به خوبى نشان داد كه دسته‌بندى و اختلافات آمریكایى‌ها فراتر از دو جناح دموكرات و جمهورى‌خواه است.»
 در ادامه این مقاله آمده است: «این اختلافات در نتایج آرا به وضوح دیده مى‌شد، خصوصا تفاوت شهرهاى بزرگ و مناطق روستایى كه نشان‌‌دهنده فاصله جدى طبقاتى است. شكاف موجود فراتر از دو جناح سیاسى، نشان‌دهنده اختلاف آمریكایى‌ها در نحوه اداره كشور، مقابله با كرونا، حل مشكلات اقتصادى و بیكارى و حتى اختلاف در نحوه اجراى قانون در بدنه سیاسى كشور است. حتى اگر بایدن رییس‌جمهور شود، با كشورى بحران‌زده مواجه خواهد بود كه به شكل دردناكى از هم پاشیده و چند دسته شده است.»

captcha
شماره‌های پیشین