sobhe-no.ir
1009
یکشنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۹
1
مجلس یازدهم برای اصلاح بندهایی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، دست به کار شده است

تعیین تکلیف «رجل سیاسی»

خیز مجلس یازدهم برای اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، سر و صداهای حاشیه‌ای زیادی را علیه آن برانگیخته است. اصلاح‌طلبان که از هر فرصتی برای حمله به نهادهای حاکمیتی از جمله شورای نگهبان سوءاستفاده می‌کنند، چندی است که این طرح را نیز برای پیشبرد اغراض سیاسی خود، مستمسک قرار داده‌اند. با نگاهی منصفانه اما می‌شود فهمید که عقب‌ماندگی قانون فعلی انتخابات ریاست‌جمهوری در برخی مواد، می‌تواند با اصلاحات مدنظر مجلس، رفع شود.

تعداد گردشگران در ایران از هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در سال گذشته به 74 نفر در سه ماهه اول امسال رسید

سال سیاه گردشگری

گزارش زهرا اردشیری / کرونا بیش از هر چیزی صنعت گردشگری را به نابودی کشاند و بسیاری از کسب‌وکارها از رونق افتادند. بوم‌گردی و هتلداری به مرحله ویرانی رسید و جذب گردشگر خارجی با عدد صفر مواجه شد؛ البته تنها این اوضاع کشور ما نبود بسیاری از کشورها که مرکز جذب توریست هستند هم امسال وضعیتی مشابه با ما را داشتند. شیوع کرونا گردشگری را نابود کرد و ضرر چند صد میلیاردی روی دوش این صنعت در جهان گذاشت. بعید نیست اگر کمی دیگر بیماری کرونا ادامه‌دار شود، بسیاری از هتل‌ها و مراکز گردشگری ورشکست شوند. کارشناسان گردشگری هر روز پیشنهادهای جدیدی برای رونق این حوزه می‌‌دهند.

گروه‌های فلسطینی پس از سال‌ها اختلاف، بر یکسان سازی صحنه داخلی علیه اشغالگران صحه گذاشتند

مقاومت ملی فلسطین

گزارش روح الله فرقانی

دانش‌آموزان در میان شک و تردید از بابت سلامت و کرونا راهی کلاس‌های درس شدند

افتتاح غیرحضوریِ مدرسه حضوری

سال تحصیلی جدید 15‌روز زودتر از زمان مرسوم همیشگی و البته با کلی حاشیه و سوال آغاز شد. کرونا سبک زندگی مردم جهان را تغییر داده است اما برخی تصمیم‌گیری‌های مسوولان ارشد کشور موجب شده تا زندگی مردم با فراز و فرودهای بیشتری همراه شود. دیروز صدها هزار دانش‌آموز به مدارس رفتند و البته هزاران نفر دیگر به‌دلیل نگرانی والدین از رفتن به مدرسه خودداری کردند. در چنین شرایطی نیز زنگ مدرسه‌هایی که دانش آموزانش در حیاط‌ها ایستاده بودند از سوی رییس‌جمهوری به صورت مجازی به صدا درآمد.

یادداشت

تصمیمات شتابزده

دکتر علی دارابی

یادداشت

سیاست‌گذاری در سطح خرده فیزیک

دکتر محسن ردادیعضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

سرمقاله

یادتان هست آقای رییس‌جمهور؟

«صبح نو» در گزارشی روند افت شاخص بازار سرمایه را بررسی کرد

ریزش آبشاری بورس

آمار، ارقام و رنگ قرمز بورس می‌گوید بازار سرمایه حال و روز خوشی ندارد بنابراین کارشناسان عقیده دارند، دولت که مشوق مردم برای سرمایه‌گذاری در بورس بود حالا باید آستین بالا بزند و برای رونق دوباره بورس و حفظ سرمایه‌های میلیون‌ها نفر سهامدار خردی که اندک سرمایه‌شان را به امید پوشش دادن تورم وارد این بازار کردند قدمی بردارد؛ چراکه مشکلات بازار سرمایه از جنسی است که مداخلات سیاست‌گذار می‌تواند بازار را از ادامه سقوط نجات دهد.

