sobhe-no.ir
1048
چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۹
3
نگاه

قوی‌شدن؛ راه مبارزه با آمریکا

بیژن مقدم

موافقت نمایندگان با یک فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، نشان از اراده بالای حاکمیت برای مقابله با طراحی‌‌‌های شوم کشورهای غربی برای عقب نگه‌داشتن ایران داشت

مقاومت فعال پارلمان

روز 30 شهریور، اخباری درباره ماموریت ویژه محمدباقر قالیباف، رییس مجلس به کمیسیون امنیت ملی منتشر شد که مطابق آن، نمایندگان مامور شدند با رصد فضای بین‌المللی، اقدامات متقابل با طراحی‌‌‌های آمریکا را طراحی و تدوین کنند. پس از چند ماه، روز دوشنبه، 12 آبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی، با بررسی طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» با قید یک فوریت موافقت ‌کردند. در این طرح راهبردی که با 196 رای نمایندگان به تصویب رسید، سازمان انرژی اتمی کشورمان و مجموعه دولت به اجرای برخی وظایف از جمله تعلیق و خروج از پروتکل الحاقی، مکلف شدند.

خبر

صبح نو

خبر

ظریف به بولیوی، کوبا و ونزوئلا می‌رود
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران از سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به چند کشور آمریکای لاتین خبر داد و گفت که ظریف در این سفر به بولیوی، کوبا و ونزوئلا سفر خواهد کرد و سفر ظریف به بولیوی را برای شرکت در مراسم  تحلیف «لوئیس آرسه» رئیس جمهوری جدید بولیوی برشمرد.
مقصد اول این سفر کوبا است و بعد از آن رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به ونزوئلا و از آنجا به بولیوی می‌رود تا در مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید بولیوی شرکت کند. هشتم نوامبر (۱۸ آبان ماه) زمان برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید بولیوی است.
خطیب‌ زاده در همین خصوص درباره دلایل سفر ظریف به دو کشور دیگر یعنی کوبا و ونزوئلا بیان کرد: کوبا و ونزوئلا از جمله شرکای سیاسی جمهوری اسلامی ایران در منطقه آمریکای لاتین هستند که از دیرباز همکاری‌های گسترده سیاسی در بخش‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر داشته‌اند.
وی کوبا و ونزوئلا را از کشورهای مهم و با مواضع مترقی در آمریکای لاتین برشمرد که به خاطر مقابله با مداخلات و سیاست‌های مخرب آمریکا در منطقه آمریکای لاتین همواره تحت فشارها و مداخلات ایالات متحده 
قرار داشته و به خوبی مقاومت کرده‌اند. 
این دیپلمات ارشد کشورمان در ارزیابی از مناسبات ایران با آمریکای لاتین نیز عنوان کرد: تاریخچه روابط ایران با منطقه آمریکای لاتین به بیش از ۱۲۰ سال قبل باز می‌گردد. سابقه همکاری‌های تجاری با تعدادی از کشورهای منطقه از جمله برزیل، آرژانتین ، اروگوئه و ... نیز به زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران برمی‌گردد.

13 آبان ، نقشه راه مبارزات 
ضد آمریکایی سایر ملت‌ها شد
«نصرت الله تاجیک» سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در اردن در آستانه ۱۳ آبان و سالگرد تسخیر لانه جاسوسی آمریکا عنوان کرد: تاثیر تسخیر سفارت آمریکا در ایران را باید در تحول ساختار نظام دوقطبی، تثبیت قدرت منطقه‌ای ایران، سیر روابط بین‌الملل و تغییر جهت جنگ سرد و کینه توزی آمریکا مشاهده کرد. در عین حال یادآور شد: البته فرق است بین تسخیر سفارت آمریکا و گروگانگیری و یا  طولانی شدن این روند که بیشتر به دلیل خوی ابرقدرتی آمریکا بود. همین خلط مبحث است که عموما به جای بررسی زمینه‌های این اقدام بیشتر به تبعات پرداخته می‌شود و ریشه‌ها نادیده گرفته می‌شود. به گزارش فارس، این تحلیلگر مسائل بین‌الملل توضیح داد: تسخیر لانه جاسوسی با عنادورزی آمریکا نسبت به ایران و کشاکش بین دو کشور به ترسیم نقشه راه برای مبارزات ضد آمریکایی سایر ملت‌ها تبدیل شد که خود عاملی برای کینه‌توزی بیشتر آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شد که متاسفانه تا امروز نیز 
ادامه دارد.

گزارش همتی در دومین سالگرد تحریم‌های برجامی
عبدالناصر همتی،  رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت:‌ 13 آبان دو سال پیش، دولت آمریکا تحریم های جامع زیر را با هدف فروپاشی اقتصادی ایران علیه کشورمان به اجرا درآورد.
در دومین سالگرد اجرای تحریم های سنگین آمریکا و علی رغم فشار سخت معیشتی به دهکهای پایین تر درآمدی جامعه، که بخشی از آن هم بی تردید ناشی از مشکلات وناهماهنگی داخلی بود، ملت بزرگ ایران باسربلندی ایستادگی کردو امروزنظاره گرجدال دوجناح داخلی آمریکا علیه یکدیگر است.
بانک مرکزی هم روزهای سختی را پشت سر گذراند. ولی با تخصیص و تأمین به موقع ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و ضروری کشور،اجازه نداد که کمبود جدی در نیازهای اساسی مردم  ایجاد شود.
انصاف نیست برخی ناهماهنگی‌های موجود  بین برخی دستگاهها و نیز تلاشهایی که برای دور زدن نظارت بانک مرکزی بر گردش ریال و ارز انجام می‌گیرد، به دلیل صبوری و رعایت مصالح کشور توسط بانک مرکزی، غیرواقع، تحت عناوینی نظیر جلوگیری از روان شدن تجارت و عامل دپوی کالابه حساب بانک مرکزی گذاشته شود. فارغ ازتوقعات وفشارهای بی موردی که برخی زیاده خواهان دارند و تلاش کسانی که بطورمدام با هدف عدم شفافیت،دنبال دور زدن سیاست های ارزی و ریالی هستند،بانک مرکزی ضمن تأکیدبربرنامه های اصولی خود، پیگیر سیاستها و اهداف مهم کنترل تورم، تقویت ارزش پول ملی و کمک به رشد تولید 
خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین