sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
3
یادداشت

خودفریبی و مردم‌‎فریبی اصلاحات

ناصر ایمانی

نشست امروز کمیسیون مشترک برجام، می‌تواند چالش دیگر بر سیاست‌های یکجانبه واشنگتن تحمیل کند

بازیگری ایران، انزوای آمریکا

برخلاف آمریکا، موقعیت سیاسی امروز ایران در مجامع بین‌المللی، با ثبات است و روندی مثبت را طی می‌کند. پس از توافق مهم ایران و آژانس، اکنون نشست کمیسیون مشترک برجام، می‌تواند شکست دیگری برای تبلیغات ضدایرانی واشنگتن طی ماه‌های گذشته، به‌دنبال داشته باشد.

صبح نو

نشست امروز کمیسیون مشترک برجام، می‌تواند چالش دیگر بر سیاست‌های یکجانبه واشنگتن تحمیل کند

بازیگری ایران، انزوای آمریکا

برخلاف آمریکا، موقعیت سیاسی امروز ایران در مجامع بین‌المللی، با ثبات است و روندی مثبت را طی می‌کند. پس از توافق مهم ایران و آژانس، اکنون نشست کمیسیون مشترک برجام، می‌تواند شکست دیگری برای تبلیغات ضدایرانی واشنگتن طی ماه‌های گذشته، به‌دنبال داشته باشد.

روز گذشته (دوشنبه) سید‌عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان، به منظور شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام که 
قرار است امروز، سه‌شنبه برگزار شود، تهران را به مقصد وین ترک کرد. نشستی که طبق اخبار واصله قرار است طبق روال معمول، به ریاست عراقچی و هلگا اشمید، مدیرکل سرویس روابط خارجی اتحادیه اروپا و معاون جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شود. کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در وین در این باره اعلام کرده بود: نشست کمیسیون مشترک در روز سه‌شنبه برگزار می‌شود و دیدارهای دوجانبه رییس هیأت ایرانی با هیأت‌های دیگر، در این روز ادامه خواهد یافت. غریب‌آبادی افزود: عراقچی در این سفر با رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و وزیر امور خارجه اتریش نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی ایران و گروه‌1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به ریاست سید‌عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفتم اسفند‌ماه‌98 در شهر وین برگزار شد. اعضای حاضر در آن نشست ضمن حمایت از روسیه برای تداوم اجرای پروژه ایزوتوپ‌های پایدار در ایران، تاثیر تحریم‌های آمریکا در ممانعت از بهره‌مندی ایران از منافع برجام را مورد اذعان قرار دادند. در آن نشست، نگرانی جدی پیرامون گام‌های ایران در خصوص تعهدات هسته‌ای ذیل برجام ابراز شد. اعضا همچنین تصدیق کردند که وضع مجدد تحریم‌های آمریکا، مانع بهره‌مندی کامل ایران از منافع ناشی از رفع تحریم‌ها شده است. قبل از آن نیز کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزارت خارجه‌های ایران و گروه‌1+4 (آلمان، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) 15‌آذرماه سال گذشته، در محل نمایندگی اتحادیه اروپا در وین برگزار و در آن نشست اعضای حاضر بار دیگر بر تلاش برای حفظ برجام تأکید کردند.

