sobhe-no.ir
1048
چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۹
5
سفیر ونزوئلا در تهران در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» از تأثیر‌نداشتن نتایج انتخابات 2020 در سیاست‌های راهبردی کشورش گفت

سیاست ما مقابل آمریکا تغییر نمی کند

روح‌الله فرقانی / ایران و ونزوئلا، دو کشوری هستند که امروز زیر فشار شدیدترین تحریم‌‌‌های آمریکایی قرار دارند اما این تحریم‌‌ها موجب نشده است که از اصول، استقلال و ارزش‌‌‌های خود در مقابل استکبار کوتاه بیایند و حال با گسترش روابط تجاری سعی دارند تحریم‌‌‌های آمریکا را تا حد امکان بی‌اثر و کم‌اثر کنند. هرچند آمریکا نسبت به این استراتژی تهران-کاراکاس هم ساکت نماند و با زیرپاگذاشتن قانون تجارت جهانی، سعی کرد این روابط را تحت‌الشعاع قرار دهد. حال برای بررسی رابطه تجاری ایران و ونزوئلا و تاثیر آن در اقتصاد کاراکاس و همچنین موضوعات دیگر مانند آینده سیاسی و امنیتی کشورهای ضداستکباری مانند ونزوئلا در آمریکای لاتین با انتخاب دونالد ترامپ یا جو بایدن، تهدیدات نظامی و کودتاهای کاخ سفید علیه کاراکاس و تحریک کلمبیا به درگیری نظامی با دولت کارکاس ما را بر آن داشت تا با آقای «کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس» سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در تهران به گفت وگو بپردازیم. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌‌خوانید.

بایدن می برد یا ترامپ؟

دوئل برای خانه‌پوشالی

صبح نو

بایدن می برد یا ترامپ؟

دوئل برای خانه‌پوشالی

مردم آمریکا روز گذشته در شرایطی برای انتخاب رییس‌جمهور کشورشان به پای صندوق‌‌‌های رای رفتند که اوضاع پرتنشی بر این کشور حاکم است. فرمانداران ۱۶ ایالت آمریکا، سه هزار و ۶۷۱ نیروی گارد ملی را فعال کرده‌اند که به نوشته روزنامه «واشنگتن‌پست»، نشان‌‌دهنده نگرانی آن‌ها از احتمال بروز ناآرامی بعد از انتخابات این کشور است. هزار نیرو در ایالت ماساچوست، ۳۰۰ نیرو در آریزونا، ۳۰۰ نیرو در آلاباما و تعداد نامشخصی در فلوریدا، اورگن و ایلینوی فعال شده‌اند. نیروهای فعال‌شده در ماساچوست و اورگن برای مواجهه با ناآرامی احتمالی به حالت آماده‌باش درآمده و نیروهای آریزونا در آماده‌باش برای اعزام به هر نقطه در غرب آمریکا در صورت اعلام نیاز از سوی فرمانداران بودند. خبرنگار «بی‌سی‌نیوز» هم با اشاره به فضای متشنج در آستانه انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا گفت: در جایی که من زندگی می‌کنم، مردم برای چند روز خود مواد غذایی و اقلام دیگر را خریداری و ذخیره کرده‌اند. در جا‌های دیگر هم فروش اسلحه افزایش یافته است. «سی‌ان‌ان»  نیز در گزارشی ۳۰ صفحه‌ای درباره ردیاب‌های تهدید در گروه بحران بین‌المللی(سازمانی که مکرراً بی‌ثباتی در کشورهای بحران‌زده و مناطق جنگی را گزارش می‌کند) هشدار داد و گفت آمریکای به شدت چندقطبی با «خطری ناشناخته» در روزهای آینده روبه‌روست.
 
