sobhe-no.ir
1047
دوشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۹
7
«صبح‌نو» نظر شهروندان را درباره انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده پرسیده است

آمریکایی‌ها سر و ته یک کرباس‌ هستند

عارف چراغی / این روزها در کنار تمام ماجراهای مرتبط با گرانی و مصیبت‌های کرونا، ماجرای انتخابات آمریکا هم یکی از مباحث رایج بین مردم ایران شده است. ظریفی به شوخی می‌گفت در این روزها آنطور که ما ایرانی‌ها برای انتخابات آمریکا کنتور می‌اندازیم و لحظه‌شماری می‌کنیم، خود مردم آمریکا این کارها را نمی‌کنند؛ اما واقعیت این است که خوی استکباری آمریکا که در چهار دهه گذشته برای ملت ایران ظهور و بروز داشته است، با عوض‌شدن یک رییس‌جمهور تغییر نخواهد کرد و البته مردم ایران همچنان می‌دانند که باید بر مواضع انقلابی خود و آرمان‌های امام راحل استوار باشند.

صبح نو

«صبح‌نو» نظر شهروندان را درباره انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده پرسیده است

آمریکایی‌ها سر و ته یک کرباس‌ هستند

عارف چراغی / این روزها در کنار تمام ماجراهای مرتبط با گرانی و مصیبت‌های کرونا، ماجرای انتخابات آمریکا هم یکی از مباحث رایج بین مردم ایران شده است. ظریفی به شوخی می‌گفت در این روزها آنطور که ما ایرانی‌ها برای انتخابات آمریکا کنتور می‌اندازیم و لحظه‌شماری می‌کنیم، خود مردم آمریکا این کارها را نمی‌کنند؛ اما واقعیت این است که خوی استکباری آمریکا که در چهار دهه گذشته برای ملت ایران ظهور و بروز داشته است، با عوض‌شدن یک رییس‌جمهور تغییر نخواهد کرد و البته مردم ایران همچنان می‌دانند که باید بر مواضع انقلابی خود و آرمان‌های امام راحل استوار باشند.

 انتخابات آمریکا نزدیک است و گمانه‌‌زنی‌ها درباره رییس‌جمهور منتخب بعدی در این کشور بالا گرفته. مردم کشور ما نیز از آنجایی که در سال‌های گذشته تحت پرفشارترین تحریم‌ها از جانب آمریکا بوده‌‌اند، پیگیر اخبار انتخاباتی این کشور هستند. رسانه‌های فارسی‌زبان نیز تلاش می‌کنند این موج خبرساز را دنبال کنند. در این بین، کاربران فارسی‌زبان در شبکه‌های اجتماعی هم نظرات و علایق خود را منتشر می‌کنند. در کوچه و بازار نیز کمتر کسی به این موضوع بی‌توجهی می‌کند، حتی گویی وسواسی زیاد نسبت به این قضیه پیدا ‌کردند، به طوری که هر چیزی را تا انتخابات آمریکا به تعویق انداخته‌اند. از ثبات در بازار ارز و سکه گرفته یا واردات و صادرات کالاهای مختلف؛ گویی سرنوشت خیلی چیزها به این انتخابات بسته است. اگرچه اینکه سرنوشت اقتصادی یک ملت به انتخابات کشوری دیگر گره خورده باشد، اتفاقی دردناک و البته قابل تامل است، با این حال، نتیجه این انتخابات هرچه باشد برای مردم ما حائز اهمیت است. با وجود این، مسوولان، کارشناسان و مردم ایران نظرات مختلفی درباره این انتخابات دارند. برخی معتقدند ترامپ خطر بیشتری برای ایران دارد و برخی دیگر بر این باورند که با روی کار آمدن جو بایدن شرایط برای ایران تسهیل می‌شود.
یکی از شهروندان درباره انتخابات آمریکا و پیگیری مردم ایران به خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «متاسفانه انتخابات 2020 آمریکا برای مردم ما سرنوشت‌سازتر از انتخابات 1400 خودمان شده است؛ ملت ما با حسرت به دست رای‌دهندگان آمریکایی چشم دوخته‌اند تا ببینند بالاخره کدام نسخه را برای سفره و زندگی ما می‌پیچند؛ همین انتخابات برای مردم آمریکا چنان بی‌اهمیت است که نیمی از آنها حتی در انتخابات شرکت نمی‌کنند.»
یکی دیگر از شهروندان اینطور صحبت‌های خود را شروع می‌کند: «انتخابات آمریکا و تاثیر آن در بازارهای جهانی نفت، فلزات و طلا تاثیر می‌گذارد. با این حال انتخاب مجدد ترامپ منجر به ادامه کمپین فشار حداکثری بر اقتصاد ایران می‌شود و دیگر کسی انتظار مذاکره ندارد، درحالی که اگر بایدن رییس جمهور شود، احتمالا دوباره مذاکره کنیم و به برجام بازگردیم.» این شهروند تهرانی ادامه می‌دهد: «البته به‌نظرم بایدن هم در میان‌مدت و هم بلندمدت تاثیر مثبت زیادی بر وضعیت فعلی اقتصاد ایران نخواهد داشت اما همان جو اولیه و تاثیر کوتاه‌مدت آن مثبت است.» 
گپ و گفت با شهروندان نشان می‌دهد بخش مهمی از نگرانی‌ها در خصوص روند قیمت ارز پس از اعلام نتیجه انتخابات است. مردم نگرانند بعد از اعلام نتایج آمریکا همچنان ارز سیر صعودی داشته باشد و بازار بورس سیر نزولی؛ به همین دلیل بسیاری معتقدند تاثیر انتخاب بایدن یا ترامپ بر سرنوشت بازارهایی چون بازار سرمایه و ارز بسیار متفاوت است.

متاسفانه انتخابات 2020 آمریکا برای مردم ما سرنوشت‌سازتر از انتخابات 1400 خودمان شده است؛ ملت ما با حسرت به دست رای‌دهندگان آمریکایی چشم دوخته‌اند تا ببینند بالاخره کدام نسخه را برای سفره و زندگی ما می‌پیچند؛ همین انتخابات برای مردم آمریکا چنان بی‌اهمیت است که نیمی از آنها حتی در انتخابات شرکت نمی‌کنند 


موسسه ایسپا نیز چندی پیش از پیگیری مردم ایران در انتخابات آمریکا نظرسنجی تهیه کرده بود. بنا بر این نظرسنجی 31.4درصد از شهروندان گفته‌اند اطلاع دارند که کاندیداهای اصلی انتخابات آمریکا، ترامپ یا بایدن هستند. به عبارت دیگر حداقل به اسم به یکی از دو کاندیدا یا هر دو اشاره کرده‌اند اما 68.6درصد مردم ایران اطلاع نداشتند که این دو نفر کاندیداهای اصلی انتخابات آمریکا هستند. همچنین 18.6 درصد پاسخگویان به اسم هر دو کاندیدا به درستی اشاره کرده‌اند. 56.6 درصد از مردم گمان می‌کنند ترامپ در انتخابات پیروز خواهد شد و 20.6 درصد نیز احتمال می‌دهند بایدن برنده انتخابات باشد اما به طور کلی 36.7 درصد انتخاب بایدن را برای ایران بهتر دانسته‌اند و 46 درصد نیز معتقد بودند این دو با هم فرقی ندارند.
اگرچه برخی مردم نظرشان به سمت بایدن است اما به نظر می‌رسد عموم مردم به این نتیجه رسیده‌اند که هر کدام از این دو کاندیدا که روی کار بیایند خیلی برای وضع ایران فرقی نمی‌کند و اثر تحریم‌ها کم نمی‌شود. مردم کشور کم‌کم به این نتیجه رسیده‌اند که باید با وجود تمام محدودیت‌ها و فشارها روی پای خود بایستند و برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور تلاش کنند. اگرچه شریان حیاتی اقتصاد کشور وابسته به نفت است و حتی شاید انتخاب بایدن تحریم‌های نفتی را کمتر کند اما مساله مهم این است که در شرایط کنونی جهان و ویروس کرونا، آیا تقاضای نفتی به آن صورت وجود دارد یا خیر؛ دوم اینکه با فرض صادرات و فروش نفت، با وجود تحریم‌های بانکی و حضور ایران در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف دلارهای نفتی چگونه به داد اقتصاد ایران می‌رسد.
 
سیاست‌های کلی آمریکا تغییر نمی‌یابد
دکتر حمیدرضا غلامزاده، کارشناس مسائل آمریکا درباره تاثیرگذاری انتخابات آمریکا بر افکار عمومی ایران به روزنامه صبح نو می‌گوید: نکته‌ای که درباره انتخابات آمریکا در افکار عمومی وجود دارد، این است که مردم ایران مشکلات موجود را به دلیل رویکرد دولت ناشی از مشکلات تحریم و فشار آمریکا می‌دانند و طبیعتا برای حل مشکل به دنبال یک تغییر می‌گردند و فکر می‌کنند که اگر بایدن روی کار بیاید و تغییری در کاخ سفید رخ دهد، سیاست کلی آمریکا علیه ایران تغییر خواهد کرد. اصل ماجرا این است که سیاست کلی آمریکا در قبال تهران را دولت مشخص نمی‌کند و در مجموع به‌وسیله دولت و کنگره مشخص می‌شود و در این فضا مجلس‌سنا، مجلس نمایندگان و کاخ سفید سه پیکر مجزا از هم هستند و لزوما به یکدیگر متصل نیستند و همسو با یکدیگر تغییر نمی‌کنند که به ناگهان تغییر کنند و از طرفی ترامپ و دولتش سعی ‌کرده‌اند در این ماه‌‌‌های اخیر تحریم‌ها را چندجانبه کنند و فقط تحریم‌‌‌های هسته‌‌ای نباشد که ذیل برجام باشد که اگر آقای بایدن انتخاب شد و به برجام بازگشت، بتواند به راحتی آن‌ها را از بین ببرد بلکه بعضی از آنها را تحریم حقوق بشری، تروریسم و... قرار دادند و به این شکل با مذاکره برجام و هسته‌ای از بین نمی‌رود و مستلزم مذاکره بیشتر است و اگر بایدن هم بیاید، همانطور که گفته، علاوه بر تحریم هسته‌‌ای و موشکی مسائل منطقه را هم مد نظر دارد و می‌خواهد ایران را محدود کند؛ با چنین وضعی عملا اتفاق خاصی در موضع آمریکا در قبال ایران نخواهد افتاد و این ساختار فشار برقرار خواهد بود و صرفا تفاوت بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها این بوده است که آیا با استفاده از برجام به ایران فشار بیاورند یا بدون استفاده از آن این فشار اعمال شود.

captcha
شماره‌های پیشین