sobhe-no.ir
103
یکشنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۵
11
گپ و گفت صمیمی جمعی از اهالی فرهنگ با یعقوب توکلی، مورخ

عقب‌ماندگی 60 ساله روشنفکران ایرانی

یعقوب توکلی مورخ نام‌آشنا و متعهد تاریخ معاصر، در عصر یک روز پاییزی در طبقه سوم آپارتمانی در حوالی میدان شهدای تهران، میزبان جمعی از اهالی ادبیات، فرهنگ، هنر و رسانه بود.

خبر

صبح نو

خبر


 مورخ 49 ساله؛ توکلی متولد سال 1346 در شهرستان آمل است. لیسانس علوم سیاسی دارد و فوق‌لیسانس روابط بین‌الملل. با این حال آقای علوم سیاسی بیشتر در حوزه‌های جریان‌شناسی تاریخ‌نگاری، جریانشناسی سیاسی، جنبش‌های اسلامی، تاریخ تحولات معاصر، تاریخ دفاع مقدس و شخصیت‌شناسی معاصر هم فعالیت داشته است.

 

ماهنامه زمانه؛ نشریه زمانه که در اواخر دهه هشتاد در حوزه‌های فرهنگ و اندیشه مخاطب خوبی بین اهالی فکر و اندیشه پیدا کرده بود، زمانی توسط یعقوب توکلی سردبیری شده است.«زمانه» توسط کانون اندیشه جوان منتشر می‌شد.

 

خاطرات آقای نخست‌وزیر؛ علی امینی در سال ۱۳۴۰ با حمایت دولت جان‌اف کندی در آمریکا به سمت نخست‌وزیری منصوب شده بود. دولتش هرچند بیش از یک سال دوام نیاورد اما طی همین مدت کوتاه اقدامات پر سرو صدایی را به انجام رساند که قانون اصلاحات ارضی از جمله آنها بود. امینی در سال ۱۳۷۱ در پاریس درگذشت. توکلی هم 20 سال بعد خاطرات او را گردآوری و منتشر کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین