sobhe-no.ir
1050
شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۹
14

اخبار کوتاه

رحیم شهریاری، خواننده آذری کشور، در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

در صدد ثبت رکورد در گینس هستیم

رحیم شهریاری؛ خواننده پر آوازه آذری کشورمان است که قریب به 30‌سال از عمر فعالیت او می‌گذرد. این هنرمند کشورمان تاکنون برنامه‌های فراوانی را در ایران و کشورهای مختلف اجرا کرده است. شهریاری بعد از شیوع ویروس کرونا به مدت چهار‌ماه است که هرشب از طریق صفحه شخصی خود در فضای مجازی برای علاقه‌مندانش نوازندگی و خوانندگی می‌کند. این اتفاق بهانه‌ای شد تا به او به گفت‌وگو بنشینیم. در ادامه متن کامل این گپ و گفت را ملاحظه می‌کنید.

معرفی روز

سریال‌های نمایشی جدید رادیو معرفی شدند

خبر روز

اعلام برنامه کارگاه‌های فیلمسازی چهارمین هفته فیلم اروپایی

انتشار روز

«درخت مار» منتشر شد

صبح نو

رحیم شهریاری، خواننده آذری کشور، در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

در صدد ثبت رکورد در گینس هستیم

رحیم شهریاری؛ خواننده پر آوازه آذری کشورمان است که قریب به 30‌سال از عمر فعالیت او می‌گذرد. این هنرمند کشورمان تاکنون برنامه‌های فراوانی را در ایران و کشورهای مختلف اجرا کرده است. شهریاری بعد از شیوع ویروس کرونا به مدت چهار‌ماه است که هرشب از طریق صفحه شخصی خود در فضای مجازی برای علاقه‌مندانش نوازندگی و خوانندگی می‌کند. این اتفاق بهانه‌ای شد تا به او به گفت‌وگو بنشینیم. در ادامه متن کامل این گپ و گفت را ملاحظه می‌کنید.

با‌توجه به شرایط حال حاضر و بیماری کرونا فعالیت موسیقی خود را چگونه پیگیری می‌کنید؟
خیلی فعال هستم؛ برعکس دوران قبل از کرونا که سالی 
دو یا سه کنسرت برگزار می‌کردم این روزها حدود یک تا دو ساعت در اینستاگرام و صفحه شخصی خودم ساز نواخته‌ام و برای هموطنان به صورت زنده خوانده‌ام. ضمن اینکه به مردم قول داده‌ام هر ۱۵‌روز یکبار قطعه‌ای جدید از کارهایی که قصد داشتم به صورت آلبوم در بازار ارائه کنم را در اختیارشان بگذارم؛ به علاوه تک‌ترک‌هایی از آرشیوی که قرار بود در کشور آمریکا آلبوم شود،
 را منتشر می‌کنم تا مردم گوش کنند. برای ضبط آهنگ‌ها با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی به استودیو می‌روم و با حضور حداکثر دو یا سه نفر کار می‌کنیم. همچنین برخی آهنگ‌ها را به صورت اینترنتی به ترکیه و باکو می‌فرستیم و نوازندگان، سازها را می‌نوازند سپس قطعات آماده شده را در فضای مجازی و سایت‌های معتبر موسیقی قرار می‌دهیم.
 
در سؤال قبل اشاره کردید آهنگ‌ها را برای نوازندگان ترکیه و باکو می‌فرستید؛ آیا ما در کشور این امکان را نداریم که نوازندگان خودمان برای کارهای شما نوازندگی کنند؟
 اتفاقا ما در کشور خود نوازندگان بسیار خوبی داریم اما از آنجایی که کار من موسیقی ترکی و آذربایجانی است به نوازندگانی نیاز دارم که لهجه مورد نظر را بسیار خوب اجرا کنند، تکنیک خوبی بدهند و کاری که انجام می‌دهند با آهنگ‌های قبلی من متفاوت باشد. بنابراین اگر از کار نوازنده‌ای خوشم بیاید از طریق فضای مجازی با او ارتباط می‌گیرم؛ ما در کشور امکانات داریم اما هر گل یک 
رنگ‌و بویی دارد.
 
