sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
4
همزمان با اولین پرواز رسمی از تل آویو به ابوظبی انفجارهای مرگبار درامارات رخ داد

قدم نحس

رژیم صهیونیستی که خشنود از عادی‌‌‌سازی روابط با امارات است، در حالی دیروز نخستین هواپیمای تجاری خود را راهی ابوظبی کرد که حضور نحس نمایندگان صهیونیستی در این کشور عربی، دو فاجعه مرگبار را در دبی و ابوظبی موجب شد؛ حوادثی که به گفته پلیس امارات بر اثر انفجار کپسول گاز در رستوران رخ داد و تعدادی مجروح و یک کشته برجای گذاشت.

«مصطفی ادیب» به‌عنوان نخست‌وزیر لبنان معرفی شد

گزینه توافقی

صبح نو

«مصطفی ادیب» به‌عنوان نخست‌وزیر لبنان معرفی شد

گزینه توافقی

گروه‌های مختلف سیاسی لبنان دیروز به اتفاق «مصطفی ادیب» را به‌عنوان نامزد پست نخست‌وزیری معرفی کردند، تا این کشور ساحلی دریای مدیترانه پس از انفجار مهیب بندر بیروت، فرصتی دوباره برای داشتن دولتی در حفظ ثبات و آرامش داخلی پیدا کند. دولتی که گویا غرب با پروپاگاندای رسانه‌ای و توطئه‌های پنهانی که در این کشور دنبال می‌کند، در نظر دارد تا آن را هدیه غرب به لبنان معرفی کند. حال باید دید نگاه عملی و اجرایی غرب با این سوغاتش در بهبود اوضاع اقتصادی لبنان به کجا منتهی می‌شود.  بالاخره پس از توافق «میشل عون» رییس‌جمهوری و«نبیه بری» رییس پارلمان لبنان و همچنین با موافقت واجماع جریان 14مارس (سعد الحریری)، نامزدی پست نخست‌وزیری این کشور به «مصطفی ادیب» داده شد تا شانس خود را در پارلمان محک زند. شانسی که بیشتر تحلیلگران معتقدند، حزب‌الله لبنان و جنبش امل هم با آن موافق هستند چرا‌که استقرارو آرامش کشور مهم‌ترین موضوعی است که حزب‌الله آن را دنبال می‌کند. اگر چه ادیب، از لحاظ سیاسی قدرتمند نیست و تجربه اجرایی زیادی به غیر از مشاور بودن یک مقام دولتی را نداشته است اما موافقت حزب‌الله با گزینه پیشنهادی 14‌مارسی‌ها، این بهانه را برای ادامه بی‌ثباتی در کشور از آن‌ها می‌گیرد تا دیگر بهانه‌ای برای همراهی با توطئه‌های غربی و سعودی نداشته باشند. اگر‌چه در ابتدا نام «سعد الحریری» و برادرش به‌عنوان یکی از گزینه‌های پررنگ برای تصدی پست نخست‌وزیر مطرح بود اما وی هفته گذشته اعلام کرد قصد ندارد دردولت آینده نخست‌وزیر شود.
   اصلاحات اقتصادی
پس از اعلام این خبربود که «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان سخنانی در خصوص تحولات این کشور عنوان کرد؛ اصلاحات اساسی درلبنان به‌ویژه در حوزه اقتصادی یک ضرورت است. موضوعی که «حسان دیاب» نخست‌وزیر مردمی، این کشور ماه‌ها تلاش کرد تا اوضاع اقتصادی این کشور سامان یابد اما با وجود برخی فسادهای مالی، بانکی و توطئه‌های سعودی که بیشتر آن متوجه 14مارسی‌ها بود به‌خصوص تحریم‌هایی  که غرب بر لبنان وارد ساخت تا دیاب بیشتر با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شود و برنامه‌های راهبردی او ناتمام باقی بماند.
   تبعات انفجار
20‌مردادماه بود که «حسان دیاب» تنها پس از 6ماه حضور در مسند نخست‌وزیری با تبعات انفجار مهیب بیروت شد و استعفا کرد. هرچند، لبنان حوادث و بحران‌های بی‌سابقه‌ای را به خود دیده است اما انفجار محموله نیترات آمونیوم در بندر بیروت که 180‌کشته و 6‌هزار زخمی برجای گذاشت تبعات سیاسی نیز داشت. به‌طوری که حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان پس از چند روز تظاهرات سازمان‌دهی شده از سوی جریان غرب‌گرای 14‌مارس و استعفای چند وزیرکابینه‌اش، استعفای دولت خود را اعلام کرد. اکنون و پس از هفته‌ها رایزنی نام «مصطفی ادیب» سفیر فعلی لبنان