sobhe-no.ir
1047
دوشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۹
2

خبر

کنش سیاسی جدید جامعه مدرسین چه تأثیری روی معادلات جناح راست می گذارد

معادله جامعتین روشن شد

حسام رضایی / با کنارکشیدن جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از به اصطلاح دخالت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، معادلات در طیف سنتی اصول‌گرا، دچار تغییر شد. جامعه مدرسین که همواره در مقایسه با بال دیگر روحانیت سنتی یعنی جامعه روحانیت مبارز، وجهه سیاسی نسبتاً کمتری داشته و بیشتر جنبه فقهی و معرفتی آن پر رنگ بوده است، با کنارکشیدن از روند پخت و پزهای انتخاباتی، بالقوه جایگاه برخی چهره‌ها در طیف سنتی را تقویت خواهد کرد.

آخرین خبر

رزمایش نیروی هوایی ارتش

بازتاب روز

جرئیات طرح صلح قره‌باغ

خبر برتر

طراح عملیات تروریستی رژه اهواز تحت بازجویی است

صبح نو

کنش سیاسی جدید جامعه مدرسین چه تأثیری روی معادلات جناح راست می گذارد

معادله جامعتین روشن شد

حسام رضایی / با کنارکشیدن جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از به اصطلاح دخالت در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، معادلات در طیف سنتی اصول‌گرا، دچار تغییر شد. جامعه مدرسین که همواره در مقایسه با بال دیگر روحانیت سنتی یعنی جامعه روحانیت مبارز، وجهه سیاسی نسبتاً کمتری داشته و بیشتر جنبه فقهی و معرفتی آن پر رنگ بوده است، با کنارکشیدن از روند پخت و پزهای انتخاباتی، بالقوه جایگاه برخی چهره‌ها در طیف سنتی را تقویت خواهد کرد.

دو روز پیش بود که آیت‌الله مرتضی مقتدایی، نایب رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، در اظهاراتی، عدم دخالت این تشکل روحانی مسلک در جریان تعیین مصداق نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را اعلام کرد. او در رابطه با نقش جامعتین(اصطلاح مربوط به ائتلاف سنتی میان جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز) در هدایت اصول‌گرایان در آستانه انتخابات سال‌۱۴۰۰، گفت: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بنا ندارد تا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دخالت کند.
 مقتدایی در حالی کناره‌گیری جامعه مدرسین را اعلام کرد که جامعه روحانیت، از دو ماه پیش و با تشکیل نخستین جلسه دبیران مناطق و اعضای جدید شورای مرکزی، بر شدت فعالیت‌های سیاسی و انتخاباتی خود افزوده است. 

فراز و فرودهای جامعه روحانیت و جامعه مدرسین
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از سال‌60 به بعد همواره به صورت هماهنگ با حزب جمهوری اسلامی و جامعه روحانیت مبارز در انتخابات‌های مختلف، اعلام موضع می‌کرد و بعدها همیشه کاندیداهای موردنظر جامعه روحانیت مبارز را مورد تأیید قرار می‌داد. به نوعی می‌شود مدعی شد که حضور و فعالیت جامعه مدرسین در سپهر سیاسی ایران، عمدتاً حالتی همراهانه و تاییدی داشته و معمولاً ابتدا جامعه روحانیت بود که موضع می‌گرفت و حسب مرجعیت خود در جناح راست، جامعه مدرسین را نیز به سمت نظرات خود جلب می‌کرد. این وضعیت و موقعیت در نسبت میان جامعه روحانیت و جامعه مدرسین چنان نهادینه و بدیهی شده بود که در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال‌76، جامعه روحانیت(با همراهی موتلفه) بدون اطلاع جامعه مدرسین، رایزنی‌ها برای حمایت از ناطق نوری را پیش برد اما روند بعدی به گونه‌ای پیش رفت که باعث شد تا طیفی در درون جامعه مدرسین به نمایندگی حضرات آیات ابراهیم امینی و علی مشکینی، با انتخاب ناطق نوری به‌عنوان نامزد جناح راست، از در مخالفت وارد شود. مخالفتی که باعث بروز شکافی قابل توجه در جامعه مدرسین شد. اختلاف سلیقه دیگری که طی این سال‌ها میان دو بال روحانیت سنتی بروز کرد، به انتخابات مجلس خبرگان در اسفند سال‌94 مربوط می‌شود؛ جایی که قاطبه اعضای جامعه روحانیت(جز تعدادی معدود) برخلاف قاطبه اعضای جامعه مدرسین، از حضور مرحوم هاشمی‌رفسنجانی در لیست مشترک حمایت کردند.

