sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
8
خبر

«صبح‌نو» ماجرای روستای ابوالفضل در حاشیه کلان شهر اهواز را بررسی می‌کند

تکذیب وجود یک روستا با 300 خانوار

ماهشهر، کوت عبدالله، حصیرآباد، هفت‌تپه و حالا هم روستای ابوالفضل؛ انگار مشکلات مردم خوزستان تمامی ندارد که هر چند وقت یک‌بار باید به‌ناچار دست به دامن رسانه‌ها شوند تا شاید مسوولان دلرحمانه‌تر با آنها برخورد کنند. درگیری اجرائیات شهرداری با مردم این منطقه بر سر اراضی‌ای که بنیاد مستضعفان مدعی مالکیت آنهاست، حالا سرنوشتی مبهم را برای این مردم رقم زده است: انتقال ساکنان واقعی این روستا به منطقه‌ای دیگر، درحالی که نه موقت بودن سکونت‌شان مشخص است و نه مالک‌شدن‌شان؛ چنین مساله‌ای این روزها دغدغه تازه‌ای برای 300 خانوار در 9 خیابان به وجود آورده است.

صبح نو

«صبح‌نو» ماجرای روستای ابوالفضل در حاشیه کلان شهر اهواز را بررسی می‌کند

تکذیب وجود یک روستا با 300 خانوار

ماهشهر، کوت عبدالله، حصیرآباد، هفت‌تپه و حالا هم روستای ابوالفضل؛ انگار مشکلات مردم خوزستان تمامی ندارد که هر چند وقت یک‌بار باید به‌ناچار دست به دامن رسانه‌ها شوند تا شاید مسوولان دلرحمانه‌تر با آنها برخورد کنند. درگیری اجرائیات شهرداری با مردم این منطقه بر سر اراضی‌ای که بنیاد مستضعفان مدعی مالکیت آنهاست، حالا سرنوشتی مبهم را برای این مردم رقم زده است: انتقال ساکنان واقعی این روستا به منطقه‌ای دیگر، درحالی که نه موقت بودن سکونت‌شان مشخص است و نه مالک‌شدن‌شان؛ چنین مساله‌ای این روزها دغدغه تازه‌ای برای 300 خانوار در 9 خیابان به وجود آورده است.

ماجرای روستای ابوالفضل، از انتشار خبر تخریب و تخلیه آن در سایت‌های خبری و بازنشر کلیپی از درگیری بین مردم روستا و ناجا شروع شد؛ درگیری‌ای که سبب شد تا نام روستای ابوالفضل این روزها بر سر زبان‌ها بیفتد. «ابوالفضل» نام منطقه‌ای است که به گفته ساکنان آن نزدیک به 300 خانوار در آنجا زندگی می‌کنند و شغل غالب آن‌ها کشاورزی است و به همین دلیل در دو دهه گذشته خشکسالی آسیب زیادی به کشاورزی و معیشت اهالی این منطقه وارد شده است.
 
روستای ابوالفضل دقیقا کجاست؟
 روستای ابوالفضل در حد فاصل بین پدافند کیانشهر و شهرک زردشت اهواز قرار دارد. این روستا از لحاظ فاصله تا پل کیانشهر 500 متر و تا اهواز حدود دو کیلومتر فاصله دارد. طبق آنچه اهالی روستای ابوالفضل به رسانه‌ها و شهروند خبرنگارها گفته‌اند زمان حضور آن‌ها در این منطقه به زمان پیش از انقلاب بازمی‌گردد که حالا با گذشت چند دهه از سکونت آن‌ها در این مکان بنیاد مستضعفان با ادعای تملک و حق مالکیت اراضی این منطقه، اهالی آن را مجبور به تخلیه خانه‌های خود و ترک آن کرده است. ظاهرا این ادعای تملک تازگی ندارد و ساکنان این منطقه چند سالی است که با اضطراب ماندن یا تخلیه ‌کردن خانه‌های خود دست و پنجه نرم می‌کنند. گفته‌های مسوولان دولتی منطقه نیز خبر از مالکیت این اراضی توسط بنیاد مستضعفان می‌داده است. از طرفی از ظاهر ماجرا برمی‌آید که مسوولان منطقه «ابوالفضل» را به عنوان یک روستا قبول ندارند.
اگرچه در مکاتبات اداری از منطقه ابوالفضل به عنوان روستای ابوالفضل نام برده شده است و سازمان املاک و اسناد استان نیز تصرف اراضی توسط شخص را تایید و مساحت آن‌ها تعیین و حق ریشه به آن‌ها داده اما آقای جمال عالمی‌نیسی، فرماندار اهواز در واکنش به خبری با این عنوان كه «حکم تخریب روستای ابوالفضل توسط بنیاد مستضعفان صادر شده»، اعلام کرده است: «روستایی به نام ابوالفضل در ساختار تقسیمات کشوری شهرستان اهواز وجود ندارد اما یک سکونتگاه به این نام هست که جایگاه رسمی و قانونی در تقسیمات کشوری ندارد.» حتی فرماندار اهواز به خبرگزاری فارس گفته است که زمین‌های این منطقه توسط افرادی فرصت‌طلب تصرف شده که خرید و فروش و ساختمان‌‌‌سازی غیرقانونی در آن صورت می‌گیرد. زمین‌های این منطقه متعلق به بنیاد مستضعفان است و دستگاه قضایی در خصوص تصرفات غیرقانونی این افراد ورود کرده که فرصت‌طلبی‌های صورت‌گرفته، قلع‌وقمع خواهند شد.»
 