 نتیجه انتخابات چه زمانی اعلام می‌‌شود؟
پیش از شروع انتخابات، ۹۸ میلیون آمریکایی پیش از موعد به صورت پستی با حضور در مراکز اخذ زودهنگام آرا‌، رأی داده‌اند که این حجم از مشارکت در حقیقت یک رکورد بی‌سابقه در تاریخ آمریکا محسوب می‌شود.
انتخابات در ساعت ۱۹:۰۰ به وقت شرقی (۳:۲۰ بامداد چهارشنبه به وقت تهران)، در آمریکا به پایان می‌‌رسد و اعلام نتایج در ایالت‌ها شروع می‌‌شود؛ اما کارشناسان بر این باورند كه شب انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به دلایل مختلفی از جمله تأخیر در اعلام نتایج به‌واسطه تأثیر شیوع کرونا بر شمارش آرا با بی‌نظمی‌هایی همراه خواهد بود. باوجود آنکه پیروزی قاطع در ایالات کلیدی، احتمالاً یک نامزد (ترامپ یا بایدن) را تا آخر شب (به وقت محلی) به پیروزی می‌رساند اما بنا به گفته بسیاری از مسوولان انتخاباتی ایالات متحده و رسانه‌های محلی، ممکن است که برنده انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تا نیمه‌شب سه‌شنبه (بامداد چهارشنبه به وقت تهران) مشخص نشود. در انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های ۲۰۰۰، ۲۰۰۴ و ۲۰۱۶، شمارش آرا بعد از نیمه‌شب پایان انتخابات همچنان ادامه پیدا کرد.
 
 شکست ترامپ در پنسیلوانیا
درحالی‌که ترامپ در تلاش‌های دقیقه ۹۰ خود برای جلب آرای بیشتر، برای پنجمین بار در سه روز اخیر به پنسیلوانیا سفر کرد، اما نتایج انتخابات نشان از پیشی‌‌گرفتن رقیبش در این ایالت است،  اما در این میان دادستان کل پنسیلوانیا با اعلام زودهنگام پیش‌بینی شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا در این ایالت، آن هم ۲۴ ساعت قبل از پایان رأی‌گیری به دردسر افتاد. شاپیرو در پیامی در توییتر نوشت: اگر همه در پنسیلوانیا رأی دهند، ترامپ بازنده خواهد شد. به همین علت است که وی تمام‌وقت تلاش می‌کند تا حد ممکن مردم را از رای دادن منصرف كند، ولی ما از حق رای مردم حفاظت می‌کنیم.
نتایج نظرسنجی در ایالت پنسیلوانیا با ۲۰ رای کالج انتخاباتی نشان می‌دهد جو‌بایدن، نامزد دموکرات‌ها با اختلاف کم ۲/۹ درصدی نسبت به ترامپ پیش است. ترامپ در سال ۲۰۱۶ با اختلاف ناچیز 7/0 درصدی پنسیلوانیا را از آن خود کرد؛ این در حالی بود که در نظرسنجی‌ها تا یک روز قبل از انتخابات، هیلاری کلینتون با برتری ۳/۸ درصدی از ترامپ پیش بود.

  ایالت‌‌‌های سرنوشت‌ساز
تا سه‌شنبه‌شب به وقت محلی، نتایج انتخابات در ایالات جورجیا، اوهایو، کارولینای‌شمالی، ایالت‌های کلیدی آمریکا و همچنین فلوریدا مشخص می‌‌شود که رسانه‌‌‌های آمریکایی پیروزی بایدن را در این ایالت‌ها پیش‌بینی کرده‌اند. درصورتی‌که ترامپ در تمامی ایالات فوق پیروز شود، سه ایالت مهم میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین که شمارش آرا در آنها مدتی زمان می‌برد، تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز خواهند بود.
 
 هفت رسانه‌‌ای که می‌‌توانند نتیجه انتخابات را اعلام کنند
شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد فقط هفت رسانه خبری ان‌بی‌سی، ‌ای‌بی‌سی، آسوشیتدپرس، سی‌ان‌ان، فاکس‌نیوز، سی‌بی‌اس و دیسیژن‌دسک‌اچ‌کیو، می‌توانند نتیجه نهایی انتخابات آمریکا را در توییتر اعلام کنند.

captcha
شماره‌های پیشین