sobhe-no.ir
1047
دوشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۹
1
چرا اروپایی‌ها تصویر هراس‌انگیز از اسلام ارائه می‌دهند

ترس غرب از انسان کامل

حدیث «لولاک لما خلقت الافلاک» به گوش هر مسلمانی رسیده و در جان هر مومنی طنین افکنده است. حدیثی قدسی که در آن پروردگار جهان، بهانه خلقت عالم را وجود یگانه پیامبر اسلام محمد مصطفی ؟ص؟ می‌خواند تا عشق الهی به مخلوقاتش در جان پیامبر ؟ص؟ تجسم تام و تمام بیابد. طفیلی هستی برای خداوند در چنان مرتبه و جایگاهی است که خالق بی‌نیاز از همه‌چیز به جان والاترین مخلوقش در عبارت قرآنی «لعمرک» قسم یاد می‌کند تا جایگاه این جان تافته برای بشر بیشتر مشخص شود. درحالی که این احادیث قدسی و آیات قرآنی از قسم خوردن به جان پیامبر ؟ص؟ گرفته تا نگرانی برای دلهره‌هایی از سر مهربانی او در حق پیروانش که «لعلک باخع نفسک» تا آیات معراج و دفاع تمام‌قد پروردگار جهان از آخرین پیامبر و دردانه خلقتش در آیات متعدد، در اشعار فارسی بازتاب داشته و جهان غرب آن‌ها را به‌عنوان میراث فرهنگ سترگ بشری شناخته و پاس داشته، اما پیامبر اسلام ؟ص؟ را که جان این معارف بلند و زیبایی نهفته در این اشعار است، نشناخته از این منبع نورانی تا اندازه‌ای دور افتاده است که حالا با ارزشی به نام «آزادی»، اهانت به جان عالم خلقت و بزرگ‌ترین معنای ارزش و زیبایی را توجیه می‌کند.

مجلس یازدهم به موضوع معیشت اقشار دهک پایین ورود پیدا کرده است

امیدی برای جاماندگان دریافت یارانه

سال‌هاست که موضوع جاماندن عده‌‌ای از اقشار دهک پایین از دریافت یارانه مطرح است اما تا به حال دولت قانونی برای رسیدگی به آن مطرح نکرده، تا اینکه دیروز این موضوع در مجلس یازدهم مطرح شد. قرار بر این است که مجلس مصوبه‌‌ای برای ثبت‌نام جاماندگان تصویب کند؛ کاری که دولت در این سال‌ها انجام نداده و مردم از مجلس انقلابی انتظار دارند بر این موضوع نظارت کند و پیگیر دریافت یارانه توسط اقشار دهک پایین باشد.

حمیدرضا افتخاری، مدیر رادیونمایش در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

رسانه باید حرف حساب بزند

در میان انبوه رسانه‌هایی که امروزه در حال فعالیت هستند و هریک به نوعی مخاطبان خود را همراه دارند، رادیو همچنان به عنوان یک رسانه مرجع و پیش‌رو به حیات خود ادامه می‌دهد. رادیو نمایش یکی از شبکه‌های رادیویی است که بنا به نوع برنامه‌ها و نمایش‌هایی که تولید و پخش می‌کند، شنوندگان پروپا قرص خود را دارد. در همین راستا با حمیدرضا افتخاری، مدیر رادیو نمایش به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

یادداشتی بر جلد اول مجموعه «فرماندهان نبرد»

ناگزیری

مهدی زارع / طبیعی است که ارتش­‌های دنیا مخصوصاً ارتش­ کشورهای همسایه که احتمال برخوردهای نظامی بین‌شان بیشتر است، شناخت مناسبی از فرماندهان نظامی هم داشته باشند. این شناخت نه در لایه فرماندهان ارشد که برای فرماندهان در رده‌­های پایین‌­تر هم طبیعی است چرا‌که آن‌ها در صورت نیاز جانشینان بالقوه فرماندهان بالادست خود هستند. این شناخت نه فقط برای شناسایی آن‌ها در میدان نبرد یا جمع اسرا کاربرد دارد که اصلا و ذاتا برای پیش­‌بینی تصمیمات و شیوه‌های نظامی آن‌ها در میدان نبرد به‌کار می‌­آید.

سمیه رفیعی، نماینده مجلس در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» به تشریح اقدامات صورت‌گرفته برای صیادی از کف دریاها پرداخت

مجلس برای توقف «صید ترال» سرسخت است

زهرا اردشیری / «صید ترال» اقدامی است که در ابتدای ابداع بسیار مورد توجه قرار گرفت اما در حقیقت نوعی تخریب محیط‌زیست دریایی است. صیدی که به تعبیر بسیاری کف دریا را جارو می‌‌زنند و لطمات جدی به صیادان و نسل آبزیان وارد کرده است. چند وقتی است در مجلس یازدهم آسیب‌ها و خطرات این نوع صید مورد بررسی قرار گرفته است و خبر ممنوعیت آن منتشر شد اما متأسفانه سازمان شیلات با وجود تذکرات و پیگیری‌های مکرر نمایندگان مجلس، هنوز به سیاست غلط گذشته خود مبنی بر حمایت از «صید‌ترال» ادامه می‌دهد که با این سیاست هم آسیب‌های جدی به محیط‌زیست منطقه وارد شده و هم لطمات اقتصادی متوجه صیادان شده است.

