sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
2
فرمانده کل قوا:

امنیت کشور مرهون آمادگی و بیداری پدافند هوایی است

امیر سپهری‌راد، معاون هماهنگ‌کننده پدافند هوایی ارتش در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: هیچ پرنده‌ای جرات تعرض به ایران را ندارد

آسمان امن ایران

روز دهم شهریور؛ روز پدافند هوایی ارتش است. نیرویی که مسوولیت سنگین و حیاتی حفاظت و حراست از آسمان ایران را به عهده دارد. در کنار پیشرفت‌های فوق‌العاده جمهوری اسلامی ایران در حوزه موشکی طی این سال‌ها، قابلیت فزاینده ایران در حوزه پدافندی نیز تحسین محافل بین‌المللی را برانگیخته است. پیام روز گذشته رهبر انقلاب به فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش که در آن تاکید کردند: «امنیت کشور مرهون آمادگی و بیداری پدافند هوایی است» گویای جایگاه بزرگ و سترگ این نیرو است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی: هدف از راه‌اندازی قرارگاه آسان کردن قانوگذاری در مجلس است

ایجاد قرارگاه تحول مجلس

صبح نو

امیر سپهری‌راد، معاون هماهنگ‌کننده پدافند هوایی ارتش در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: هیچ پرنده‌ای جرات تعرض به ایران را ندارد

آسمان امن ایران

روز دهم شهریور؛ روز پدافند هوایی ارتش است. نیرویی که مسوولیت سنگین و حیاتی حفاظت و حراست از آسمان ایران را به عهده دارد. در کنار پیشرفت‌های فوق‌العاده جمهوری اسلامی ایران در حوزه موشکی طی این سال‌ها، قابلیت فزاینده ایران در حوزه پدافندی نیز تحسین محافل بین‌المللی را برانگیخته است. پیام روز گذشته رهبر انقلاب به فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش که در آن تاکید کردند: «امنیت کشور مرهون آمادگی و بیداری پدافند هوایی است» گویای جایگاه بزرگ و سترگ این نیرو است.

