sobhe-no.ir
1048
چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۹
13
گزارش

گزارش شبکه آمریکایی از حضور مسلمانان در انتخابات

برگزیدگان «مهرواره شعر و داستان جوان سوره» معرفی شدند

زور کرونا به مهرواره نرسید

هفدهمین مهرواره شعر و داستان جوان سوره در حالی به ایستگاه آخر رسید که کرونا روزهای اوج خود را می‌‌گذراند. در این شرایط، اختتامیه این مهرواره در فضای مجازی برگزار شد تا برگزیدگان بخش‌های مختلف داستان و شعر معرفی شوند.

صبح نو

گزارش

گزارش شبکه آمریکایی از حضور مسلمانان در انتخابات

احساس آگاهی و بینش سیاسی در میان مسلمانان آمریکا از انتخابات‌۲۰۱۶ افزایش یافته است، زیرا مسلمانان خود را بخشی از جوامع در اقلیت و متنوع ایالات متحده می‌دانند.
به گزارش ایکنا، انتخابات ریاست‌جمهوری امسال آمریکا که امروز در حال برگزاری است، از بسیاری جهات تبدیل به یکی از نقاط حساس در تاریخ آمریکا شده است. حضور دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری حزب جمهوری‌خواه، که به‌دلیل رفتارها و سیاست‌های جدید و گاهی متناقض خود منتقدان زیادی دارد از یک سو و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات، که سمبل مقاومت و صدای اقلیت‌های دینی و نژادی از سوی دیگر این انتخابات را به یک همه‌پرسی در صحنه سیاسی آمریکا تبدیل کرده است.
در این میان نقش مسلمانان به‌عنوان یکی از اقلیت‌های دینی در انتخابات امسال مورد توجه قرار گرفته است. مسلمانان آمریکا با وجود اینکه بر‌اساس آمار مرکز تحقیقاتی پیو، فقط ۱ تا ۲‌درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. با این حال، حضور اکثریت ۳,۵‌میلیونی مسلمانان 
این کشور در ایالت‌های استراتژیک یا ایالت‌های فاقد اکثریت قاطع به نفع یکی از دو حزب دموکرات یا جمهوری‌خواه، مانند میشیگان، فلوریدا، اوهایو و ویرجینیا می‌تواند یک عامل تعیین‌کننده باشد. در حالی که مسلمانان در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ بارها مورد حملات لفظی دونالد ترامپ قرار گرفتند. وضع قانون اجرایی ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا از سوی ترامپ در اولین ماه‌های حضور وی یکی از همین موارد است و شاید به همین دلیل مسلمانان آمریکایی بیش از هر انتخابات ریاست‌جمهوری دیگر، مشارکت بیشتری در انتخابات امسال داشته باشند.
در این زمینه وب‌سایت خبری SBS News،سه روز مانده به روز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در گزارش خود نگاهی کرده به حضور مسلمانان در انتخابات امسال آمریکا .در این گزارش با اشاره به ائتلافی از مسلمانان آمریکایی در تلاش برای تأثیرگذاری حداکثری در این انتخابات نوشت: ائتلافی از مسلمانان، تلاش می‌کند تا در انتخابات ایالات متحده رکورد مشارکت را به دست آورد. سازمان‌های مردمی در تلاشند تا قبل از ۳‌نوامبر (۱۳‌آبان، روز انتخابات ریاست‌جمهوری)، تعداد نام‌نویسی و حضور در رأی‌گیری را در بین مسلمانان افزایش دهند. MPower Change از جمله گروه‌هایی است که به منظور حمایت از کمپین #MyMuslimVote و ارتقای انگیزه ثبت‌نام برای دادن رأی در سراسر کشور تلاش کرده و از مسلمانان آمریکایی برای ثبت رأی خود، درخواست رأی‌گیری از طریق ایمیل یا یافتن محل رأی‌گیری حضوری حمایت کرده است.  اشراق علی، مدیر این سازمان در گفت‌وگو با SBS گفت: ایده ما این بوده که چگونه این موضوع را سیاسی و اطمینان حاصل کنیم که جامعه مسلمان در حاشیه نیستند؟ ما نمی‌توانیم در مورد چگونگی شکل‌گیری سرنوشت سیاسی خود در حاشیه باشیم. این ابتکار عمل به نوعی عادی کردن مشارکت در میان مسلمانان آمریکایی است که در طول تاریخ با مشارکت کمی در انتخابات داشته‌اند. ما دیده‌ایم که بین جامعه مهاجر مسن و نسل جوان فاصله وجود دارد که در نهایت بیدار می‌شوند. مسلمانان در سخنان سیاسی هدف قرار گرفته و اسلام‌هراسی و تعصب ضد مسلمانان، ملی‌گرایی سفیدپوستان را مشاهده می‌کنند.

captcha
شماره‌های پیشین