sobhe-no.ir
1046
یکشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۹
2
خبر

ولایتی: مسائل قفقاز باید از طریق سیاسی حل شود

روز گذشته اخباری مبنی بر بازداشت حبیب اسیود، سرکرده تجزیه‌طلبان خوزستان منتشر شد

دستگیری تروریست

روز گذشته خبر بازداشت سرکرده گروهک تروریستی الاحوازیه عامل حمله تروریستی 31 شهریور 97 در اهواز منتشر شد. خبری که نشان می‌داد اخلالگران از اپوزیسیون سیاسی گرفته تا مفسدین اقتصادی، از تیررس نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در امان نیستند و هر لحظه باید گمان دستگیری خود را بدهند.

آخرین خبر

نمایندگان مجلس: سفیر فرانسه احضار شود

بازتاب روز

پیروزی «بایدن» به معنای بهبود اقتصادی نیست

خبر برتر

فاشیسم مذهبی در اروپا

صبح نو

روز گذشته اخباری مبنی بر بازداشت حبیب اسیود، سرکرده تجزیه‌طلبان خوزستان منتشر شد

دستگیری تروریست

روز گذشته خبر بازداشت سرکرده گروهک تروریستی الاحوازیه عامل حمله تروریستی 31 شهریور 97 در اهواز منتشر شد. خبری که نشان می‌داد اخلالگران از اپوزیسیون سیاسی گرفته تا مفسدین اقتصادی، از تیررس نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در امان نیستند و هر لحظه باید گمان دستگیری خود را بدهند.

حبیب کعبی، سرکرده گروه تروریستی و تجزیه‌طلب الاحوازیه است که در اقدامات تروریستی اوایل دهه 80 و همچنین در روز 31 شهریور 97، در جریان رژه نیرو‌های مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز، پس از 30 دقیقه از شروع مراسم، چهار تروریست مسلح از سوی او از پارک پشت جایگاه، مردم و نیرو‌های در حال رژه را به رگبار بستند که متاسفانه چند تن از هموطنان، از جمله چند‌تن‌از نیرو‌های ارتش و سپاه به شهادت رسیده و تعدادی دیگر نیز مجروح شدند. لازم به ذکر است که در بهمن 98، دانمارک سه عضو ارشد این گروهک را به اتهام فعالیت‌های تروریستی بازداشت کرد. بر اساس اعلام خبرگزاری رویترز، این افراد به اتهام جاسوسی برای دستگاه‌‌‌های اطلاعاتی عربستان‌سعودی و نقش‌آفرینی و آمادگی برای اقدام تروریستی، دستگیر شدند.
 
الاحوازیه از کجا آمدند؟
گروه تروریستی الاحوازیه در سال‌های اخیر، برنامه‌ریزی‌‌‌های متعددی را برای ناامن‌‌کردن استان خوزستان در دستور کار قرار داده و در جریان اعتراضات مردمی هم نقش مهمی در به خشونت کشیدن این اعتراضات داشته‌اند. این گروه تروریستی در همه این سال‌ها، از طریق بی‌ثبات ‌کردن منطقه به دنبال زمینه‌سازی برای جدایی خوزستان از ایران بوده است؛ همان اقدامی که صدام با حمله به ایران سعی کرد آن را به ثمر برساند اما شکست خورد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت‌های استکباری همچون آمریکا و انگلیس برای سرنگونی نظام نوپای جمهوری اسلامی، در نقاط مختلف ایران توسط عمال‌شان، علم و کتل تجزیه‌طلبی را بلند ‌کردند و در این میان، یکی از مناطق حساس و استراتژیک ایران یعنی استان خوزستان که عمده منافع نفتی ایران در آن منطقه وجود دارد، دستخوش خیانت و آشوب گروه‌های قدرت‌‌‌طلب وابسته به کشور‌های وهابی حوزه خلیج‌فارس شد.
در این میان، گروهی از عوامل وهابی با نام جبهه خلق عرب با بمب‌گذاری و ترور و اقدامات تروریستی تحت رهبری معنوی فردی به نام «شیخ شبیر خاقانی» در منطقه خرمشهر به کشتار مردم اقدام ‌کردند تا اینکه توسط نیرو‌های مردمی و انقلابی عرب سرکوب شده و گروهی از آنها هم مخفی و تعدادی از آن‌ها نیز به عراق متواری شدند. بعد از حمله ارتش بعث به ایران در 31 شهریور 59، این گروه به عوامل ستون پنجم عراق در مناطق مختلف خوزستان تبدیل شده و با کشتار مردم مقاومت‌کننده در برابر تجاوز ارتش بعث، نقشی استراتژیک را برای ارتش بعث بازی کرد.
 
دست «استعمارگر پیر» پشت سر تجزیه‌طلبان
در 40 سال گذشته در همه بحران‌هایی که در مناطق مختلف عرب‌نشین ایران به وقوع پیوست، رد پایی از جرثومه‌‌‌های گروهک الاحوازیه دیده شده است؛ حتی در انفجار و عملیات‌های تروریستی سال‌های اخیر در اهواز، نقش این گروهک که همان «جبهه خلق عرب» است و نام خود را از جبهه خلق عرب به الحوازیه تغییر داده، کاملا آشکار بوده است. بعد از حمله ناتو به عراق و حضور ارتش انگلیس در بصره، نقش این گروه در جنوب ایران پررنگ‌تر شد و سازماندهی آن‌ها توسط انگلیس کاملا مشهود است و مستندات بسیاری در این رابطه وجود دارد.
در چند سال گذشته، هر زمان که نامی از گروه‌‌‌های تروریستی خلق عرب تجزیه‌طلب یا هواداران آنان به میان می‌‌آید، به گونه‌‌ای مستقیم یا غیرمستقیم به نام «دنیل برت» که فردی انگلیسی است، بر‌می‌‌خوریم. برت که خود را روزنامه‌نگار، کارشناس و مشاور در امور نفت و انرژی، پتروشیمی، سیاست خارجی و بازار جهانی معرفی می‌‌کند، از اعضای فعال اندیشکده «انجمن هِنری جَکسن» است و شواهد گویای آن است که او از سوی آنان هدایت می‌شود و آنان هستند که نیرو و مغز اصلی برنامه جداسازی سرزمین‌‌‌های نفتخیز از ایران تحت پوشش دفاع از حقوق ملت خیالی الاحواز هستند. طبق اخبار منتشره، نخستین فردی که نام دنیل برت را افشا و نقش او را در جریانات تحریکات اقلّیت عرب در ایران مطرح كرد، عبداللطیف‌عبادی از فعالان خلق عرب بود. او درباره برت گفته است: دانیل برت، مردی انگلیسی با سوابقی مرموز و ناشناخته است. این شخص مسوول و راهنمای رسانه‌‌ای و مشاور تبلیغاتی گروه جبهه دموکراتیک احواز است.
از سویی، گروه الاحوازیه با تمسک به قوم‌گرایی عربی مدعی هستند که از سال 1925 میلادی، فارس‌ها منطقه «الاحواز» را اشغال کرده و اکنون باید به اشغال اهواز پایان دهند. خالد عبدیان که از عناصر شناخته‌شده تشکیلات دوستی اهواز و انگلیس است، در ادعایی می‌گوید: «دولت ایران اقدام به جدا‌‌سازی عرب‌های خوزستان از خاک و آشیانه‌شان می‌کند و زمین‌های آن‌ها را به زور تصاحب کرده و آن‌ها را از شهر اهواز خارج می‌کند.» این گروه برای ایجاد شکاف میان مردم و جمهوری اسلامی و تحریک مردم تلاش می‌کند.
 
امام‌خمینی؟ره؟: برادران عرب را از خود و خود را از آنان می‌دانیم
ادعاهای تجزیه‌طلبان در حالی است که نگاه انقلابیون و در راس آنها بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی ایران به مردم عرب خوزستان، همواره توأم با احترام، برابری و برادری بوده است. امام خمینی؟ره؟ در نامه‌‌ای به محمدطاهر شبیرخاقانی به تاریخ دوم فروردین 58 با تاکید بر اینکه «در اسلام عزیز هیچ مسائل طایفه‌ای ‎‏مطرح نیست و مسلمین همه با هم برادر و ید واحده هستند بر ماسوای خود» تاکید ‌کردند: من از‏‎ ‎‏زمزمه‌‌هایی که در بعضی نواحی کشور در کار است برای شکاف بین طوایف مسلمین،‏‎ ‎‏بسیار متأسف و متأثرم. ما برادران عرب را به جان و دل خواهان و آنان را از خود و خود‏‎ ‎‏را از آنان می‌‌دانیم. ایشان همچنین تصریح ‌کردند: اسلام امر فرموده که مسلمین از هر طایفه‌ای هستند، برادرند؛ عرب و عجم و کُرد و‏‎ ‎‏ترک و فارس و غیر آن مطرح نیست؛ تمام طوایف در اسلام و جمهوری اسلامی
 به‏‎ ‎‏حقوق حقه خود خواهند رسید.‏

captcha
شماره‌های پیشین