sobhe-no.ir
1011
سه شنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹
1
طرح مدیریت یکپارچه شهری و درآمدهای پایدار همچنان بلاتکلیف است

فرار دولت‌ها از واگذاری مسوولیت

گزارش زهرا اردشیری / سال‌هاست بحث مدیریت یکپارچه شهری و درآمد‌‌‌های پایدار از سوی مدیران شهری مطرح شده است، اما دولت‌ها هم زیر بار اجرای این طرح‌ها نرفته و مجلس‌ها هم پیگیر تصویب این طرح‌ها نشده‌اند. دولت‌ها علاقه‌ای به تصویب این طرح نداشته‌اند چراکه در صورت مصوب شدن این طرح‌ها بخشی از منابع درآمدی خود را از دست داده و دایره اختیارات آنها محدود‌تر می‌‌شود. مجلس‌ها هم این مساله را در اولویت خود نمی‌دیدند اما در شرایط فعلی که یکی از فعال‌ترین و باسابقه‌ترین مدیران شهری کشور در راس قوه مقننه قرار گرفته است، انتظار کارشناسان شهری و مسوولان بر تصویب این طرح‌ها و نظارت بر اجرای درست آنهاست.

بررسی داده‌های منتشر شده در بستر شبکه‌های اجتماعی در مورد بازگشایی مدارس و حضور دانش‌آموزان در زمان کرونا

نگرانی در شبکه‌های اجتماعی در مورد بازگشایی مدارس

یادداشت محسن فینی‌زاده تحلیلگر شبکه‌های اجتماعی / با شروع شیوع کرونا یکی از اولین تعطیلی‌هایی که اتفاق افتاد بسته‌شدن و محدود‌شدن مدارس بود، تعطیلی‌هایی که با هدف سلامتی دانش‌آموزان، معلمان و کاهش تردد در جامعه رخ داد و سبب شد کلاس‌های درس و حتی امتحانات به صورت مجازی و نیمه حضوری برگزار شود. حالا با شروع سال تحصیلی جدید نگرانی‌ها در فضای عمومی جامعه و شبکه‌های اجتماعی جدی‌تر شد، صحبت‌هایی که از چند روز پیش با محور‌های مختلف شروع شد و هنوز ادامه دارد.

مزایا و معایب واگذاری مدیریت نمایش خانگی از ارشاد به صداوسیما را برشمردیم

جدال مدعیان

دیروز بیانیه اعتراضی 13 صنف سینمایی علیه واگذاری مسوولیت شبکه نمایش خانگی از وزارت ارشاد به سازمان صداوسیما منتشر شد؛ اما جدلی و جنجالی شدن فضای رسانه‌ای روی این موضوع، فرصت را برای طرح ابعاد مختلف آن و بررسی مزایا و معایبش سلب کرده است. این واگذاری برای هر یک از گروه‌های ذی‌نفع چه مزایا و معایبی خواهد داشت.

گفته می‌شود ایگنازیو کاسیس حامل برخی پیام‌ها از سوی آمریکایی‌ها با محوریت کانال سوئیس بود

آخرین تیر ترامپ

​​​​​​آنطور که گفته می شود وزیر امور خارجه سوئیس به دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا است که در قالب یک پیام از سوی وی ارائه شده است. این پیام ناظر بر آماده‌كردن تهران به مذاکرات تازه در ازای اعمال برخی گشایش‌ها در کانال اقلام بشردوستانه بود. برآیند اظهارات مقامات کشورمان به خصوص اصحاب دولت، نشان می‌دهد که ایران، چشمداشتی به پیام ابلاغی مقام سوئیسی از سوی آمریکایی‌ها ندارد. با این حال، چشم‌ها نتایج انتخابات نوامبر در دیار یانکی‌ها را هدف گرفته‌اند.

برخی رسانه های اصلاح طلب از مکالمه تند رییس دولت اصلاحات با روحانی خبر دادند

چیدن پازل رادیکالیسم

وقتی سیر کنشگری اصلاح‌طلبان طی سه ماه اخیر را از نظر می‌گذرانیم، یک نتیجه برداشت می‌شود و آن، تلاش برای مجاب‌كردن بدنه رای اصلاحات به‌منظور حضور پای صندوق‌‌‌های رای در انتخابات سال 1400 است. اخبار مربوط به گلایه‌‌‌های تند و تیز رییس دولت اصلاحات در گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهوری نیز در همین پازل کلان تعریف می‌شود. برنامه جناح اصلاحات برای جلب اعتماد بدنه رای خود در جامعه، با نامه محمد موسوی‌خوئینی‌ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز به رهبر انقلاب آغاز شد.