درگیری ناجا با اهالی روستای ابوالفضل
روز چهارشنبه، پنجم شهریور بود که ماموران نیروی انتظامی و اجرائیات شهرداری اهواز که برای رفع تصرفات غیرقانونی به این منطقه مراجعه کرده بودند، با اهالی این روستا درگیر شدند؛ درگیری‌ای که البته با بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و فضای مجازی داشت. این بازتاب گسترده سبب شد خیلی زود مسوولان انتظامی اهواز واکنش نشان دهند، به طوری که سرهنگ محسن دالوند، فرمانده انتظامی کلانشهر اهواز پیش از این هر گونه تیراندازی به سمت مردم روستای ابوالفضل ؟ع؟ این شهرستان را تکذیب کرد و گفت: ماموران این فرماندهی فقط برای اجرای حکم قضایی به این روستا مراجعه ‌کردند. به گفته سرهنگ دالوند، افراد به تحریک ساکنان منطقه و توسط اشخاصی به هویت معلوم از ورود عوامل به زمین‌های بنیاد مستضعفان جلوگیری کرده و با حمله به عوامل اجراییات شهرداری سنگ‌پرانی ‌کردند و جاده را نیز بسته و از ورود خودروهای شهرداری و سایر عوامل جلوگیری ‌کردند. به گفته سرهنگ دالوند، این افراد همچنین به سمت ماموران انتظامی حمله‌ور شده و باوجود خویشتن‌داری ماموران انتظامی متاسفانه به حمله خود ادامه داده که در این رابطه چهار نفر از ماموران انتظامی و یکی از عوامل اجرایی شهرداری زخمی شدند.» دالوند پنجم شهریور درحالی درگیری با مردم را تکذیب کرد که در فضای مجازی تصاویری مبنی بر زخمی شدن برخی مردم در زد و خوردها منتشر شده بود. اما آقای علی بیرانوند، معاون دادستان اهواز در شب حادثه در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایرنا اعلام کرد: «ماموران انتظامی حاضر در محل برای کنترل اوضاع و جلوگیری از صدمه جانی به افراد به صورت هوایی با اسلحه ساچمه‌زن پلاستیکی چند تیر شلیک ‌کردند که برخی از افراد از این موضوع سو‌ءاستفاده کرده و با تقطیع کلیپ‌ها سعی در وارونه‌‌کردن موضوع داشتند. در نهایت موضوع به صورت آرام خاتمه یافته و ماموران محل را ترک ‌کردند ولی این به معنی عدم‌برخورد با زمین‌خواری افراد مفسد که خود را در پشت افراد عادی مخفی می‌کنند، نیست و وفق مقررات تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.»
در پی این حوادث، روابط عمومی بنیاد مستضعفان نیز با ارائه توضیحاتی، اظهار كرد: «مراجع قضایی برای جلوگیری از سودجویی‌ها و زمین‌خواری در این اراضی، حکم رفع تصرف این زمین‌ها را صادر ‌کردند. گرچه این كار در جهت جلوگیری از توسعه ساخت و سازهای غیرمجاز و با هماهنگی کامل استاندار، دادستان، شهرداری و سایر مسوولان مربوطه انجام شد، ولی بنیاد مستضعفان به محض اطلاع از موضوع، توقف اجرای احکام صادره را خواستار شد. به دنبال توقف اجرای احکام صادره، مقرر شد با همکاری کمیته امداد امام خمینی ؟ره؟ طی دو هفته، خانواده‌های محروم ساکن این اراضی شناسایی شوند و پس از فراهم شدن زمینه انتقال این خانوارها به منطقه‌ای مسکونی و تامین هزینه پیش‌پرداخت مسکن این خانوارها توسط بنیاد مستضعفان، اجرای احکام قانونی در خصوص این اراضی، انجام شود.»
 