گفتید آلبومی را که قصد داشتید در آمریکا منتشر کنید را به صورت تک ترک در بازار موسیقی منتشر می‌کنید؛ این اتفاق برای شما پیامدهای خوبی به همراه دارد؟
صد‌در‌صد؛ به لحاظ اینکه ما یک‌سری محدودیت‌ها در ایران داریم؛ البته اشعار و آهنگ‌های من در طول این سی سال همیشه مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته‌اند؛ اما بعضا اشعاری وجود دارد که طبق قوانین وزارت ارشاد به هر دلیلی رد می‌شوند در حالی‌که این اشعار فولکلور محسوب می‌شوند؛ 
بر همین اساس تا به حال دو یا سه آلبوم در خارج از کشور منتشر کرده‌ام و هرگز آن‌ها را به وزارت ارشاد نبرده‌ام چراکه خطوط قرمز وزارت ارشاد و ممیزی‌ها را خودمان بلدیم؛ بنابراین من این کارها را خارج از ایران ارائه می‌کنم.
گویا قصد دارید چهار‌ماه اجرای زنده متوالی در اینستاگرام‌تان را در کتاب گینس ثبت کنید؟
طبق تحقیقاتی که ما انجام داده‌ایم در دنیا هنرمندی نبوده است که چهار‌ماه پیاپی اجرای موسیقی داشته باشد؛ اگر این رویداد را گینس ثبت نکند ممکن است به مسائل سیاسی کشور ما مربوط باشد وگرنه ثابت کردیم که این رکورد مختص به ماست؛ پیش‌تر فرانسه، ترکیه، ایتالیا این کار را انجام داده‌اند اما بیشترین عمر لایو آن‌ها یک ماه بوده است؛ مطمئناً اگر انصاف داشته باشند این اقدام ثبت خواهد شد.
 
چندی پیش برنامه‌ای برای برگزاری کنسرت در جزیره کیش فراهم شده بود که بعضی از خوانندگان روی صحنه رفتند اما این برنامه کنسل و بلیت‌فروشی سایر خوانندگان متوقف شد؛ شما پیشنهادی برای شرکت در اجراهای آنلاین و کنسرت کیش داشتید؟
 من هم از طریق اخبار متوجه شدم که قرار است کنسرتی در جزیره کیش برگزار شود اما کنسل شده است. برنامه و کنسرت من شب‌ها در فضای مجازی با تعداد مخاطبانی بالغ بر گاهی ۲۰۰۰‌نفر، ۲۰‌هزار نفر و بیشتر انجام می‌شود؛ برای آن‌ها زنده می‌خوانم و از این کار بسیار لذت می‌برم؛ هزاران نفر از هر گوشه دنیا پیگیر کار من هستند؛  این اتفاق را در این شرایط به سایر برنامه‌ها ترجیح می‌دهم؛ به هر حال عمری روی استیج آمده‌ام و مردم مرا حمایت کرده‌اند؛ من با این اقدام تلنگری به خوانندگان می‌زنم که روی صحنه با نشان دادن علامت قلب و جمله عاشق‌تون هستم. اگر شما نباشید می‌میرم و... حتی حاضرند روی استیج سینه‌خیز بروند تا به مردم بگویند که عاشق مردم هستند؛ عاشقی آن نیست وقتی مردم بلیت شما را خریداری کردند، شما روی استیج برای آن‌ها به این شکل ادای احترام کنید؛ ادای احترام برای خواننده لازم است اما حد و حدودی دارد؛ من کنسرت‌هایم تعظیم نمی‌کنم و سینه‌خیز نمی‌روم بلکه از مردم و حمایت‌شان تشکر می‌کنم؛ در شرایط کنونی به مدت چهار‌ماه هر شب دو ساعت برنامه اجرا می‌کنم بنابراین این اتفاق است که نشان می‌دهد شما واقعا عاشق مردم هستید؛ فقط روزهایی که مردم هزینه می‌کردند و بلیت می‌خریدند که نباید روی استیج به آن‌ها ابراز علاقه و احترام کنیم؛ این اتفاق شاید تلنگری به سایر خوانندگان باشد و شاید اصلا  اگر آن کسی که نمی‌داند جریان چیست عین خیالش نباشد؛ الان خبری از آن‌ها نیست اما کنسرت‌ها که آغاز شوند این اتفاقات نیز شروع می‌شوند.
 
بعد از اتمام کرونا و از سرگیری کنسرت‌ها برنامه‌های شما هم آغاز می‌شوند؟
مدیر برنامه من چندین طرح برای اجرای کنسرت در این شرایط به صورت آنلاین برای وزارت ارشاد داشته است اما همه آن‌ها 
به هر عنوانی رد شده‌اند؛ در کل امیدوارم در اولین قدم با اتمام کرونا مردم به آرامش نسبی برسند و کنسرت‌ها از سر گرفته شود؛ دلم برای یک سری از هنرمندان می‌سوزد که در این یکی، دو سال سرمایه‌گذاری‌های فراوانی کرده بودند تا بتوانند در آینده از آن بهره‌برداری کنند اما نشد؛ نگران خودم نیستم بعد از 30‌سال اجرای برنامه تشنه برگزاری کنسرت نیستم اما کنسرت‌ها که برگزار شوند باز هم به وظیفه خود عمل خواهم کرد؛ امیدوارم این مسأله حل شود و جوانانی که بسیار با استعدادند بتوانند به راحتی کارشان را ادامه دهند.

captcha
شماره‌های پیشین