sobhe-no.ir
1046
یکشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۹
6
نگاه

نصرالله: اگر آزادی بیان است، بگویید با روژه گارودی چه کردید؟

خبر

روند کاهشی ارز و سکه

طغیانی: مجلس می خواهد از اقشار آسیب پذیر حمایت کند

سیاسی کاری دولت

مجلس یازدهم به مجلس انقلابی شهرت یافته است. این مجلس همواره از قبل از شروع به کار خود تا به امروز مورد هجمه رسانه‌‌ای و عملیات روانی برخی جریانات داخلی و همچنین جریانات معاند خارج از کشور قرار داشته، اما بدون توجه به این تبلیغات منفی در تلاش برای حل مشکلات مردم و کم ‌کردن دغدغه معیشتی آنان بوده است؛ از این رو در کنار نظارت میدانی، احضار و سوال از وزیران طرح‌‌هایی را برای رفع این مشکلات تدوین کرده که یکی از این طرح‌ها، تامین کالاهای اساسی اقشار آسیب‌پذیر است که البته با سنگ‌اندازی‌‌‌های دولت مواجه شده است.

صبح نو

طغیانی: مجلس می خواهد از اقشار آسیب پذیر حمایت کند

سیاسی کاری دولت

مجلس یازدهم به مجلس انقلابی شهرت یافته است. این مجلس همواره از قبل از شروع به کار خود تا به امروز مورد هجمه رسانه‌‌ای و عملیات روانی برخی جریانات داخلی و همچنین جریانات معاند خارج از کشور قرار داشته، اما بدون توجه به این تبلیغات منفی در تلاش برای حل مشکلات مردم و کم ‌کردن دغدغه معیشتی آنان بوده است؛ از این رو در کنار نظارت میدانی، احضار و سوال از وزیران طرح‌‌هایی را برای رفع این مشکلات تدوین کرده که یکی از این طرح‌ها، تامین کالاهای اساسی اقشار آسیب‌پذیر است که البته با سنگ‌اندازی‌‌‌های دولت مواجه شده است.

یکی از اقدامات مجلس یازدهم برای کم‌‌کردن مشکلات معیشتی مردم، طرح یارانه برای کالای اساسی بود. هرچند پرداخت ماهانه 60 هزار تومان به 40 میلیون نفر و 120 هزار تومان به 20 میلیون نفری که تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند در شرایط کنونی که قیمت‌ها سر به فلک گذاشته، نمی‌تواند بخش زیادی از هزینه‌ خانوار را پوشش دهد، اما می‌‌تواند  برخی کالاهای اساسی را برای گروه‌هایی از جامعه تأمین کند دولتمردان با اظهارنظرهای گوناگون این طرح را کارشناسی‌نشده و به ضرر مردم تعبیر و تاکید ‌کردند دولت منابع مالی برای پرداخت این یارانه ندارد، در حالی که مجلس راه‌های زیادی را برای تامین منابع مالی این یارانه به دولت پیشنهاد کرده بود و یکی از آن پیشنهادها، افزایش تراکنش کارمزد بانک‌ها بود؛ پیشنهادی که مورد واکنش دولت قرار گرفت و ربیعی، سخنگوی دولت در این زمینه گفته بود: «نمایندگان در مرحله بعد گفتند از تراکنش‌‌‌های بانکی پول بردارید؛ همین مانده که مردم پول‌های خود را از بانک بیرون بکشند.»
اما روز گذشته خبری مبنی بر افزایش کارمزدهای بانکی منتشر شد که مورد انتقاد نمایندگان قرار گرفت. نمایندگان می‌‌گویند اخذ مالیات از تراکنش‌های بانکی به منظور تامین مایحتاج مردم که به دلیل بی‌توجهی دولت قدرت خریدشان به شدت کاسته شده، موجب خروج پول از بانک‌ها می‌شود اما افزایش بی‌ضابطه و ضربتی کارمزد بانک‌ها تاثیری در کاهش تراکنش‌ها نخواهد داشت. اخذ مالیات که در راستای منافع مردم است، بد خواهد بود اما افزایش کارمزدها که موجب درآمدزایی بانک‌ها می‌شود، خوب!
موسوی‌لارگانی، عضو هیات‌رییسه مجلس در واکنش به این اقدام گفته است: «افزایش تعرفه تراکنش‌‌‌های بانکی نشان می‌‌دهد که موضع‌گیری و مخالفت دولت با طرح تأمین کالاهای اساسی، سیاسی بوده است.» سیدغنی نظری‌خانقاه، عضو هیات‌رییسه کمیسیون اقتصادی هم از سیاسی‌کاری دولت در برابر اجرای طرح تامین کالای اساسی انتقاد کرده و می‌گوید دولت به‌راحتی و بدون توجه به شرایط اقتصادی مردم، برای افزایش درآمد بانک‌ها، کارمزد تراکنش‌های بانکی را افزایش می‌دهد اما برای اجرای طرح تامین کالای اساسی که در راستای حمایت از مردم و بهبود معیشت آنهاست، از نبود منابع مالی دم می‌زند.
 