وقتی ماجرا کش‌دار شد!
اگر چه مسوولان ذی‌ربط همان روز حادثه اطلاعیه‌هایی را درباره این درگیری منتشر ‌کردند اما موج اعتراضات درباره نحوه برخورد با مردم این منطقه در شبکه‌های اجتماعی ادامه داشت و ویدئوهایی از مردم این روستا یکی پس از دیگری در فضای مجازی دست به دست می‌شدند. تصاویر موبایلی، مردی که لباس‌هایش از عرق خیس شده و از گرما و بی‌برقی ناله می‌کند، نشان می‌دهد که می‌گوید: کودکان، زنان و مردان روستا جرأت خروج از خانه را ندارند. برق‌رسانی به روستا خیلی ضعیف شده و احتمالا این کار عامدانه است. ویدئوی دیگری پسری جوان را نشان می‌دهد که از دستگیری پدرش گلایه دارد و می‌گوید: مردان اینجا، کشاورز، راننده، نگهبان یا کارگر ساختمانی هستند. آنها قاتل و جانی نیستند که به جرم ترک نکردن خانه‌های خود دستگیر شده‌اند. امیدوارم مسوولان برای مردم بی‌گناه روستای ابوالفضل فکری بکنند.
 
خدماتی که عامدانه ارائه نمی‌شوند!
آقای سید یوسف موسوی، امام جماعت مسجد امام علی؟ع؟ در روستای ابوالفضل با تایید اینکه این منطقه تقریباً از قبل انقلاب اراضی کشاورزی بوده و بعداً ساخت‌وساز صورت گرفته است؛ به دوربین رسانه‌ها می‌گوید «وقتی بنیاد مسکن، جانبازان و بعداً بنیاد مستضعفان تأسیس شد، اراضی خالی حومه شهر را ‌گرفتند و برای آنها سند زدند.» وی با اشاره به اینکه مردم اراضی کشاورزی خود را احیا کرده و در آن ساکن شدند، ادامه می‌دهد: با اینکه اراضی فعلی دست کشاورزان بوده است و آن را احیا ‌کرده‌اند و حتی حق ریشه هم دارند که از نظر کارشناسی ثبت اسناد و کشاورزی تأیید شده ولی حالا بنیاد ادعای مالکیت کرده است و باید قبل از احراز حق مالکیت خود، صاحب سابق زمین را شناسایی کند. وی با طرح این سوال که «گناه اهالی روستا چیست که هیچ خدماتی به آنها ارائه نمی‌شود؟» انتقاد می‌کند: «بنیاد باید ابتدا قانونی بودن اسناد خود را اثبات کند که در این صورت هم اهالی برای واگذاری در اولویت هستند.»
 
آیا منطقه ابوالفضل واقعا روستاست؟
 در تعریف تقسیمات کشوری در تعریف روستا آمده است روستا واحد مبدأ تقسیمات کشوری است که از لحاظ محیط زیستی همگن باشد و با‌ حوزه و قلمرو معین ثبتی یا عرفی مستقل که حداقل تعداد 20 خانوار یا صد نفر اعم از متمرکز یا پراکنده در آنجا سکونت داشته باشند و اکثریت ساکنان‌ دائمی آن به طور مستقیم یا غیرمستقیم به یکی از فعالیت‌های کشاورزی، دامداری، باغداری و... مشغول باشد؛ بنابراین طبق این تعریف و با توجه به همگن بودن اهالی به لحاظ زیستی، اجتماعی، اقتصادی و... همچنین سکونت 300 خانوار و مشغول بودن اهالی به شغل کشاورزی به عنوان منبع اصلی درآمدی، روستا بودن ابوالفضل صحت دارد. با وجود این، روستای ابوالفضل از توابع شهرستان اهواز بوده و خارج از محدوده شهری قرار دارد اما مسوولان شهری مدعی هستند در محدوده شهرداری است، در حالی که هیچ‌گونه خدماتی به آن داده نمی‌شود. اهالی این روستا برای تایید عدم‌ارائه خدمات به صورت عامدانه می‌گویند روستایی به نام روستای علی‌اکبر دقیقاً زیر پل کیان‌آباد قرار گرفته و فاصله آن با کیان‌آباد یک یا دو کیلومتر است! اما به عنوان روستا پذیرفته شده و کد روستایی گرفته و رسمیت هم دارد اما روستای ابوالفضل با وجود اینکه از شهر دور است، چنین خدماتی را دریافت نمی‌کند.
 
