sobhe-no.ir
1048
چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۹
10
یادداشت

سنت انقلابی استکبار‌ستیزی

عباس محمدیان

با انجام رایگان تست‌های مربوط به كرونا می‌توان از افزایش میزان مبتلایان و تلفات كم كرد

هزینه بالا، آمار تست را كاهش می‌دهد

زهرا اردشیری / چند روزی است که سرفه می‌کند، تب دارد و احساس خستگی زیادی را تجربه می‌کند. دکتر تاکید کرده باید تست پی‌سی‌آر بدهد، به چند مرکز دولتی مراجعه کرده است اما چون دفترچه بیمه درمانی ندارد قیمت تست پی‌سی‌آر برایش زیادی گران است به همین خاطر قید انجام تست را می‌زند و برای اینکه مدرکی دال بر بیماری‌اش ندارد فردا سر کار حاضر می‌شود. این داستان بسیاری از افراد درگیر بیماری است. افرادی که به‌دلیل گرانی قیمت تست کرونا، از انجام آن منصرف می‌شوند. این در حالی است که در اوایل شیوع کرونا مسوولان وزارت بهداشت گفته بودند تست‌کرونا رایگان است.

صبح نو

یادداشت

سنت انقلابی استکبار‌ستیزی

عباس محمدیان

به حساب تقویم، یک بامداد از «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی» گذشته است. به حسابی دیگر ما با پشت سر گذاشتن یک سال دیگر در این ساحت، بزرگ‌تر و مقاوم‌تر و آبدیده‌تر شده‌ایم. به حساب سوم هم باز در یک آغاز دیگر قرار گرفته‌ایم برای مبارزه‌ای نو با استکبار. مبارزه در جبهه‌ای که به لحاظ زمانی، پایانی جز پایان استکبارگری برایش متصور نیست و تا استکبار در خوی دولتمردان آمریکا و بلوک قدرت بازتولید می‌شود، مبارزه با آن هم نو به نو تجدیدقوا خواهد کرد. در این جبهه‌آرایی که گاه به جنگ اقتصادی می‌انجامد یا جنگ نیابتی و یا جنگ اراده‌ها، ما سر پا پس کشیدن نداریم چون این را ظلمی آشکار در حق خود و در حقِ حقیقت می دانیم. ظلمی که به توسعه ظلمِ بی‌مهار می‌انجامد. ظلمی که اگر سکوت کنیم به یکی از اضلاع ستم تبدیل خواهیم شد حال آنکه فلسفه انقلاب، ستم ستیزی و پنجه شکستن از ظلم و ظالم بود و دست گرفتن از مظلومان. جانمایه این فلسفه هم کلام رسول خدا؟ص؟ بود که از صبح میلادش، یک بامداد بیشتر نگذشته است و تلاقی میلاد حضرت رسول بت‌شکن و خار‌کننده مستکبران با روز مبارزه با استکبار جهانی که در تقویم هجری شمسی پیروان مکتبش اتفاق افتاده است، رویداد مبارکی است که در استکبار‌ستیزی امسال بیش از همیشه قصد قربت کنیم و در صراط مستقیم محمدی پای بفشاریم که از او آموخته‌ایم؛ «مَنْ أَصْبَحَ لا یَهْتَمُّ بِأُمورِ الْمُسْلمینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ» به این معنای روشن که؛ آن‌که صبح کند و دغدغه مسلمانان را نداشته باشد، مسلمان نیست.
ما، اما، می‌خواهیم مسلمان بمانیم لذا به دغدغه‌ای که آموختن‌مان، در برابر ستم ایستاده‌ایم. این هم راهبرد ماست. همان که دیروز از بیان رهبرمان تصریح شد که «سیاست ما در قبال آمریکا مشخص است و با رفت‌و‌آمد اشخاص تغییری نمی‌کند. اینکه چه کسی برود و بیاید برای ما فرقی نمی‌کند.» فکر می‌کنم استکبارستیزی ما در سال پیش رو، جلوه‌ای تازه از خویش به ظهور خواهد رساند. یعنی با آمد و شد افراد به کاخ سفید، سیاه و سفید نمی‌شود مگر اینکه ساکنان کاخ سفید دست از سیاه کاری بردارند و مشی ستم وانهند و به حق ملت‌ها احترام بگذارند اما نه نزدیک نما که دورنمایی هم از تغییر روش استکباری به چشم نمی‌آید پس این سو هم خاکریزهای مقاومت همچنان برپاست و روز‌به‌روز هم با اندیشه‌های تازه، مقاوم‌تر 
خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین