sobhe-no.ir
1046
یکشنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۹
13
نقد و بررسی فیلم «رضا» در گفت‌وگو با یک منتقد سینما

حال و‌هوای شخصی معتمدی

فیلم‌ سینمایی «رضا» به کارگردانی علیرضا معتمدی اخیرا در شبکه نمایش خانگی توزیع و پخش شد. این فیلم با استقبال قابل‌توجهی روبه‌رو نشد. البته «رضا» را باید فیلمی شخصی بدانیم که فیلمساز سعی کرده حال و هوای شخصی خودش را در آن تصویر کند. «رضا» اولین فیلمی است که علیرضا معتمدی به‌عنوان کارگردان پشت دوربین آن قرار گرفته است. قبل از این فیلم، معتمدی در چندین فیلم بازیگر یا نویسنده بوده اما بدون شک فیلم «رضا» مهم‌ترین کار او -چه در زمینه نویسندگی و چه در زمینه بازیگری-است. ساخته معتمدی فیلمی اول شخص است و «رضا» شخصیت اصلی فیلم است که خود کارگردان نقش او را ایفا کرده؛ برای نقد و بررسی این فیلم با رضا استادی از منتقدان سینما گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

گزارش

حضور ۶ فیلم ایرانی در جشنواره «ایدفا»

صبح نو

گزارش

حضور ۶ فیلم ایرانی در جشنواره «ایدفا»


سینمای ایران با ۶ فیلم در جشنواره مستند ایدفا حضور خواهد داشت. به گزارش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مستند «نان مقدس» به کارگردانی زنده‌یاد رحیم ذبیحی و تهیه‌کنندگی تورج اصلانی، به بخش مسابقه سی‌وسومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام «ایدفا» در کشور هلند راه پیدا کرد.
مستند «نان مقدس» Holy Bread که آخرین اثر رحیم ذبیحی است، در نخستین حضور بین‌المللی خود به نمایندگی از سینمای ایران در بخش رقابتی فیلم‌های مستند نیمه‌بلند سی‌وسومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام «ایدفا» (IDFA) در هلند به نمایش درمی‌آید.
تهیه‌کننده این فیلم تورج اصلانی، کارگردان و مدیر فیلمبرداری تجربه‌گرای سینمای ایران است و پخش بین‌المللی آن نیز برعهده شرکت تصویر‌گستر الهه پارسی الی‌ایمیج به مدیریت الهه نوبخت است.
جشنواره ایدفا معتبرترین جشنواره مستند جهان به شمار می‌رود که امسال به دو شکل آنلاین و فیزیکی و با نمایش آثار مستندی از کارگردانان کشورهای مختلف جهان، در چندین بخش مختلف رقابتی و غیررقابتی از جمله بخش رقابتی اصلی «فیلم‌های بلند»، بخش رقابتی «فیلم‌های نیمه‌بلند»، بخش رقابتی «مستندهای دانشجویی»، بخش رقابتی «کودکان و مستند»، بخش غیررقابتی Luminous، بخش غیررقابتی Frontlight، طی روزهای ۲۶ آبان تا ۱۶ آذر ۹۹ برابر با ۱۶ نوامبر تا ۶ دسامبر ۲۰۲۰ در شهر آمستردام هلند برگزار می‌شود.
مستند «رادیوگرافی یک خانواده» به کارگردانی فیروزه خسروانی که محصول مشترک ایران، نروژ و سوئیس است نیز در بخش اصلی مستندهای بلند ایدفا ۲۰۲۰ پذیرفته شده است. این فیلم در بخش رقابتی «استفاده خلاقانه از آرشیو» هم حضور دارد.
پیش از این اعلام شده بود که مستند «شادگان» ساخته آکو سالمی در بخش فیلم‌های کودک و نوجوان، «برف می‌نامد» به کارگردانی مرجان خسروی در بخش فیلم‌های مستند دانشجویی، «الناز عزیز» ساخته مانیا اکبری و محصول مشترک ایران، انگلستان و کانادا در بخش غیررقابتی «فرانتلایت» و «هنر زندگی در خطر» ساخته مینا کشاورز و محصول ایران و آلمان نیز در بخش «بهترین‌های جشنواره‌ها» این رویداد سینمایی پذیرفته شده‌اند. به این ترتیب، سینمای ایران با ۶ فیلم در معتبرترین جشنواره مستند دنیا حضور خواهد داشت.
این رویداد از ۲۶ آبان تا ۱۶ آذر ۹۹ در قالب اجرای فیزیکی و آنلاین در شهر آمستردام، پایتخت کشور هلند، برگزار خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین