sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
7
گزارش

آخرین وضعیت مصرف دخانیات در کشور تشریح شد ممنوعیت پایدار عرضه قلیان در بحران کرونا

وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری با خبرنگاران شرایط سال تحصیلی جدید را شرح داد

برقراری کلاس‌های درسی از 15 شهریور در غیر از مناطق قرمز

این روزها خانواده‌‌هایی که فرزند محصل دارند دغدغه مدرسه و درس و مشق بچه‌ها را دارند. سال تحصیلی گذشته مشکلاتی برای دانش‌آموزان به وجود آمد که اغلب خانواده‌ها ناراضی بودند. از اشکالات در سامانه شاد گرفته تا شیوه تدریس‌‌‌های تلویزیونی؛ حالا اما در آستانه سال تحصیلی جدید، وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری با خبرنگاران وعده داده که مشکلات شبکه آموزشی شاد کاملا برطرف شده و تاکید کرده است دانش‌آموزان جز در مناطق قرمز از 15 شهریور باید به مدرسه بروند.

صبح نو

وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری با خبرنگاران شرایط سال تحصیلی جدید را شرح داد

برقراری کلاس‌های درسی از 15 شهریور در غیر از مناطق قرمز

این روزها خانواده‌‌هایی که فرزند محصل دارند دغدغه مدرسه و درس و مشق بچه‌ها را دارند. سال تحصیلی گذشته مشکلاتی برای دانش‌آموزان به وجود آمد که اغلب خانواده‌ها ناراضی بودند. از اشکالات در سامانه شاد گرفته تا شیوه تدریس‌‌‌های تلویزیونی؛ حالا اما در آستانه سال تحصیلی جدید، وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری با خبرنگاران وعده داده که مشکلات شبکه آموزشی شاد کاملا برطرف شده و تاکید کرده است دانش‌آموزان جز در مناطق قرمز از 15 شهریور باید به مدرسه بروند.

چند وقتی است که زمزمه مدرسه رفتن یا نرفتن دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید مطرح 
شده است، تا اینکه روز گذشته وزیر آموزش و پرورش تکلیف را در این مورد مشخص کرد. او در نشست خبری‌ای که با خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش داشت، در پاسخ به اینکه خانواده‌ها هنوز تکلیف خود را نمی‌دانند كه شنبه مدارس باز است یا خیر؟ عنوان کرد: «روز شنبه روز آغاز سال تحصیلی است و بنابراین باید همه مدارس به صورت حضوری 
دایر باشند، مگر منطقه‌ای که از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شود قرمز است و فقط این مدارس اجازه بازگشایی ندارند. حتی اگر منطقه‌‌ای زرد باشد، کلاس‌ها برگزار می‌شوند ولی با تعداد محدودتر دانش‌آموزان؛ این موضوع تا قبل از روز شنبه از سوی مدارس به خانواده‌ها اطلاع‌رسانی می‌‌شود».
وی درباره تعداد و شمار مدارسی که آموزش آنها در کشور به صورت غیرحضوری خواهد بود، 
اظهار کرد: ۳۵ درصد مدارس ما که تعدادشان کمتر از ۵۰ دانش‌آموز است و می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فاصله را رعایت کنند، کلاس‌ها طبق روال عادی برقرار است. وی افزود: «اما در مورد بقیه مدارس، بحث آموزش حضوری منتفی نیست و اصل بر حضوری بودن آموزش‌هاست. درباره ۶۵ درصد مدارس باقیمانده باید گفت در جایی که تعداد دانش‌آموزان به گونه‌‌ای باشد که رعایت فاصله ممکن نباشد، ناگزیر هستیم کلاس‌ها را حضوری برگزار کنیم اما در قالب گروه‌بندی‌‌‌های متفاوت که برخی، روزهای فرد و برخی، روزهای زوج به مدرسه بیایند.»
وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به تجارب آموزشی کشورهای دنیا افزود: «ما روش‌‌‌های تلفیقی را مدنظر قرار دادیم. کلاس‌ها حضوری برگزار می‌شوند؛ البته اگر مساحت کلاس و مدرسه 
به گونه‌ای باشد که فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشود باید گروه‌بندی کنیم. برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی دانش‌آموزان گروه‌بندی می‌شوند و ورود و خروج و حضورشان در قالب گروه‌های مختلف خواهد بود. کل محتوای آموزشی مورد بازبینی 
قرار گرفته و دروسی که باید الزاما حضوری آموزش داده شوند، مشخص شده و آنها که تمرین و تکرار است به بخش غیرحضوری منتقل می‌‌شود.»
 
هر خانه یک مدرسه
«رسانه ملی نیز به عنوان شریک آموزش در کنار ماست و جایگاه مهمی دارد. در نقاطی که دسترسی به اینترنت وجود ندارد، تلویزیون می‌تواند آموزش‌های لازم را در اختیار دانش‌آموزان 
قرار دهد. از ۱۵ شهریور برنامه‌‌‌های آموزشی تلویزیونی شروع می‌شود. ایران باید سراسر مدرسه بشود»؛ اینها بخشی از صحبت‌های حاجی‌میرزایی است. او افزود: «مدرسه تلویزیونی می‌تواند همه خانه‌ها را به مدرسه تبدیل کند. محتوای کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی را تولید کرده‌ایم که هم روی شبکه شاد بارگذاری می‌شود و هم در اختیار خانواده‌ها و معلمان و دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.» وی به توسعه ظرفیت‌های شبکه شاد اشاره کرد و گفت: «روز پنجشنبه شبکه شاد با ظرفیت‌های جدید رونمایی خواهد شد.»
 
شروع متفاوت سال تحصیلی برای کلاس‌اولی‌ها
وی درباره حضور کلاس‌اولی‌ها در مدرسه گفت: کلاس‌اولی‌ها اهمیت ویژه‌ای برای ما دارند و تاکید ما بر این است که حتی اگر شده به صورت محدود و دو نفر، دو نفر حتما باید به همراه خانواده به مدرسه بروند و با معلم خود آشنا شوند. جریان آموزشی اتکای بیشتری بر حضور در کلاس‌ها دارد. حاجی‌میرزایی درباره روند آموزش در حاشیه شهرها نیز اظهار کرد: «هرجا تعداد دانش‌آموزان بیش از حدی باشد که فاصله‌گذاری ممکن نباشد باید گروه‌بندی شوند. برای آنها که به ابزار و اینترنت دسترسی ندارند، آموزش تلویزیونی که پوشش گسترده‌تری دارد، ارائه می‌شود؛ حتی اگر دسترسی به تلویزیون هم نداشته باشند با تولید بسته‌‌‌های یادگیری و ارتباط با معلم آموزش را دنبال 
خواهیم کرد.
 
تعیین تکلیف هزینه اینترنت شبکه شاد قبل از آغاز سال تحصیلی
حاجی‌میرزایی درباره اینترنت شبکه شاد نیز گفت: «بحث اینترنت مورد پیگیری ما قرار گرفته و پیشنهادهایی به ستاد کرونا دادیم. کمیته‌ای برای بررسی موضوع تعیین شد که پیشنهاد کمیته تعیین و دریافت یک‌سوم هزینه اینترنت است که هنوز در ستاد ملی تصمیم‌گیری نشده و قبل از شروع سال تحصیلی تعیین تکلیف خواهد شد.» وی درباره امنیت دانش‌آموزان در مراجعه به اینترنت گفت: «یکی از دغدغه‌‌‌های مهم ما همین موضوع 
بوده است. با اپراتورها صحبت شده و تلاش بر این است که سیم‌کارت دانش‌آموزی در اختیار دانش‌آموزان قرار بگیرد که دسترسی به اینترنت ایمن دارد.» وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که امسال سال تحصیلی ما بدون مشارکت فعال و موثر خانواده‌ها پیش نمی‌رود و نظارت و همکاری آنها بسیار مهم است. برای آموزش خانواده‌ها نیز برنامه‌ریزی‌هایی در انجمن اولیا و مربیان انجام داده‌ایم و کانالی در شبکه شاد به همین منظور ایجاد شده است. وی درباره تهیه تبلت ارزان گفت: «ظرفیت تولید داخلی پایین بوده و امکان واردات و تامین منابع مالی لازم در این زمان کوتاه دشوار است. پیگیری‌‌هایی در حال انجام است اما فرض را بر این گذاشته‌ایم كه برای آنها که تبلت ندارند، آموزش را به طرق دیگری ارائه کنیم.»
 
کمبود معلم داریم
وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا برای شروع سال تحصیلی با کمبود معلم روبه‌رو نیستید، اظهار کرد: «تعدادی نیروی رسمی و تعدادی نیروی حق‌التدریس داریم که استخدام نیستند. اگر نیروهای حق‌التدریس را در نظر بگیریم، نیازمان برای سال آینده مرتفع شده است. الزام داریم از کسانی که از قبل سال ۹۱ به صورت حق‌التدریس با ما همکاری کنند، استفاده کنیم که از آنها هم استفاده می‌کنیم.»
حاجی‌میرزایی افزود: «توافقنامه‌‌‌های نیروی انسانی با همه استان‌ها امضا شده است و اگر در شروع سال تحصیلی مشکلی پیش بیاید به سرعت اقدامات لازم انجام خواهد شد. ساعت کار معلمان مشخص است و در چارچوب زمان‌بندی مشخص‌شده عملیات آموزش را پیگیری می‌کنند.»
حاجی میرزایی در ادامه با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا جایی که می‌شود هزینه اینترنت را برای استفاده از شبکه شاد کاهش دهیم و حتی رایگان کنیم، درباره استفاده از پلتفرم‌‌‌های دیگر گفت: «چارچوبی تعیین شده که مجموعه‌‌‌های دیگر به خصوص مدارس غیردولتی بتوانند از قالب‌های مکمل استفاده کنند. بستر رسمی آموزش، شبکه شاد است اما اگر برای آموزش‌های تکمیلی بخواهند از پلتفرم‌‌هایی استفاده کنند، مقرراتش تدوین شده که ابلاغ خواهد شد و بخش خصوصی می‌تواند همکاری کند.»

captcha
شماره‌های پیشین