sobhe-no.ir
1048
چهارشنبه، ۱۴ آبان ۱۳۹۹
1
رهبرانقلاب اسلامی در گفت و گو با مردم:

سرنوشت آمریکا نابودی است

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در سخنان زنده و تلویزیونی، با تبریک خجسته سالروز میلاد پیامبر خاتم حضرت محمد مصطفی؟ص؟ و ولادت حضرت امام جعفر صادق؟ع؟به ملت شریف ایران و امت بزرگ اسلامی، وحدت جهان اسلام را علاج واقعی مشکلات مسلمانان خواندند و با اشاره به سیاست عاقلانه ایستادگی در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکا ، افزودند: سیاست حساب‌شده جمهوری اسلامی با رفت‌و‌آمد اشخاص در آمریکا تغییری نمی‌کند. مهم‌ترین محور سخنان رهبرانقلاب بدین شرح است:

سرمقاله

انتظار کاذب

سفیر ونزوئلا در تهران در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» از تأثیر‌نداشتن نتایج انتخابات 2020 در سیاست‌های راهبردی کشورش گفت

سیاست ما مقابل آمریکا تغییر نمی کند

روح‌الله فرقانی / ایران و ونزوئلا، دو کشوری هستند که امروز زیر فشار شدیدترین تحریم‌‌‌های آمریکایی قرار دارند اما این تحریم‌‌ها موجب نشده است که از اصول، استقلال و ارزش‌‌‌های خود در مقابل استکبار کوتاه بیایند و حال با گسترش روابط تجاری سعی دارند تحریم‌‌‌های آمریکا را تا حد امکان بی‌اثر و کم‌اثر کنند. هرچند آمریکا نسبت به این استراتژی تهران-کاراکاس هم ساکت نماند و با زیرپاگذاشتن قانون تجارت جهانی، سعی کرد این روابط را تحت‌الشعاع قرار دهد. حال برای بررسی رابطه تجاری ایران و ونزوئلا و تاثیر آن در اقتصاد کاراکاس و همچنین موضوعات دیگر مانند آینده سیاسی و امنیتی کشورهای ضداستکباری مانند ونزوئلا در آمریکای لاتین با انتخاب دونالد ترامپ یا جو بایدن، تهدیدات نظامی و کودتاهای کاخ سفید علیه کاراکاس و تحریک کلمبیا به درگیری نظامی با دولت کارکاس ما را بر آن داشت تا با آقای «کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس» سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در تهران به گفت وگو بپردازیم. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌‌خوانید.

نقد «هایلایت» در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با یک منتقدسینما

تصویر وادادگی

«هایلایت» فیلمی به کارگردانی اصغر نعیمی است که چندسال پیش ساخته شد و اخیرا در سامانه‌های آنلاین به نمایش درآمد. این فیلم در زمان جشنواره با انتقادات زیادی روبه‌رو شده بود و حالا دایره این نارضایتی به بخش بیشتری از مخاطبان گسترش پیدا کرده است.

«صبح‌نو» تبعات تصمیمات خودسرانه مدیران را در کنترل ویروس کرونا بررسی می‌کند

برخورد سلیقه‌ای با دورکاری کارمندان

عارف چراغی / شیوع ویروس کرونا در این روزهای پاییزی روزانه جمع زیادی از هموطنان را راهی بیمارستان و عده‌ای را راهی گورستان می‌کند، این درحالی است که شیوع این بیماری طی هشت‌ماه گذشته روندی فرسایشی برای پرستاران، پزشکان و کادر درمان ایجاد کرده است. همزمان با شدیدتر شدن موج بیماری کرونا از ظهر روز دوشنبه ۱۲‌آبان محدودیت‌های جدی‌تری در منع ورود خودروهای غیربومی در تعدادی از شهرهای دیگر کشور اعمال شده است. همچنین از روزهای ابتدایی آبان دستور دورکاری کارمندان نیز صادر شده است. دستوری که البته به صورت سلیقه‌ای اعمال می‌شود.

بایدن می برد یا ترامپ؟

دوئل برای خانه‌پوشالی

صبح نو

سرمقاله

انتظار کاذب

برخی با کنایه و طعنه به بهانه تقارن سالگرد تسخیر لانه جاسوسی و انتخابات آمریکا‌ می‌گویند؛ چرا مردم با جدیت اخبار این انتخابات را دنبال می‌کنند و آینده اقتصادی کشور را در گرو این انتخابات می‌دانند؟ پاسخ  به این سؤال را باید در نگرش و عملکرد همین افراد به‌عنوان حامی دولت پرسید؛ نگرشی که با ساده‌دلی و خوش‌دلی به معادلات بین‌المللی می‌نگرد و درک پایینی از رئالیسم حاکم بر روابط بین‌الملل دارد و این درک ناقص و سطحی خود را بیان می‌کند و گسترش می‌دهد. متاسفانه این تفکر اکنون به جای پاسخ گفتن در مقام سؤال‌کننده و شاکی قرار گرفته و طعنه و کنایه هم می‌زند.این میزان از پیگیری اخبار انتخابات آمریکا توسط جامعه ایران روی دیگر وابسته کردن اقتصاد کشور به روابط خارجی است که نتیجه خود را در تورم افسارگسیخته و پایین آمدن ارزش پول ملی و کوچک شدن سایز اقتصاد کشور نشان داده است. از همین رو رفتار بخش‌هایی از جامعه را باید نتیجه طبیعی تفکر حاکم بر اصلاحات و اعتدال دید که انتظار کاذب در افکارعمومی ایجاد کرده است. یعنی بیشتر از آنچه واقعیت دارد در جامعه انتظار شکل گرفته که در نهایت به عمیق‌تر شدن فاصله میان واقعیت‌های بین‌الملل و توقعات مردم می‌انجامد. تاکید رهبر انقلاب بر ثابت بودن سیاست‌های جمهوری اسلامی در دوره‌های مختلف حاکی از اصلاح روند وابسته کردن اقتصاد و معیشت کشور به متغیرهای خارجی است که متاسفانه در سطح دولت نمایندگان جدی دارد.پیروزی واقعی ما آن روزی است که برد و باخت افراد در آمریکا‌، برد و باخت ما نباشد. یا بهتر اینکه مسوولان دولتی را اینگونه تحت تأثیر قرار ندهد.

captcha
شماره‌های پیشین