سرمقاله

خودمان را فریب ندهیم

41‌سال پس از تسخیر لانه جاسوسی ، در حالی‌که قدرت آمریکا رو به افول می‌رود چگونه باید شیوه‌های جدید مبارزه را یافت و به کار برد؟

به‌روز شدن مبـــــــارزه

ضرب‌المثل معروف «چرا عاقل کند کاری که باز‌آرد پشیمانی» در مصداقی راه به خطا رفته باشد،‌آن مصداق تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام است. گرچه اکثریتی از این دانشجویان هریک به‌نحوی و به طریقی دل مخالفان استعمار را شکستند و به قافیه پشیمانان پیوستند اما واقعیت این است که رفتار عاقلانه ، همان تسخیر سفارت بود و پشیمانی بعد آن تسخیر غیرعاقلانه. از همین رو تغییر جهان‌بینی و بینش این افراد جای رفتار عاقلانه را با بی‌تدبیری عوض کرد و حداقل در عرصه سیاسی و رسانه‌ای اجر اقدام شجاعانه‌شان زایل شد. داستان تسخیرکنندگان خانه شیطان و خود شیطان،داستان حمله‌کننده‌ای است که در اوج قدرت آمریکا به او حمله کرده گرچه بعدها نسبت مستقیم با زوال و ضعف شیطان یافته و درمقابل فرآیند افول آمریکا به جای آنکه پا پیش بگذارد، عقب‌گرد کرده؛ داستان غمناک عقب‌نشینی از آرمان‌ها در لباس واقع‌بینی.

یک روز مانده به انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا، دودستگی آشکار به اوج خود رسیده است

سرزمینی با دو رییس‌جمهور

24 ساعت مانده به انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا، از مردم عادی گرفته تا مقامات این کشور، همه خود را به نوعی برای مواجهه با بحران و آشوب احتمالی آماده می‌کنند. وضعیت کنونی آمریکا مانند یک طوفان است و خصومت‌های حزبی در نقطه جوش قرار دارد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور و حامیان جمهوری‌خواه او با دیده حقارت به جو بایدن، رقیب دموکراتش نگاه می‌کنند. طرف مقابل هم ترامپ را مرد دیوانه و دلقک خطاب کرده است که ممکن است آمریکا را در دوره بعدی به قهقرا ببرد.

«صبح‌نو» نظر شهروندان را درباره انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده پرسیده است

آمریکایی‌ها سر و ته یک کرباس‌ هستند

عارف چراغی / این روزها در کنار تمام ماجراهای مرتبط با گرانی و مصیبت‌های کرونا، ماجرای انتخابات آمریکا هم یکی از مباحث رایج بین مردم ایران شده است. ظریفی به شوخی می‌گفت در این روزها آنطور که ما ایرانی‌ها برای انتخابات آمریکا کنتور می‌اندازیم و لحظه‌شماری می‌کنیم، خود مردم آمریکا این کارها را نمی‌کنند؛ اما واقعیت این است که خوی استکباری آمریکا که در چهار دهه گذشته برای ملت ایران ظهور و بروز داشته است، با عوض‌شدن یک رییس‌جمهور تغییر نخواهد کرد و البته مردم ایران همچنان می‌دانند که باید بر مواضع انقلابی خود و آرمان‌های امام راحل استوار باشند.

کارشناسان سیاسی در گفت‌وگو با صبح نو بر لزوم روزآمدسازی استکبارستیزی با تکیه بر توان داخلی تاکید کردند

# سراب_ آمریکا

فردا چهل و یک سالگی واقعه ای است که پیر جماران از آن با عنوان «انقلاب دوم» یاد کرد. ابعاد تسخیر لانه‌جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام، چنان شگرف بود که تبدیل به بزنگاهی تاریخی شد. اگر تا پیش از این واقعه، برخی جریانات فکری-سیاسی، صرفا مدعی استکبارستیزی بودند و با این ادعا، خود را لایق سهم بیشتری در روندهای انقلابی می‌دیدند، دانشجویان خط امامی با فتح شعبه CIA در تهران در سیزدهم آبان سال پنجاه و هشت، از آن پس دست بالاتر را در سپهر سیاسی ایران یافتند و توانستند توده های منزجر از دخالت های آمریکا در طول 25 ساله پس از کودتای ننگین 28 مرداد را به خوبی با خود همراه کنند. با این حال، برخی نیروها همچنان دل در گروی التفات و گوشه چشمی از سوی اصحاب کاخ سفید دارند.

شماره‌های پیشین