سرمقاله

حکایت همچنان باقی است...

نمایندگان پارلمان عراق بار دیگر بر لزوم اجرای مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی تأکید کردند

هشدار بغداد به کاخ‌سفید

پس از شهادت تعدادی از نیروهای حشدالشعبی توسط نظامیان تروریست آمریکایی در غرب عراق و به دنبال آن، شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش در عراق، پارلمان این کشور مصوبه‌‌ای مبنی بر اخراج نیروهای اشغالگر آمریکایی از خاک عراق به تصویب رساند. با وجود گذشت چند ماه از تصویب این قانون، نظامیان آمریکایی همچنان به اشغالگری خود در خاک عراق ادامه می‌‌دهند و حتی از خروج تدریجی سه‌ساله در این کشور سخن می‌‌گویند؛ موضوعی که به جنجال جریان‌‌‌های مختلف سیاسی عراق تبدیل شد و نمایندگان پارلمان این کشور بار دیگر بر اخراج فوری نیروهای آمریکایی از خاک کشورشان تاکید ‌کردند و احتمال طرح سوال از الکاظمی در صحن پارلمان نیز بیشتر شده است.

مقامات نظامی یمن از عملیات وسیع در فرودگاه ابهاء عربستان و انهدام اتاق فرماندهی این فرودگاه خبر دادند

ضربت هوایی یمنی‌ها به سعودی‌ها

کمیته اپیدمیولوژی وزارت بهداشت خبر داد

پیک جدید خفیف کرونا در 19‌ استان

کمیته اپیدمیولوژی کرونا در جدیدترین گزارش خود از آغاز پیک جدید کرونا در کشور خبر داده است. این در حالی است که روز گذشته نیز سخنگوی وزارت بهداشت و درمان کشور از فوت 117بیمار کرونایی در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه 17‌شهریورماه در کشور خبر داد. اما نکته اینجاست که در هفته منتهی به 14‌شهریور، تعداد کل موارد مرگ و ابتلا نسبت به هفته پیش کاهش یافته بود اما برخی شواهد نشان می‌دهد که یک پیک جدید خفیف در حال شکل‌گیری است و موارد مختصر صعودی یا شروع جزئی در 19‌استان کشور دیده می‌شود.

زنگنه: چرا با احداث پالایشگاه، کشور را به آلودگی بکشیم؟

اصرار ژنرال بر خام فروشی نفت

او را دشمن بزرگ پالایشگاه‌سازی در ایران می‌نامند و بسیاری از کارشناسان عقیده دارند وزیر نفت، خود بزرگترین مانع توسعه زنجیره ارزش افزوده در صنعت نفت بوده است. تاجایی که حتی رییس‌جمهوری نیز به او دستور داده باتوجه به شرایط فعلی بازار نفت به روند پیشبرد برنامه‌ها و سیاست‌های افزایش تولید فرآورده‌های نفتی و جلوگیری از خام فروشی نفت، بیش از پیش شتاب دهد.

«صبح‌نو» بازار خرید و فروش ماسک‌های لاکچری در فضای مجازی را بررسی می‌کند

مد و سلامتی؛ دوگانه روزهای کرونایی

گزارش فاطمه میرزاجعفری / از همان روزهای ابتدایی شناخت ویروسی به نام کووید19 سازمان جهانی بهداشت تاکید فراوانی بر پوشیدن ماسک داشته و دارد؛ اقدامی که به شکل قابل توجهی از ابتلای به این بیماری پیشگیری می‌‌کند. نکته مهم در اینجا عقب نماندن صنعت دنیای مد و طراحی ماسک‌‌‌های لاکچری برای جامعه است كه این روزها از فضای مجازی به عنوان بستر مناسبی برای ارائه محصولات خود با قیمت‌‌هایی تعجب‌آور استفاده می‌‌کند.

شماره‌های پیشین