sobhe-no.ir
1048
چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۹
13
گزارش

گزارش شبکه آمریکایی از حضور مسلمانان در انتخابات

برگزیدگان «مهرواره شعر و داستان جوان سوره» معرفی شدند

زور کرونا به مهرواره نرسید

هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره در حالی به ایستگاه آخر رسید که کرونا روزهای اوج خود را می‌‌گذراند. در این شرایط، اختتامیه این مهرواره در فضای مجازی برگزار شد تا برگزیدگان بخش‌های مختلف داستان و شعر معرفی شوند.

صبح نو

برگزیدگان «مهرواره شعر و داستان جوان سوره» معرفی شدند

زور کرونا به مهرواره نرسید

هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره در حالی به ایستگاه آخر رسید که کرونا روزهای اوج خود را می‌‌گذراند. در این شرایط، اختتامیه این مهرواره در فضای مجازی برگزار شد تا برگزیدگان بخش‌های مختلف داستان و شعر معرفی شوند.

به گزارش روابط عمومی سپهر سوره هنر، در برنامه اختتامیه که با اجرای عبدالله روا برگزار شد. عباس محمدی، دبیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با بیان اینکه بعد از مرحله داوری، تمام تلاش‌مان این بود که بتوانیم به صورت حضوری از برگزیدگان تقدیر کنیم، گفت اما متاسفانه شرایط به دلیل شیوع کرونا به گونه‌‌ای شد که سرانجام مجبور شدیم به صورت مجازی مراسم تقدیر از برگزیدگان را برگزار کنیم.
در مراسم اختتامیه هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره همچنین از استاد حسین فتاحی، نویسنده کتاب «365 روز با پیامبر» و استاد احد ده‌بزرگی، شاعر پیشکسوت که کتاب‌‌‌های نمازسرخ خون، از کربلا تا کربلا و... از سروده‌‌‌های اوست، تقدیر شد.
 
اختتامیه‌ای بدون حضور برندگان
 وجیهه سامانی، دبیر بخش داستان مهرواره در مراسم اختتامیه با بیان اینکه داوری آثار در دی‌ماه گذشته به پایان رسیده بود، گفت اما متاسفانه به دلیل شرایط خاص کرونا، اختتامیه تا امروز به تاخیر افتاد که سرانجام هم مجبور به برگزاری آن بدون حضور دوستان داستان‌نویس و علاقه‌مندان شدیم. در این مراسم فریبا یوسفی، دبیر بخش شعر مهرواره با بیان اینکه برگزیدگان و شرکت‌کنندگان در این مهرواره باید با تلاش بیشتری به فعالیت ادبی خود ادامه دهند، گفت: امیدواریم که این جایزه و تقدیر از دوستان شاعر و داستان‌نویس‌مان، شروعی بر کارهای بهتر و حرفه‌‌ای‌‌تر آن‌ها باشد و آنها احساس نکنند که با بردن این جایزه معتبر، همه چیز تمام شده است.
 
برگزیدگان هفدهم
در بخش داستان، «عروس روز برفی» نوشته خانم« فاطمه املائی» از اصفهان، به‌عنوان اثر برگزیده «داستان کوتاه» انتخاب شد و سمانه قربان‌زاده از آذربایجان‌شرقی با اثر «رسیدن به کجا» برنده جایزه بخش داستانک شد. در بخش شعر، اثر«سایه» از «صدرا کاوه» از قم به‌عنوان برگزیده بخش ترانه انتخاب شد و فاطمه فرزانه فراز فارس با اثر «چراغ راهنما» برگزیده شعر نو (نیمایی‌-آزاد) شد. در بخش شعر سنتی نیز آرزو سبزوار قهفرخی از چهارمحال‌و‌بختیاری با اثر «ماه‌پیشانی سپید» و محمدعلی انصاری از تهران با اثر «آداب انتظار» برگزیده شدند.
بنا بر این گزارش، جایزه برگزیدگان این جشنواره، لوح تقدیر، جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال و فرصت چاپ یک مجموعه اثر توسط انتشارات سوره مهر است.
 
اختتامیه در شرایط خاص
عباس محمدی، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری درباره برگزاری هفدهمین دوره مهرواره شعر و داستان جوان سوره گفت: ابتدا قرار بود اختتامیه این دوره در سال98 برگزار شود. همیشه روال این بوده که آیین اختتامیه هر دوره، در همان سالی که فراخوان داده شده است، برگزار شود. اسفند قرار بود مراسم برگزار شود که با فراگیری کرونا در کشور مصادف شد. به دلیل رعایت پروتکل‌ها برنامه را به سال‌جاری موکول کردیم اما امسال هرچه صبر کردیم متاسفانه شرایط برگزاری مهیا نشد. وی ادامه داد: حتی قرار بود آیین اختتامیه در شهری غیر از تهران برگزار شود. رویکرد ما این است که این جلسات در استان‌های مختلف برگزار شوند تا هم از حضور پررنگ هنرمندان بومی استفاده شود و هم تقدیری از پیشکسوتان آن استان صورت بگیرد. برنامه ما برای سال98 و 99 همین بود اما کرونا برنامه را تغییر داد. نهایتا مجبور شدیم اختتامیه را در تهران و آن‌هم به‌صورت مجازی برگزار کنیم. عباس محمدی درباره 
حال و هوای اختتامیه گفت و توضیح داد: دراین اختتامیه صرفا بنده و دبیران برنامه حضور داشتند. در این جلسه از برگزیدگان تجلیل کردیم. رویکرد مهرواره این است آثاری که در هر بخش به مرحله نهایی راه پیدا می‌کنند، 20 تا 30 نفر براساس امتیازات داوران دعوت شده و به صورت کارگاه درخدمت‌شان هستیم. امسال این اتفاق رخ نداد و کارگاه‌ها را چه در بخش شعر و چه در بخش داستان به صورت مجازی برگزار کردیم. مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری افزود: روز یکشنبه‌ شبِ شعر داشتیم. در سال‌های قبل این برنامه به صورت زنده و با حضور مهمانان برگزار می‌شد و بخش‌هایی از داستان‌های ارسالی انتخاب و به صورت کمیک‌موشن برای حاضران روایت می‌شد. متاسفانه امسال این امکان نبود و باتوجه به اینکه زمانی هم نداشتیم فقط دو برگزیده ویژه‌ای داشتیم که براساس آرای هیات داوران انتخاب شده بودند. دو بخش داستان کوتاه و داستانک داشتیم. در بخش شعر هم برگزیدگان خاص خودش را داشتیم.

captcha
شماره‌های پیشین