جامعتین به کجا می‌رود؟
کنشگری و سیاست‌ورزی مشترک جامعه روحانیت و جامعه مدرسین در جناح راست سابق و جناح اصول‌گرایی یا انقلابی کنونی، همواره جنبه‌ای ارشادی و پدرانه داشته و دارد. البته این موقعیت تا پیش از آغاز دهه هشتاد شمسی جدی‌تر بود، تا جایی که نفوذ کلام شگرفی را برای این قشر ایجاد کرده بود. در انتخابات‌های مختلف اعم از مجلس و ریاست جمهوری و خبرگان، این جامعتین بود که به افراد و لیست‌ها نوعاً مقبولیت می‌بخشید و از قضا همین روند مقبولیت‌دهی به افراد و لیست‌ها بود که زمینه توفیق آن‌ها در انتخابات‌ها را فراهم می‌کرد. با این حال، کناره‌گیری جامعه مدرسین از عرصه تعیین مصادیق نامزدها برای انتخابات‌1400، روند کنشگری پیشین ائتلاف نانوشته «جامعتین» را قدری با تغییر مواجه خواهد کرد. از سویی، به نظر می‌رسد که خروج جامعه مدرسین از مختصات سیاسی جناح راست در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم، می‌تواند فضا و بستر را برای بازیگری برخی نیروهای نزدیک‌تر به جامعه روحانیت هموارتر کند. یکی از این چهره‌ها علی لاریجانی، رییس پیشین مجلس است که با وجود مخالفین سرسخت در جامعه روحانیت، موافقینی نیز در این مجموعه دارد.  برای بررسی بیشتر فعالیت‌های انتخاباتی جامعه روحانیت و کناره گیری جامعه مدرسین، به سراغ حجت‌الاسلام محمدتقی رهبر- عضو شورای مرکزی جامعه رفتیم که در ادامه می‌خوانید.

نسبت به سرنوشت انتخابات، بی‌تفاوت نخواهیم بود
حجت‌الاسلام رهبر در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به توسعه تشکیلاتی جامعه روحانیت گفت: جامعه روحانیت، تشکیلاتی جدید به خود گرفته و با جذب افراد بیشتر در تهران و شهرستان‌ها، خود را توسعه داده است که در نوع خود حرکت مهمی است. وی افزود: طیف جامعه روحانیت گسترده‌تر شده و دیگر محدود به صرفاً افراد سابق نیست. حجت‌الاسلام رهبر همچنین با اشاره به نوع فعالیت جامعه روحانیت برای انتخابات پیش رو، اظهار داشت: طبیعتاً جامعه روحانیت نسبت به سرنوشت انتخابات بی‌تفاوت نخواهد بود اما تا این لحظه، درباره مصداق(نامزدی انتخابات) واقعاً هیچ خبری ندارم و شاید آقایان هم هنوز به مصداق نرسیده باشند.

نقش جامعه روحانیت، نقش پدری است
وی در پاسخ به اینکه آیا جامعه روحانیت برای انتخابات پیش‌رو، وجهه فصل‌الخطابی خواهد داشت یا صرفاً نظارتی، گفت: جامعه روحانیت معمولاً مشورت می‌دهد و پدری و نظارت و میانداری می‌کند. جامعه روحانیت بیشتر می‌خواهد نقش میانجی و مدیریت داشته باشد. رهبر افزود: اگر فرد مورد اعتمادی باشد و همگان روی آن فرد اجماع کنند، جامعه روحانیت هم می‌پذیرد و حمایت خواهد کرد.   حجت‌الاسلام رهبر در پاسخ به این سؤال که آیا کناره‌گیری سیاسی جامعه مدرسین، تاثیری روی نوع کنش جامعه روحانیت در انتخابات خواهد گذاشت یا نه، گفت: نه تاثیری ندارد. آن‌ها(جامعه مدرسین) و ما(جامعه روحانیت) هر‌کدام اختیار خودمان را داریم و حتماً لازم نیست جامعتین با همدیگر باشند. این عضو جامعه روحانیت همچنین درباره این تحلیل که کناره‌گیری جامعه مدرسین چه تأثیری بر  پشتوانه سیاسی لاریجانی دارد، گفت: من درباره این موضوع نه اطلاعی دارم و نه پیش‌بینی. باید جلوتر برویم و ببینیم اوضاع چگونه پیش خواهد رفت و چه کسانی می‌آیند.

captcha
شماره‌های پیشین