چه تصمیماتی برای اهالی روستای ابوالفضل گرفته شد؟
طی روزهای گذشته جلساتی با حضور نماینده بنیاد مستضعفان، استاندار خوزستان، کمیته امداد، شهرداری اهواز و... در محل استانداری خوزستان برگزار و طبق شنیده‌ها تصمیم بر این شد که به دنبال توقف اجرای احکام صادره؛ با همکاری کمیته امداد امام خمینی ؟ره؟ طی دو هفته، خانواده‌های محروم ساکن این اراضی شناسایی شوند و پس از فراهم شدن زمینه انتقال این خانوارها به منطقه‌ای مسکونی و تامین هزینه پیش‌پرداخت مسکن این خانوارها توسط بنیاد مستضعفان، اجرای احکام قانونی در خصوص این اراضی، انجام شود.
اخیرا نیز آقای وحید یامین‌پور چند پیامک از سوی پرویز فتاح، رییس بنیاد مستضعفان در صفحه توییتری خود منتشر کرده است. یامین‌پور نوشته که این مطالب را با اجازه و به خواسته فتاح منتشر کرده است. در این پیام‌ها، فتاح درباره این روستا گفته است: «کار صورت ‌رفته ربطی به شکایت بنیاد مستضعفان نداشته و ناجا و شهرداری طبق مصوبه شورای تامین استان استاندار، سپاه ، ناجا، دادستانی، شهرداری و... در راستای احکام ماده ۱۰۰ شهرداری (احداثات غیرمجاز) و حكم دادستانی (زمین‌خواری) اقدام کرده‌اند.» فتاح گفته است: «سردار اشتری، حاج‌آقا موسوی‌فرد، نماینده رهبری در خوزستان، استاندار، نماینده اهواز و رییس صداوسیمای استان با بنده صحبت ‌کرده‌اند؛ آنها متحد و یکپارچه عمل می‌کنند. واقعا بنیاد نظاره‌گر بوده و اگر از نحوه اقدام خبردار می‌شدیم، حتما مخالفت می‌کردیم و بدون تردید نحوه اقدام بسیار ناشیانه و پرهزینه و بدموقع انجام شده است.»
 رییس بنیاد مستضعفان در انتهای پیام خود گفت: «بنده با امام جماعت روستا صحبت کردم و صدای بنده را روی آیفون برای اهالی منطقه پخش ‌کردند؛ اطمینان دادیم که اقشار ضعیف ساکن کاملا مورد حمایت قرار خواهند گرفت و اصلا جای نگرانی نیست. در مورد زمین‌خواران نیز طبق حکم دادستانی عمل می‌شود و ما بی‌اطلاع هستیم؛ اما به فضل الهی آنچه به نفع مردم منطقه است، اقدام خواهد شد.» آقای علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز ظهر روز عاشورا در پی اتفاق‌های اخیر در روستای ابوالفضل اهواز، به میان مردم این روستا رفت و ضمن بازدید از منطقه و بررسی اتفاق‌های رخ‌داده، به گفت‌وگو با اهالی و دلجویی از آنان پرداخت.
 
سرنوشتی پر از ابهام
خوزستان نزدیک به یک میلیون حاشیه‌نشین دارد. بدیهی است که سکونتگاه‌های غیررسمی یک مساله کلان است که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد چرا که مردم سرپناهی را برای خودشان درست ‌کرده‌اند و دولت نیز موظف به خدمات‌رسانی به آنهاست، درحالی که ممکن است این ساخت‌وسازهای غیررسمی آسیب‌هایی را به زیرساخت‌ها وارد كنند؛ یعنی طرح‌های خدمات‌رسانی، افق و ظرفیت‌های مشخصی دارند که اضافه شدن بدون برنامه جمعیت به هر منطقه باعث آسیب می‌شود. با این حال تصمیمات درباره مردم روستای ابوالفضل اهواز پر از ابهام است. به طور مثال هنوز مشخص نشده که انتقال ساکنان این روستا به شهرک رامین اهواز موقتی است یا به عنوان مالک مستقر می‌شوند! همچنین هنوز معلوم نیست که با توجه به سیاست‌های دولت دقیقا چرا این 300 خانواده که نزدیک به 
یک هزار و 500 نفر هستند به جمعیت کمیته امداد امام خمینی ؟ره؟ تحمیل می‌شوند و این حمایت‌ها به چه اندازه مشکلات اجتماعی و معیشتی این خانوارها را رفع می‌کند.

اهواز، بهشت حاشیه‌نشینان 
تعداد حاشیه‌نشینان در خوزستان: 850 هزار نفر (بیش از جمعیت ایلام، خراسان‌شمالی، سمنان، خراسان‌جنوبی و کهگیلویه و بویراحمد)
تعداد حاشیه‌نشینان در اهواز: 450 هزار نفر
تعداد مناطق حاشیه‌نشین در اهواز :  20 محله
وسعت سکونتگاه‌های غیررسمی در اهواز :  5 هزار و 29 هکتار (رتبه اول کشور از نظر مساحت)
وسعت کل شهر اهواز :  22 هزار هکتار

captcha
شماره‌های پیشین