فرصت ایران، انزوای آمریکا 
نشست امروز کمیسیون مشترک برجام، به‌دلیل همزمانی با تلاش‌های دیپلماتیک ایالات متحده آمریکا در شورای امنیت برای فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگرداندن قطعنامه‌ها و تحریم‌های این شورا علیه ایران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر طبق روال گذشته، ایران و طرف‌های اروپایی برجام بر تداوم این معاهده تاکید کنند، خروجی این نشست می‌تواند آمریکا را به‌طور کامل در موضع انزوا قرار بدهد. به بیانی، نشست امروز کمیسیون برجام فرصت مناسب دیگری برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود تا بتواند در برابر یکجانبه‌گرایی آمریکا، اجماع جهانی ایجاد کند. این انزوا پس از آن خواهد بود که دو تلاش رسمی واشنگتن طی دو ماه گذشته، برای تمدید محدودیت‌های هسته‌ای علیه ایران به بن‌بست خورد و واکنش سرد و غیرهمراهانه شورای امنیت را در پی داشت. برای جلوگیری از آثار این انزوا البته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا چندی پیش از بازگشت تحریم‌های سازمان ملل(مکانیسم ماشه) علیه ایران از تاریخ 20‌سپتامبر(30‌شهریور) خبر داد. او مدعی شد: پس از آنکه شورای امنیت نتوانسته مأموریت خود برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را تأیید کند. هفته گذشته، ایالات متحده آمریکا روند ۳۰‌روزه را ایجاد کرد تا تقریباً همه تحریم‌های 
سازمان ملل علیه ایران بازیابی شود. 
پیش از نشست کمیسیون مشترک برجام که می‌تواند فرصت خوبی برای به انزواکشاندن مجدد سیاست‌های آمریکا باشد، سفر مدیرکل آژانس به تهران و توافق میان ایران و این نهاد بر سر دسترسی به دو مکان مورد نظر نیز در نوع خود توانست تهران را بار دیگر در موضع عقلانیت و تعامل قرار بدهد. بر‌اساس توافق ایران و آژانس، ایران داوطلبانه به دو مکان مشخص شده دسترسی داده و فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس را برای حل‌و‌فصل این موضوعات تسهیل خواهد کرد و بعد از تجزیه و تحلیل اطلاعات، آژانس دیگر هیچ سوالی از ایران و هیچ درخواستی برای دسترسی به مکان‌های فراتر از آنچه ایران 
اظهار کرده، نخواهد داشت. همانطور که ابراز شد، این توافق موجب شد تا موضع منطقی و تعاملی ایران در میان کشورهای غربی تقویت و در مقابل، موضع غیرمنطقی و یکجانبه آمریکا، دچار چالش شود. پس از بیانیه مشترک ایران و آژانس، اولین مقام خارجی که به آن واکنش نشان داد، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین بود. او در توییتر نوشت: «پیشرفتی واقعی! سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، رافائل گروسی به توافقی بسیار مهم در زمینه دو سایت مشخص‌شده توسط آژانس منجر شد. این گواه دیگری است که نشان می‌دهد گفت‌وگو سازنده‌تر از فشار است. تبریک به هر دو طرف.» اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و معاون مسوول سیاست خارجی این اتحادیه نیز در این باره نوشت: «خبری خوب از تهران در خصوص همکاری بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. اتحادیه اروپا به نقش غیرجانبدارانه و منصفانه آژانس اعتماد دارد. همزمان، ما به تلاش‌مان برای حفظ برجام در جلسه هفته آینده کمیسیون مشترک ادامه می‌دهیم. من از طرف جوزپ بورل، ریاست این جلسه را به عهده خواهم داشت.» مقامات مسوول فرانسه، انگلیس و چین هم دیگر اعضای برجام بودند که طی پیام‌های جداگانه، از اقدام ایران در همکاری با آژانس استقبال کردند.
توافق ایران و آژانس از جهتی دیگر نیز برای تهران، پیروزی به شمار می‌آید. این پیروزی مشخصا ناظر بر خنثی شدن مواضع ضدایرانی گروسی علیه ایران طی ماه‌های گذشته است. مواضع او پس از جانشینی آمانوی فقید، نشان از این داشت که سیاست در آژانس به طرز معناداری، ذیل فشار لابی‌های آمریکایی-اسرائیلی است. مساله‌ای که خود گروسی نیز در دیدار مقامات ایران، بر آن صحه‌گذاشت. به واسطه اتهام‌پراکنی صهیونیست‌ها درباره فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، شاهد افزایش فشارهای آمریکا و حتی اروپا ذیل مواضع گروسی بودیم به‌گونه‌ای که خود اروپایی‌ها با یک بیانیه مشترک، باعث تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس شدند. بنابراین، مناسب‌ترین و عقلانی‌ترین مسیر آن بود که ایران، با اقدامی پیش‌دستانه و اعتمادجویانه، اجازه برخی دسترسی‌ها به آژانس را بدهد تا دیگر شانتاژها و پروپاگاندای محور تل‌آویو-واشنگتن برای امنیتی جلوه دادن پرونده فعالیت‌های هسته‌ای ایران در شورای حکام و به تبع آن ارجاع آن به شورای امنیت به کلی از بین رود. 
باید دید نتیجه نشست امروز کمیسیون مشترک برجام چه خواهد شد. نشستی که می‌تواند به نحیف‌شدن دوباره موضع آمریکایی‌ها در فضای بین‌الملل بیانجامد و آن‌ها را برای فرار از این موقعیت، به اقدام غیرعقلانی دیگری سوق دهد.

captcha
شماره‌های پیشین