جزئیات افزایش کارمزدهای بانکی
طبق اعلام بانک مرکزی از ماه آذر، نرخ کارمزد خدمات بانکی زیاد می‌شود. بررسی بخشنامه جدید بانک مرکزی بیانگر آن است که هزینه اعلام مانده کارت و صورت‌حساب ۱۰ گردش آخر معادل ۲۴۰ تومان و اعلام مانده کارت از طریق خودپردازها به قیمت ۱۲۰ تومان خواهد بود. این در حالی است که پیش از اعلام مانده کارت از طریق خودپردازها معادل ۱۰۰ تومان بوده است. علاوه بر این، کارمزد اعلام ۱۰ گردش آخر کارت شناسایی، صدور انواع کارت مغناطیسی و دریافت حضوری و غیرحضوری قبوض به ترتیب ۱۵۰، ۶۰۰۰، ۲۴۰۰ و ۱۲۰ تومان می‌شود. این افزایش تراکنش مالی بانک‌ها در حالی است که هنوز مشخص نیست درآمدهای حاصله چگونه هزینه خواهد شد.
 
هزینه بوروکراسی بانک‌ها از جیب مردم
در همین زمینه «مهدی طغیانی» سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» عنوان کرد: مجلس با ارائه طرح معیشتی خود به دنبال این است تا از اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر حمایت شود اما دولت می‌‌گوید اینگونه حمایت‌ها را در افزایش حقوق بازنشستگان صورت می‌‌دهد؛ البته ما با این طرح دولت مخالف نیستیم و افزایش حقوق را در این شرایط اقتصادی کار مناسبی می‌‌دانیم. دولت درباره افزایش و نوسان قیمت‌ها می‌‌گوید از طریق افزایش حقوق می‌‌توان جبران کرد، ما هم مخالف نیستیم که اگر منابعش باشد، بهترین کار، افزایش حقوق است؛ اما صحبت مجلس این است که خیلی از اقشار جامعه بازنشسته یا حقوق‌بگیر نیستند و کارگر هستند و بهتر است که مورد حمایت‌‌‌های معیشتی قرار گیرند.
 سخنگوی کمیسیون اقتصادی‌مجلس تاکید کرد: ما برای حمایت از اقشار کم‌درآمد و تامین کالاهای اساسی سه موضوع را به دولت عنوان کردیم. اولین پیشنهاد، هزینه‌‌‌های ردیف‌‌‌های خرج‌نشده بود که دولت قبول نکرد. ایده بعدی مجلس، تغییر نرخ ارز پایه ورودی بود که مبنای حقوق نیز باشد و آن را نیمایی کنیم اما دولت می‌‌گوید ممکن است این کار افزایش قیمت کالاها را به همراه داشته باشد، در صورتی که این پیشنهاد فقط 4 درصد افزایش بهای کالاها را به همراه می‌‌داشت. پس از اینکه دولت این را هم نپذیرفت، گفتیم خب اصراری بر این نیست، بعد گفتیم اجازه دهید تا یک در 10 هزار تراکنش‌‌‌های بانکی به شکل مالیات کنار گذاشته شود و آن را برای فراهم ‌کردن کالای اساسی تبدیل کنیم؛ مثلا کسی که یک میلیون تومان تراکنش بانکی دارد، صد تومان مالیات تراکنش بدهد یا کسی که 10 میلیون تومان تراکنش دارد، هزار تومان مالیات تراکنشی بدهد اما دولت با این ایده سوم مجلس هم مخالفت کرد.
وی یادآور شد: متاسفانه دولت در حالی با طرح‌‌‌های مجلس مخالفت کرد و معتقد بود که نباید این کارها انجام شوند كه خودش آمد و کارمزد نقل و انتقالات بانکی را افزایش داد و به هر تراکنشی 200 تا 300 تومان افزود. حرف مجلس این است که اگر آن مبلغ پیشنهادی ما ( یک در 10 هزار) سخت بود، این کار را چرا انجام داد! این اقدامی که دولت انجام داد، از طرح‌‌‌های ما که سخت‌تر بود. متاسفانه دولت با این افزایش تراکنشی که انجام داد، هزینه بوروکراسی بانک‌ها را از جیب مردم درمی‌‌آورد. بهتر نبود ایده‌‌‌های مجلس عملیاتی می‌‌شد تا اعتبارات آن با نظارت بهتر، صرف هزینه کالاهای اساسی اقشار کم‌درآمد می‌‌شد؟

captcha
شماره‌های پیشین