sobhe-no.ir
1048
چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۹
8

گزارش

گزارش «صبح‌نو» درباره رابطه آلودگی هوا و فرسودگی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی را بخوانید

جشن برای 100 دستگاه اتوبوس!

درست در روزی كه شاخص آلودگی هوای تهران روی عدد 100 قرار داشت و به‌اصطلاح روی مرز آلودگی هوا بود، صد دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس به ناوگان حمل‌ونقل عمومی تهران اضافه شد. این اتفاق كه با حضور گسترده مدیران شهری از جمله شهردار و رییس شورای شهر تهران همراه بود، از آن جهت قابل توجه است كه از شهریور 96 كه اصلاح‌طلبان در همسویی سیاسی با دولت اداره شهر را در اختیار دارند، حمل‌ونقل عمومی تهران به خصوص اتوبوسرانی و مترو شاهد كمترین تخصیص اعتبار و ورود اتوبوس و واگن جدید بوده‌اند. از سوی دیگر آلودگی هوای تهران در پاییز امسال تهران و در مقایسه با سال‌های قبل تشدید شده است. نكته جالب هم در این‌باره این است كه به دلیل شیوع كرونا، مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل هستند و همین امر موجب كاهش تردد در معابر عمومی و نیز استفاده از سرویس‌های مرتبط شده است؛ اما چرا ورود صد دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس برای تهران اینقدر اهمیت یافته است؟

«صبح‌نو» تبعات تصمیمات خودسرانه مدیران را در کنترل ویروس کرونا بررسی می‌کند

برخورد سلیقه‌ای با دورکاری کارمندان

عارف چراغی / شیوع ویروس کرونا در این روزهای پاییزی روزانه جمع زیادی از هموطنان را راهی بیمارستان و عده‌ای را راهی گورستان می‌کند، این درحالی است که شیوع این بیماری طی هشت‌ماه گذشته روندی فرسایشی برای پرستاران، پزشکان و کادر درمان ایجاد کرده است. همزمان با شدیدتر شدن موج بیماری کرونا از ظهر روز دوشنبه ۱۲‌آبان محدودیت‌های جدی‌تری در منع ورود خودروهای غیربومی در تعدادی از شهرهای دیگر کشور اعمال شده است. همچنین از روزهای ابتدایی آبان دستور دورکاری کارمندان نیز صادر شده است. دستوری که البته به صورت سلیقه‌ای اعمال می‌شود.

صبح نو

گزارش

شناسایی ۸۹۳۲ بیمار، فوت ۴۲۲ بیمار دیگر
ركورد بیماران جدید كرونا 
در ایران شكسته شد
ركورد بیشترین مبتلایان شناسایی‌شده كرونا دیروز در كشور شكسته شد. بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه، 8932 بیمار جدید كرونایی در كشور شناسایی شدند. این در حالی است كه در همین روز 422 هموطن دیگر نیز جان خود را از دست دادند تا تعداد كلی قربانیان كرونا در كشور به 36 هزار و 160 نفر برسد.
خانم سیماسادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، ظهر دیروز به روال همیشگی گزارش مربوط به كرونا را به رسانه‌ها ارائه كرد. به گفته وی، از بیماران جدیدی كه در كشور شناسایی شدند، 3294 نفر در بیمارستان‌ها بستری شدند. این در حالی است كه 5378 نفر از بیماران كرونایی كشور نیز در وضعیت شدید این بیماری در بخش‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند. با وجود این، تعداد كلی بیماران مبتلا به كرونا از ابتدای شیوع این بیماری در كشور تا ظهر دیروز به 637 هزار و 712 نفر رسیده است.
سخنگوی وزارت بهداشت در توضیح استان‌های در شرایط قرمز بیماری گفت: استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان‌شرقی، خراسان‌جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان‌رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان‌غربی، مرکزی، کرمان، خراسان‌شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند. لاری در توضیح استان‌های در وضعیت هشدار نیز گفت: استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.
 
شیوع كرونا چطور تشدید می‌شود؟
سخنگوی وزارت بهداشت دیروز نسبت به انتقال ویروس کرونا در فضاهای سربسته و فاقد تهویه مناسب هم هشدار داد. دکتر سیماسادات لاری گفت: ویروس کرونا از طریق عطسه، سرفه و حتی صحبت‌کردن فرد آلوده به فضای اطراف منتقل می‌‌شود و طبق آخرین تحقیقات، ذرات سبک‌‌تر ویروس می‌‌توانند ساعت‌ها در هوای اطراف فرد مبتلا باقی بمانند. وی ادامه داد: بنابراین برخورداری از تهویه مناسب در محیط‌های سربسته می‌تواند تا حد زیادی خطر انتقال ویروس را کاهش دهد.
لاری گفت: بر همین اساس در فصل سرد سال بسته بودن در و پنجره‌ها در منازل، نگرانی ما را در نظام سلامت بالا می‌برد چون عدم‌امکان تهویه مناسب در محیط‌های سربسته قدرت انتقال ویروس را به‌صورت تصاعدی افزایش می‌‌دهد.

captcha
شماره‌های پیشین