sobhe-no.ir
1050
شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۹
12
بررسی رفتار متزلزل بازیگر سریال «پدر»

ریحانه پارسا؛ بازیگری که قاتل خودش شد

از چند روز پیش دوباره بحث مهاجرت یکی از بازیگران سینما و تلویزیون داغ شد. ریحانه پارسا، بازیگر جوانی که با سریال «پدر» شناخته شد، به خارج از کشور رفته و ظاهرا قصد برگشتن به ایران را ندارد. این اولین‌بار نیست که یک بازیگر مهاجرت می‌کند اما موضوع پارسا مولفه‌هایی دارد که قطعا از آن موردی جالب و قابل بررسی می‌سازد. دوسال پیش بود که سریال «پدر» توسط حامد عنقا و بهرنگ توفیقی برای پخش از شبکه دو ساخته شد. شخصیت‌های اصلی سریال را دوبازیگر جوان و ناشناخته برعهده داشتند؛ یکی سینا مهراد بود که به‌دلیل رابطه پدر و فرزندی با سعید سهیلی،کارگردان سینما راه ساده‌ای را برای بازیگری طی کرده بود و دیگری دختری 18 ساله به نام ریحانه پارسا. «پدر» مولفه‌های همیشگی عنقا را داشت، چیزهایی را که همین امروز در «آقازاده» هم شاهدش هستیم. از همان ابتدا به‌دلیل سکانس پریدن «حامد» از پنجره کلاس به بیرون، «پدر» سروصدا کرد و موردتوجه قرار گرفت، اما حاشیه اصلی ریحانه پارسا بلافاصله با پخش قسمت پایانی «پدر» آغاز شد. او ساعتی پس از پایان سریال، عکس‌هایی با آرایش غلیظ و میکاپ از خودش گذاشت که تا آن روز در موارد مشابه هیچ بازیگر نورسیده‌ای این کار را نکرده بود. پارسا درهمین زمینه نوشت: «من، ریحانه پارسا دختری که از الان تا همیشه اگر کسی میشناستش به واسطه سریال پدر هست، از همین پست میگم اگر این روزها عکسی دیده شده که فرق زیادی با تصویر این ماه‌های اخیر داره بی‌هیچ جبهه‌گیری خاصی و موضع داشتن بوده و هست، صرفاً توجیهی است که ریحانه هیچ شباهت (ظاهری) به لیلای دیده شده نداره.» این حاشیه سروصدای زیادی به‌پا کرد.

سروده شاعر ایرانی برای حادثه دانشگاه کابل

«جان پدر کجاستی؟»

علیرضا قزوه در پی حمله «تروریستی» به دانشگاه کابل شعری سروده است. دانشگاه کابل همزمان با مراسم گشایش سومین نمایشگاه کتاب ایران و افغانستان که قرار بود در دانشگاه کابل برگزار شود در روز دوشنبه (۱۲‌آبان‌ماه‌۹۹) با حمله مسلحانه مواجه شد. بر‌اساس آخرین آمارهای رسمی، شمار تلفات این حمله به ۲۲ ‌کشته و شمار زخمی‌ها نیز به بیش از ۳۰‌نفر رسیده است.

وقتی اهالی تئاتر به مسافرکشی و پرستاری کودک روی می‌آورند!

در روز‌هایی که کرونا نمایش‌ها را تعطیل کرده است، اهالی تئاتر برای جبران نیاز‌های زندگی خود به شغل‌های دیگری می‌پردازند.

صبح نو

وقتی اهالی تئاتر به مسافرکشی و پرستاری کودک روی می‌آورند!

در روز‌هایی که کرونا نمایش‌ها را تعطیل کرده است، اهالی تئاتر برای جبران نیاز‌های زندگی خود به شغل‌های دیگری می‌پردازند.

داوود فتحعلی‌بیگی، بازیگر، نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون درباره وضعیت معیشت بازیگران تئاتر گفت: اگر حقوق بازنشستگی‌ام نبود، با بیش از ۴۰ سال سابقه کار، محتاج دیگران می‌شدم. بازیگری تئاتر علاوه بر نداشتن حقوق ثابت، بیمه هم ندارد. مقام معظم رهبری به نماینده‌های مجلس فرموده بودند که باید اقشاری شامل رأفت شوند و به هنرمندان تئاتر بیمه بیکاری پرداخت شود.
او ادامه داد: شغل اهالی تئاتر را وزارت کار قبول ندارد و آنها کارفرما هم ندارند؛ به هر حال اهالی تئاتر قشری زحمتکش هستند که نان‌شان از طریق اجرا فراهم می‌شود. طراح صحنه، طراح لباس و کارگردان‌ها، اکثرا شرایط خوبی ندارند و مستاجر هستند، شرایط خرید مایحتاج زندگی از یک‌سو و اجاره خانه از سویی دیگر کمرشکن است.
این بازیگر درباره عضویت بازیگران در خانه تئاتر گفت: برخی از اهالی تئاتر عضو خانه تئاتر هستند و برخی دیگر نیستند. وضعیت تئاتری‌ها در دوران اجرای نمایش‌ها خوب نبود، چه برسد به الان که همه چیز تعطیل است.
او درخصوص شغل فعلی اهالی تئاتر اظهار کرد: برخی از دست‌اندرکاران حرفه تئاتر، پس از تعطیلی نمایش‌ها به شغل‌های کاذب روی ‌‌آوردند؛ برخی از آنان مسافرکشی می‌کنند، یکسری دیگر پرستار بچه شده‌ و برخی آقایان نیز پیک موتوری هستند. زمانی که بازار کار بود، بسیاری از بازیگران، نویسندگان و کارگردانان تئاتر بیکار بودند. فتحعلی‌‌بیگی با اشاره به تاثیر تورم بر هنر تئاتر افزود: تمرین یک نمایش، سه یا چهار ماه زمان می‌برد، تا زمانی که نمایش روی صحنه برود، اجناس گران می‌شوند. گرانی اجناس برای طراح لباس و صحنه مشکل ایجاد می‌کند، چه‌بسا به دلیل همین تغییر قیمت‌ها کارگردان مجبور می‌‌شود که صحنه‌ای را حذف کند. همین گرانی و نبودن درآمد کافی باعث شده که طراحی صحنه نمایش‌ها به حداقل برسد و چشمه خلاقیت‌شان خشک شود. او از تعطیلی تئاتر هم گلایه‌ای کرد و گفت: هنر ما وابسته به تماشاگر است، اگر تماشاگر به دیدن نمایش نیاید، چطور می‌توان روی صحنه رفت.

captcha
شماره‌های پیشین