پس از 23‌میلیونی شدن میانگین قیمت مسکن

فروشنده‌ها در بازار مسکن زیاد شدند

رشد ناسیونالیسم راست افراطی در غرب موجب خیزش تروریسم سفیدپرست شده است

احیای جنگ‌های صلیبی پیش چشم دستگاه‌های ‌ اطلاعاتی

۱۵‌مارس سال گذشته میلادی یک سفیدپرست 28‌ساله استرالیایی به نام برنتون تارانت، با تفنگ نیمه‌خودکار به مساجد نور و لینوود در شهر کرایست‌چرچ نیوزلند رفت و نمازگزاران حاضر در این مکان‌ها را با خونسردی به رگبار بست. بر اثر این تیراندازی، که تا مرگبارترین رویداد تروریستی در نیوزلند تا به امروز به شمار می‌رود، ۵۱‌مسلمان شامل زنان و کودکان کشته و 49‌نفر نیز زخمی شدند. پایگاه خبری تحلیلی هابیلیان به مناسبت صدور حکم عامل حادثه تروریستی کرایست‌چرچ مقاله‌ای را که سال گذشته مرکز تحقیقاتی تی‌آرتی‌ورلد ترکیه منتشر کرده بود، ترجمه کرده، در اختیار «صبح‌نو» قرار داد. این مقاله که به قلم دکتر طارق چرکاوی و خلیل دیوان، از پژوهشگران مرکز تحقیقاتی تی‌آرتی‌ورلد ترکیه منتشر شده است، با اشاره به افزایش حملات تروریستی راستگرایان افراطی از سال‌2014 هشدار می‌دهد جهان باید با استفاده از همه ابزارها و روال‌های قانونی موجود با تهدید ناسیونالیسم راست افراطی و نژادپرستی سفید مبارزه کند. بخش اول این ترجمه در شماره هزاروشش روزنامه با عنوان «خیزش تروریست سفیدپرست» به چاپ رسید و بخش دوم این گزارش را در ادامه می‌خوانید.

گزارش «صبح‌نو» درباره انتشار خبرهای متنوع از توزیع داروی آنفلوآنزا و سردرگمی مردم را بخوانید

در جست‌و‌جوی واکسن

در روزهایی که دغدغه سلامت در کنار تامین معیشت برای مردم در صدر اولویت‌ها قرار گرفته است، حالا ماجرای تهیه واکسن آنفلوآنزا نیز مورد دیگری است که ذهن مردم را به خود مشغول کرده است. در ماه‌های اخیر که کرونا شدت گرفته است کادر درمانی و پزشکان بابت ابتلا به آنفلوآنزا نیز هشدارهای بسیاری داده‌اند. این در حالی است که خبرهای مربوط به واردات و توزیع واکسن آنفلوآنزا نیز خود مورد دیگری برای سردرگمی و نگرانی مردم شده است.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با علیرضا سرتیپی، مدیر پردیس سینمایی کوروش

از این جیب به آن جیب

پردیس سینمایی کوروش متعلق به گروه صنعتی گلرنگ با بدهی 21میلیاردی، صدر جدول سالن‌های بدهکار به شرکت‌های پخش را به خود اختصاص داده است. طبق جدول سازمان سینمایی، 6 شرکت «خانه فیلم» با فیلم «امیر»، «راه عرفان» با فیلم «اژدها»، «فیلم‌آفرین» با فیلم «چشم و گوش بسته»، فیلمیران با «مطرب»، «سونامی»، «23 نفر»، «نمایش‌گستران» با فیلم‌های «آخرین داستان»، «جهان با من برقص» و «دختر شیرازی» و «هدایت فیلم» با «آبی به رنگ آسمان» طلبکاران این پردیس سینمایی هستند. علیرضا سرتیپی، مدیر کوروش در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید که همه بدهی‌هایش را جز آن‌ها که متعلق به شرکت فیلمیران است، پرداخت کرده است.

شماره‌های پیشین