sobhe-no.ir
1021
سه شنبه، ۰۱ مهر ۱۳۹۹
13
حجت‌الاسلام محمد عابدی در یک کرسی علمی - ترویجی تشریح کرد

برداشت‌های سیاسی از قرآن چگونه شکل می‌گیرد

کرسی علمی - ترویجی با موضوع «کاربرد سیاق در برداشت‌های سیاسی از قرآن » توسط گروه قرآن‌ پژوهی پژوهشگاه به صورت مجازی تحت نرم‌افزار اسکایپ برگزار شد. این کرسی علمی با حضور حجت‌الاسلام محمد عابدی به‌عنوان ارائه‌دهنده، حجج‌اسلام محمدعلی اسدی‌نسب و غلامرضا بهروزی‌لک به‌عنوان ناقد برگزار شد.

خبر

صبح نو

خبر

تازه‌ترین اثر داوری اردکانی منتشر شد
مجموعه سه جلدی «نقد فرهنگ و توسعه نیافتگی» تازه‌ترین اثر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم توسط انتشارات نقد فرهنگ منتشر شد.
به گزارش  مهر، بیژن عبدالکریمی، مدیر انتشارات نقد فرهنگ در خصوص این اثر گفت: آنچه تجربه زیسته ما در دو قرن اخیر نشان داده است، توسعه نیافتگی کماکان مبرم‌ترین مساله ما ایرانیان است. مساله توسعه نیافتگی نقطه کانونی همه دیگر مسائل‌مان مثل توسعه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حقوقی است. به نظر می‌رسد جامعه ایرانی با یک دور باطل مواجه است. ما با مسائل سیاسی و اجتماعی بسیاری مواجه هستیم که به نحو توامان هم علت و هم معلول، هم عامل و هم حاصل توسعه نیافتگی است. پاره کردن این دور باطل مهم‌ترین وظیفه کنونی روشنفکران و اندیشمندان ماست. عقلانیت انتزاعی و غیر تاریخی و عدم درک موقعیت‌مان به منزله «وضعیت تاریخی» و گم شدن در بیراهه‌های مناقشات سیاسی و ایدئولوژیک را باید منطق مشترک بسیاری از ایرانیان و به منزله بنیادی‌ترین مانع درک مقوله توسعه نیافتگی تلقی کرد. شاید در این میان بتوان رضا داوری اردکانی را یک استثنا دانست.وی در این مجموعه سه جلدی می‌کوشد جامعه ایران را در فهم معضل تاریخی توسعه نیافتگی یاری دهد. وی افزود: عناوین این سه جلد عبارت است از «علم، فلسفه و عقلانیت»، «علم، سیاست و تاریخ» و «پژوهش‌های علمی و سیاست علم»؛ این مجموعه سه جلدی، شامل تالیف مقالات داوری اردکانی در طول یک دهه است که برای اولین بار منتشر می‌شود. در حال حاضر کتاب منتشر شده ولی با برنامه‌ریزی هایی که صورت گرفته قرار است هفته بعد در بازار نشر توزیع شود. مجموعه سه جلدی «نقد فرهنگ و 
توسعه نیافتگی» نوشته رضا داوری اردکانی با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۲۰ هزار تومان توسط انتشارات نقد فرهنگ منتشر شده است.

بررسی ادبیات دفاع مقدس و ادبیات داستانی ضد جنگ
 هم‌زمان با آغاز چهلمین سالگرد دفاع مقدس و در قالب گفت‌وگوهای زنده در فضای مجازی (لایو اینستاگرام) از سلسله برنامه‌های «در سنگر ادب و هنر» ادبیات داستانی و شعر دفاع مقدس با حضور پژوهشگران و اساتید دانشگاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مرکز آفرینش‌های هنری دانشجویان سازمان جهاد دانشگاهی تهران طی ۲ روز نخستین از هفته دفاع مقدس، ادبیات داستانی و شعر دفاع مقدس را به بحث و بررسی خواهد گذاشت.بر این اساس در روز دوشنبه ۳۱ شهریور 
«احمد شاکری» نویسنده، پژوهشگر و مدرس دانشگاه و «مجید قیصری» نویسنده و پژوهشگر؛ ادبیات دفاع مقدس و ادبیات داستانی ضد جنگ را بررسی و تحلیل می‌کنند.همچنین سه‌شنبه یکم مهر ماه دکتر «اکرامی» پژوهشگر و استاد دانشگاه و «رضا اسماعیلی» شاعر و پژوهشگر، با هدف نقد وضعیت شعر دفاع مقدس در ۸ سال جنگ تحمیلی و سال‌های پس از آن، به گفت‌وگو و تبادل نظر خواهند پرداخت.علاقه‌مندان جهت شرکت در این رویداد فرهنگی می‌توانند از ساعت ۱۷ و از طریق شناسه @fjutehran وارد صفحه اینستاگرام معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران شده و در این نشست‌های آنلاین حضور داشته باشند.

هیأت‌ها و محرم عامل موج سوم کرونا نیستند
معاون سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه بیشترین سختگیری برای برگزاری عزاداری محرم اعمال شد، گفت: براساس اعلام وزارت بهداشت بیشترین رعایت نیز صورت گرفت بنابراین با آن سختگیری و بیشترین رعایت، نباید در اینجا به دنبال مقصر بود.
حجت‌الاسلام مصطفی جلالی، معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در گفت‌وگو با فارس  اظهار داشت: مردم با برگزاری مراسم سوگواری در دهه‌ اول محرم با رعایت کامل دستورالعمل‌های ابلاغ شده توسط وزارت بهداشت، در عمل نشان دادند که ما ملت امام حسینیم، یک واقعیت است.معظم‌له ا‌ین محرم را «محرم ماندگار» در تاریخ توصیف کردند،  در روزهای اخیر متاسفانه با شیوع موج سوم ویروس کرونا در کشور که البته امیدواریم با تدابیر مسوولین پزشکی جلوی آن گرفته شود، برخی از معاندین و رسانه‌ها به دنبال ارتباط آن با جلسات محرم هستند، در صورتی که بیشترین سختگیری برای برگزاری جلسات عزاداری اعمال شد که حتی در مراحلی تشدید‌تر هم شد. بیشترین رعایت پروتکل‌ها از سوی هیأت‌های مذهبی براساس اعلام مسوولین وزارت بهداشت و مسوولین نیروی انتظامی انجام شد بنابراین زمانی که سختگیرانه‌ترین پروتکل‌ها اعمال شد و بیشترین رعایت نیز انجام شد، نباید در اینجا به دنبال مقصر بود.معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی گفت: در حوزه مدیریتی کشور در جریان کرونا، بسیاری از موارد رهاست و اهمال‌کاری صورت می‌گیرد که یا کلا موضوع رها شده است یا در برخی مواقع نیز به سمت تعطیلی می‌روند که البته این روزها تعطیلی کمتر شده است، در حالی که در جریان محرم تجربه جدید و روش سومی ایجاد شد که دولت و ستاد ملی کرونا پروتکل سختگیرانه اعلام کردند و توسط هیأت‌ها با بهترین شکل و ۹۵ درصد فراگیری مدیریت و اجرا شد بنابراین منطقی است که این روش را برای دیگر مسائل نیز به کار ببندند.

captcha
شماره‌های پیشین