در آلمان برای حضور در کاخ «سرای کبیر»، (مقر نخست‌وزیری) اعلام شده است. ادیب که از سال‌2013 سفیر لبنان در آلمان است دارای دکتری حقوق و علوم سیاسی است و در دانشگاه‌های فرانسه و لبنان تدریس هم مشغول بوده است. «مصطفی ادیب» از افراد نزدیک به «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر اسبق لبنان محسوب می‌شود و میقاتی او را در سال‌2000 به‌عنوان مشاور خود انتخاب کرد و پس از آن نیز پست‌های متعدد به او سپرد که یکی از آن‌ها حضور درکمیته تدوین قانون جدید انتخابات لبنان بود. شاید بتوان گفت؛ در صورت عدم تکرار سناریوهای دوره دولت قبلی لبنان، ثمر‌بخش بودن رایزنی‌های پارلمانی برای انتخاب مأمور تشکیل دولت جدید می‌تواند چشم‌اندازی برای سروسامان دادن به بحران سیاسی این کشور باشد. نباید فراموش کرد دولت «حسان دیاب» در حالی تشکیل شد که لبنان از یک بحران اقتصادی و مالی بی‌سابقه نظیر رکود اقتصادی و افزایش بیکاری و افزایش قیمت‌ها و بسته‌شدن برخی مؤسسات مالی و همچنین بحران کرونا روبه‌رو بود.
   تنگناهای غرب برای ادیب
به گزارش رسانه‌های لبنانی، «سلیم الاسمر» نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است، بعید است دولت جدید تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه آتی تشکیل شود زیرا آمریکایی‌ها مشغول انتخابات خود هستند و می‌خواهند سرشان خلوت شود تا بتوانند تنگناهای زیادی پیش پای دولت جدید لبنان برای حضور حزب‌الله در کابینه بگذارند. افزون بر این، گرچه فرانسه و جامعه بین‌الملل کمک‌های مالی به لبنان را منوط به تغییرات جدی، اصلاح قوانین و مبارزه با فساد مالی در این کشور کردند، مصطفی ادیب مجبور است وزرای وزارتخانه‌های کلیدی مثل اقتصاد و انرژی را با مشورت و موافقت فرانسوی‌های انتخاب کند.
   از الیزه تا بعبدا
این نویسنده لبنانی می‌افزاید؛ نامگذاری مصطفی ادیب به‌عنوان کاندیدای نخست‌وزیری لبنان، نامگذاری از نوع فرانسوی است زیرا وی شناسنامه فرانسوی دارد، همسرش فرانسوی و پدر زنش ارتباط تنگاتنگی با کاخ الیزه دارد.گفته شده است فرانسوی‌ها 10‌روز پیش با وی برای نخست‌وزیری صحبت کرده و تمایل و مذاق او را تست کرده بودند. سوابق وی گویای آن نیست که بتواند بحران‌های سیاسی و اقتصادی این کشور را پس از انفجار بیروت اداره کند، این احتمال می‌رود که تشکیل کابینه برای او سخت خواهد بود و بار دیگر شاهد دعوای «سعد الحریری» و «جبران باسیل» درباره دولت لبنان خواهیم بود چرا‌که آرای آن‌ها یک‌جا جمع نمی‌شود.
   سکوت معنادار آل‌سعود
پس از تعیین نامزد، فرایند تشکیل دولت جدید آغاز خواهد شد تا زمان حصول توافق بر سر ترکیب دولت جدید، دولت «حسان دیاب» به‌عنوان دولت پیشبرد، به فعالیت خود ادامه خواهد داد. اما با عدم تجربه کاری ادیب وتوطئه‌های راهبردی آمریکا و فرانسه در لبنان بعید به نظر می‌رسد این نامزد جدید، بتواند به‌زودی موفق به تشکیل دولت شود چرا‌که با وجود موافقت غرب با اعلام نخست‌وزیری ادیب، آل‌سعود همچنان موضع سکوت اختیار کرده است تا بتواند در بزنگاه‌های لازم دیگر پروژه‌های شیطنت‌آمیزغرب را در این کشور ساحلی مدیترانه دنبال کند. توطئه‌هایی که بیش از یک سال است آل‌سعود در بیروت دنبال می‌کند تا این کشور را به سمت ناآرامی‌های داخلی و بی‌ثباتی سوق دهد، اما درایت مقاومت لبنان و گروه‌های مختلف سیاسی این کشور، موجب شده است تا توطئه‌های غربی  - عبری به سرانجامی پوچ تبدیل شود و آرزویی که رژیم صهیونیستی که همان حذف مقاومت در بیروت است را دنبال می‌کند؛ به سرابی برای آن‌ها تبدیل شود.

captcha
شماره‌های پیشین