sobhe-no.ir
1046
یکشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۹
5
چرا اصلاح‌طلبان فرش قرمز برای بایدن پهن کرده‌اند؟

بر‌جامیزه کردن سیاست

اصلاح‌طلبان به‌دنبال برجامیزه کردن فضای سیاسی کشورهستند. از منظر اصلاح‌طلبان تنها شانس آنها برای احیای سیاسی و اجتماعی و تداوم قدرت، برجامی کردن فضای سیاست کشور است. این راهبرد دارای دو بعد داخلی و خارجی است. در بعد خارجی که شرط لازم حرکت به سمت این راهبرد است، پیروزی بایدن نقش اساسی را دارد. در صورت شکست ترامپ، با توجه به ذهنیتی که در جامعه از روابط دموکرات‌ها و اعتدالیون وجود دارد، در عرصه داخلی این امکان برای آن‌ها فراهم می‌شود که فشار اجتماعی برای مذاکره را دوباره احیا کنند و در سطح حاکمیتی از ظرفیت دولت حسن روحانی و ظریف برای برجامیزه کردن فضا استفاده نمایند. در نگاه اصلاح‌طلبان، دوران ترامپ مثل یک بیماری بود که بر پیکر برجام عارض شد و اکنون پس‌از خروج ترامپ از کاخ سفید فرصت برای احیای برجام مهیا می‌شود. در این نگاه، ترامپ این توافق را فریز کرده و پس از خروج او می‌توان یخ برجام را مجدداً آب کرد.

48 ساعت مانده تا انتخابات 2020، ایالات متحده در آستانه یک هرج و مرج گسترده پساانتخاباتی قرار گرفته است

آماده‌باش برای جنگ داخلی

روح‌الله فرقانی / وضعیت دونالد ترامپ در رقابت‌‌‌های انتخاباتی آمریکا خوب نیست و کارشناسان از احتمال شکست او در انتخابات پیش رو خبر داده‌اند، کما اینکه در نظرسنجی‌ها بایدن پیشتاز است؛ موضوعی که گویا به مذاق دونالد ترامپ خوش نمی‌آید و در صدد است تا اگر پیروز این کارزار معرفی نشود، آن را «تقلب گسترده» عنوان کند. در مقابل هم اتحادیه‌های مختلف آمریکا در نظر دارند اگر «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور این کشور شد، در صورت شکست به طور مسالمت‌آمیز از قدرت کناره‌گیری كرده و دست به اعتصاب بزنند؛ اعتصابی سراسری که باید گفت این کشور از سال ۱۹۴۶ تاکنون شاهد چنین رخدادی نبوده است.

صبح نو

48 ساعت مانده تا انتخابات 2020، ایالات متحده در آستانه یک هرج و مرج گسترده پساانتخاباتی قرار گرفته است

آماده‌باش برای جنگ داخلی

روح‌الله فرقانی / وضعیت دونالد ترامپ در رقابت‌‌‌های انتخاباتی آمریکا خوب نیست و کارشناسان از احتمال شکست او در انتخابات پیش رو خبر داده‌اند، کما اینکه در نظرسنجی‌ها بایدن پیشتاز است؛ موضوعی که گویا به مذاق دونالد ترامپ خوش نمی‌آید و در صدد است تا اگر پیروز این کارزار معرفی نشود، آن را «تقلب گسترده» عنوان کند. در مقابل هم اتحادیه‌های مختلف آمریکا در نظر دارند اگر «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور این کشور شد، در صورت شکست به طور مسالمت‌آمیز از قدرت کناره‌گیری كرده و دست به اعتصاب بزنند؛ اعتصابی سراسری که باید گفت این کشور از سال ۱۹۴۶ تاکنون شاهد چنین رخدادی نبوده است.

روزهای سخت ترامپ
«فرید زکریا» تحلیلگر شبکه خبری آمریکایی« سی‌ان‌ان» پیش‌بینی کرده است با توجه به شکاف گسترده سیاسی در آمریکا، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) به‌سختی از جو بایدن، رقیب دموکرات، شکست بخورد. او اعتقاد دارد عدم‌محبوبیت ترامپ و ضدیت افکار عمومی با او و نظرسنجی‌ها نشان می‌‌دهند كه ترامپ در پایین‌‌ترین سطح در مقایسه با روسای‌جمهور پیشین آمریکا قرار دارد. زکریا با اطمینان می‌‌گوید که این اتفاق این‌بار برای ترامپ تکرار نخواهد شد و او شکست می‌‌خورد.
 
ادعای ترامپ درباره تقلب گسترده
«دونالد ترامپ» ساعات سختی را پشت سر می‌‌گذارد؛ لحظاتی که هم نظرسنجی‌ها و هم آرای الکترال بیشتر ایالت‌ها به نفع «جو‌بایدن» است؛ با این حال ترامپ ادعا کرده كه در صورت شکست، «تقلب گسترده» روی داده است. رسانه‌‌‌های آمریکایی اعتقاد دارند ترامپ با توجه به اطلاع از وضعیت نامناسب خود در نظرسنجی‌ها و افکارعمومی بیش از پیش در حال تدارک شرایط برای عدم‌پذیرش نتایج است و به همین منظور موضوع تقلب در انتخابات را پیش کشیده است. از این رو دیروز دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا در سخنرانی انتخاباتی خود در پنسیلوانیا گفت که تنها راه شکست وی در انتخابات ریاست‌‌جمهوری، «تقلب گسترده» است و این آن چیزی است که در حال روی دادن است. پیشتر نیز «مادلین آلبرایت» وزیر امور خارجه آمریکا در دولت دوم بیل کلینتون طی یادداشتی در روزنامه انگلیسی فایننشال‌تایمز درباره امکان بروز هرج و مرج گسترده در آمریکا به دلیل اظهارات دونالد ترامپ، رییس‌جمهور این کشور مبنی بر احتمال تقلب دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌‌جمهوری 13 آبان هشدار داده بود.
 
شکاف داخلی آمریکا
همچنین، جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ را به ایجاد شکاف در آمریکا متهم کرد. بایدن در این ارتباط گفت: آنچه نمی‌توانیم انجام دهیم این است که خودمان را دچار تفرقه و شکاف کنیم. به نظر می‌رسد این تنها استراتژی‌ای است که این رییس‌جمهور می‌داند اما هیچ کاری برای مقابله با آن نمی‌کند. این می‌تواند شما را به طرف یک مشکل منحرف کند. این می‌تواند یک مشکل جدید ایجاد کند، اما درواقع نمی‌تواند چیزی را حل کند.
 
دعوت به اعتصاب گسترده
انتخابات ریاست‌‌جمهوری در ایالات متحده همواره به دسته‌بندی‌ در میان مردم دامن می‌زند اما انتخابات این دوره به نظر بیش از هر زمان دیگری شکاف بین آمریکایی‌ها ایجاد کرده است. از این رو اتحادیه‌های مختلف آمریکا در نظر دارند اگر «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور این کشور در صورت شکست در انتخابات روز سه‌شنبه به طور مسالمت‌آمیز از قدرت کناره‌گیری نکرد، دست به اعتصاب بزنند. به نوشته روزنامه گاردین در حالی بحث درباره اعتصاب سراسری در میان اتحادیه‌ها مطرح شده است که این کشور از سال ۱۹۴۶ تاکنون شاهد چنین رخدادی نبوده است.
فدراسیون کارگری منطقه روچستر در نیویورک اولین اتحادیه‌ای است که در این خصوص اعلام آمادگی کرده‌. پس از آن اتحادیه‌های سیاتل و غرب ماساچوست نیز از چنین اقدامی اعلام حمایت ‌کرده‌اند. «دن ملونی» رییس اتحادیه کارگری روچستر گفت صد هزار نفر از اعضای این اتحادیه در حال مذاکره با چیزی حدود   5/12 میلیون نفر هستند. ملونی در این‌باره گفت این اتحادیه به آمادگی برای «اعتصاب عمومی تمامی اقشار کارگر» رأی داده است تا درخصوص انتقال مسالمت‌آمیز قدرت تحت شروط قانون اساسی اطمینان حاصل شود. وی افزود: «سران اتحادیه‌ها به مخالفت قاطع با هرگونه تلاش برای خرابکاری، تحریف، نادیده‌‌گرفتن و سرپیچی از نتیجه نهایی انتخابات رأی دادند. تاکنون هیچ‌گاه این سطح از حمایت برای اعتصاب را شاهد نبوده‌ایم.»
ملونی در ادامه گفت، دموکراسی از سوی فردی دیکتاتور در معرض خطر قرار گرفته است و اکنون زمان آن رسیده که اگر بخواهد برخلاف خواسته مردم عمل کند، از دفترش بیرون انداخته شود. به گفته ملونی، در جلسه‌ هفته گذشته با سران اتحادیه‌ها، تمرکز بر تلاش برای افزایش آرای «جو بایدن» رقیب دموکرات ترامپ در میان کارگران نیز مطرح شده است.
 
فعال‌شدن میلیشیا‌ها
از سویی دیگر، ارزیابی‌ها حکایت از آن دارد که گروه کثیری از حامیان ترامپ، شکست رییس‌جمهوری آمریکا به‌وسیله تقلب را باور کرده‌اند. نکته مهم اینکه بسیاری از این افراد، مسلح نیز هستند و آموزش‌های نظامی هم دیده‌اند. روزنامه «یواس‌ای‌تودی» به نقل از سازمان‌های نظارتی بر فعالیت میلیشیا‌ها در آمریکا، فهرستی از ۹ گروه میلیشیایی را منتشر کرده است که احتمالا در ناآرامی‌های پس از انتخابات شرکت خواهند داشت.این گروه‌ها معتقدند ائتلافی از سیاستمداران فاسد به همراه رسانه‌های جعلی در حال تلاش برای ربودن آرای ترامپ هستند تا به قول رییس‌جمهور کنونی آمریکا، نظام سرمایه‌داری را سرنگون و «کابوس سوسیالیسم» را در این کشور حاکم كنند؛ البته خطر ناامنی‌های انتخاباتی فقط مختص شبه‌نظامیان راست‌گرا نیست، بلکه گروه‌های افراطی چپ‌گرا نیز به عنوان خطری برای جامعه آمریکا قلمداد می‌شوند. برخی اعضای این گروه‌ها از جمله گروه آنتیفا در ماه‌های اخیر، به بهانه تبعیض نژادی در آمریکا و برخورد خشن ماموران پلیس با رنگین‌پوستان، در برخی شهر‌ها آشوب به پا ‌کردند.بنابراین رسانه‌‌‌های و تحلیلگران آمریکایی پیش‌بینی کرده‌اند كه در صورت اعلام پیروزی زودهنگام از سوی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌‌جمهوری یا به درازاکشیده‌شدن شمارش آرا و اعلام نتایج آن، گروه‌های افراطی چپ‌گرا، خشونت‌های خود را در برخی مناطق آمریکا شدت بخشند. با این حال، خطر بزرگ‌تر زمانی از راه خواهد رسید که گروه‌های افراطی راست‌گرا با گروه‌های افراطی چپ‌گرا درگیری مسلحانه به راه اندازند. در این صورت با عدم‌کنترل اوضاع امنیتی در آمریکا، کشور گرفتار در بحران‌های سه‌گانه کرونا، بیکاری و نژادی شده و این مسائل می‌توانند عواقب وخیمی را به همراه آورند.
 
آماده‌باش دستگاه‌ها برای آشوب‌‌‌های خیابانی
با این حال برخی گمانه‌‌زنی‌ها حکایت از آن دارند که فارغ از پیروزی دونالد ترامپ یا جو بایدن، انتخابات آمریکا با درگیری و آشوب خیابانی همراه خواهد شد. در روز‌های اخیر برخی مقامات دولت فدرال و دولت‌های ایالتی، از برنامه‌های خود برای رویارویی با وضعیت بغرنج امنیتی پس از انتخابات خبر داده‌اند. وزارت امنیت داخلی و پلیس فدرال آمریکا نیز به مقامات برگزاری انتخابات هشدار داده‌اند که مراقب تعرضات احتمالی در زمان رای‌گیری و روز‌های پس از آن باشند. نیرو‌های امنیتی آمریکا در واشنگتن و فیلادلفیا برای مقابله با خشونت‌های احتمالی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌‌جمهوری این کشور به حالت آماده‌باش درآمده‌اند. گارد ملی آمریکا نیز در آستانه انتخابات در فیلادلفیا مستقر شده و مقررات منع آمد و شد وضع ‌کرده است.
 
سنگربندی فروشگاه‌ها
فروشگاه‌های مختلف در آمریکا در روز‌های اخیر ده‌ها هزار دلار را صرف تهیه و نصب تجهیزاتی برای محافظت از خود در برابر ناآرامی‌های داخلی احتمالی در روز انتخابات کرده‌اند. بر این اساس، کل مراکز خرید در برخی شهر‌ها بسته خواهند شد و برخی فروشگاه‌ها هم با نصب شیشه‌های نشکن یا لیز‌کردن محوطه اطراف فروشگاه سعی دارند دسترسی به این مراکز را کنترل کنند. خبرگزاری فرانسه در این زمینه گزارش داده است: «ساختمان‌های واشنگتن به دلیل نگرانی در مورد خشونت‌های انتخاباتی سنگربندی می‌کنند. چند روز پیش از انتخابات در همه‌جا صدای چکش و اره‌برقی به گوش می‌رسد. در پایان هفته شمار قابل توجهی از فروشگاه‌های مرکز واشنگتن با استفاده از الوار و تخته به دنبال محافظت از ویترین‌ها هستند، زیرا از تظاهرات و خشونت‌های روز انتخابات و روز‌های پس از آن نگرانند.»
 
توزیع جلیقه ضدگلوله میان خبرنگاران
استفن جی. آدلر، سردبیر ارشد رویترز، در مصاحبه با پرس‌گازت گفت این خبرگزاری بین خبرنگاران خود که انتخابات آمریکا را پوشش می‌دهند، جلیقه ضدگلوله و ماسک‌های ضدگاز توزیع کرده است. او گفته كه «نگرانی ما درباره ایمنی خبرنگاران در آمریکا به شکل بی‌سابقه‌ای بالاست؛ ارزیابی من هم در اینجا، هم در سراسر جهان این است که نوشته شدن عبارت «پرِس» روی سینه خبرنگار، دیگر مانند قبل موجب مصون ماندن او نمی‌شود.» رجینالد چوآ، سردبیر دیگر رویتز نیز گفت: «ما برنامه امنیت فیزیکی بسیار جدی داریم و این برنامه را در آستانه این انتخابات شدت بخشیده‌ایم.»  حال باید دید در روزهای آتی و 48 ساعت مانده به روز سرنوشت‌ساز در کارزار انتخاباتی آمریکا، کاخ سفید به کدام‌یک از نامزدها چراغ سبز نشان می‌‌دهد و رفتاری که از ترامپ در این فضای دوقطبی آمریکا انتظار می‌‌رود، آیا شکل واقعی به خود می‌‌گیرد یا اینکه ترامپ بخت رسیدن دوباره خود به کاخ سفید را در شورای عالی نمایندگان و دستگاه‌‌‌های قضایی این کشور دنبال می‌‌کند.

انتخابات این دوره به نظر بیش‌از هر زمان دیگری شکاف بین آمریکایی‌ها ایجاد شده است. از این رو اتحادیه‌های مختلف آمریکا در نظر دارند اگر «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور این کشور در صورت شکست در انتخابات روز سه‌شنبه به طور مسالمت‌آمیز از قدرت کناره‌گیری نکرد، دست به اعتصاب بزنند  

captcha
شماره‌های پیشین