روز دوشنبه سپری شده، امیر سرلشکر سید‌عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، همزمان با دهم شهریور روز پدافند هوایی به همراه دیگر فرماندهان و مسوولان بلندپایه ارتش با حضور در ستاد نیروی پدافند هوایی ارتش، با امیر سرتیپ صباحی فرد، فرمانده نیروی پدافند هوایی دیدار کرد. فرمانده کل ارتش در این دیدار، ضمن ارتباط تصویری برخط با مراکز فرماندهی کنترل پدافند هوایی در سراسر کشور، گفت: پدافند هوایی کشور در طول سال‌های پس از انقلاب و به‌ویژه پس از تشکیل قرارگاه پدافند هوایی در سال‌۸۷ به دستاوردهای خوبی در زمینه‌های مختلف دفاع هوایی از جمله راداری، موشکی و سامانه‌های ارتباطی دست پیدا کرده است. وی تصریح کرد: در طول حدود یک سالی هم که از تشکیل نیروی پدافند هوایی می‌گذرد اتفاقات مبارکی در این نیرو رخ داده و به توان رزمی و آمادگی پدافند هوایی افزوده شده است. 
  جایگاه راهبردی پدافند هوایی
دو بال محکم دکترین نظامی ایران که بر پایه استراتژی دفاع فعال بنا شده، به‌طور فزاینده‌ای در مسیر توسعه و ارتقا قرار دارد. برنامه موشکی بالستیک ایران که ستون اصلی بازدارندگی نظامی کشور است، سال‌هاست که به‌دلیل پیشرفت‌های خارق‌العاده مورد توجه دولت‌ها و کارشناسان خارجی قرار دارد. اما ستون دومی که به‌نظر می‌رسد در حال شناساندن خود به جامعه بین‌الملل است، سامانه‌های پدافند هوایی ایرانی هستند که اغلب تولید بومی‌اند. پدافند هوایی، تمامی پرنده‌ها در آسمان ایران را رصد می‌کند و به‌مانند چتری امنیتی، سرتاسر کشور را پوشش می‌دهد. یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این نیروی ممتاز و استراتژیک، اقدام به سرنگونی پهپاد فوق سری متجاوز آمریکایی موسوم به «گلوبال هاوک» در خردادماه سال‌98 بود که بازتاب زیادی در رسانه‌ها پیدا کرد و تحسین کارشناسان نظامی را برانگیخت. برای بررسی بیشتر پیشینه پدافند هوایی ارتش و حوزه وظایف آن، به سراغ امیر سرتیپ ابوالفضل سپهری راد،  معاون هماهنگ‌کننده این نیرو رفتیم. او تصریح می‌دارد که هیچ تهدیدی برای پدافند کشورمان غیر‌قابل کشف نیست و اساساً هیچ پرنده‌ای جرات تعرض به آسمان ایران را ندارد. در ادامه این گفت‌وگو را از نظر خ
واهید گذراند. 
  تاریخچه و کارکرد پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران 
امیر سرتیپ ابوالفضل سپهری‌راد، معاون هماهنگ‌کننده نیروی پدافند هوایی ارتش در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به تاریخچه شکل گیری پدافند هوایی در ایران، گفت: پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، قدمتی در حدود 102‌سال دارد. این نیرو در پایان جنگ جهانی اول، ابتدا در نیروی زمینی تشکیل و به‌دلیل اهمیت بالا و پیچیده شدن تجهیزات، بعداً به نیروی هوایی منتقل شد. وی ضمن یادآوری فرمایش رهبر انقلاب درباره پدافند هوایی ارتش که این نیرو را اولویت اول نیروهای مسلح و در خط مقدم دفاع از آبرو و حیثیت و موجودیت کشور توصیف کردند، با اشاره به کارکرد پدافند هوایی گفت: پدافند هوایی، اولین یگان صاحب فرماندهی و کنترل در کشور است که کلیه عملیات‌های پدافند در زمان صلح و جنگ را مدیریت و هدایت می‌کند و هر پرنده‌ای که قصد پرواز، ورود و خروج از فضای جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد، الزاماً باید توسط پدافند هوایی شناسایی شود. امیر سپهری راد افزود: حدود پروازهای امروز ما که بین 300 تا هزار مورد است به صورت شبانه‌روزی است، باید در لحظه و با دقت، در داخل فضای کشور و حتی صدها کیلومتر خارج از مرزها توسط مجموعه تیم پدافند هوایی کشور، شناسایی و رصد شود.  معاون هماهنگ‌کننده نیروی پدافند هوایی ارتش با تشبیه بخشی از مأموریت این نیرو به کارکرد پلیس، گفت: اقداماتی که پلیس روی زمین انجام می‌دهد، پدافند روی آسمان انجام می‌دهد. ما امنیت و ایمنی پروازها در کریدورها و راه‌های پروازی آسمان را رصد می‌کنیم و هرگونه انحراف از مسیرهای پروازی را به هواپیماها اطلاع و اخطار می‌دهیم تا به مناطق حساس و حیاتی ما ورود نکنند. از سویی اگر برای پروازها مشکل ایمنی هم ایجاد شود، با تجهیزاتی که در اختیار داریم، به آن‌ها کمک می‌کنیم.
   متناسب با سرعت تغییر تهدیدات، روزآمد می‌شویم 
امیر سرتیپ سپهری راد در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پدافند هوایی پس از انقلاب اسلامی، چه تحولات فنی و تکنیکی به خود دیده است، گفت: پدافند هوایی چون همواره تجهیزات محور بوده، متناسب با تغییر تهدیدات مجبور به روزآمدی بوده است. اگر سرعت تهدیدات که از نوع هوافضایی هستند، زیاد می‌شده، ما هم باید با همان سرعت، تجهیزات خود را تغییر می‌دادیم. وی با اشاره به افزایش بُرد تهدیدات، گفت: وقتی تهدیدات، افزایش برد پیدا می‌کنند، مجبور می‌شویم که دید خود را دورتر و بر برد آشکارسازی خود، اضافه کنیم. امیر سپهری راد در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه پدافند هوایی شاخص‌ها و تفاوت‌هایی با دیگر نیروها دارد، گفت: تهدیدات در حوزه نیروی زمینی و دریایی به‌گونه‌ای هستند که زمان لازم برای پاسخ و واکنش به آن‌ها وجود دارد اما تهدیدات در پدافند، دارای سرعت بسیار بالایی است بنابراین زمان تصمیم مغزافزارهای پدافند باید بسیار کوتاه باشد که این امر، به قوه متفکر بسیار قوی و تجهیزات به روز نیاز دارد. معاون هماهنگ‌کننده نیروی پدافند هوایی ارتش ادامه داد: نیروی پدافند در دوازده سال اخیر و به خصوص از 10‌شهریور سال‌87 که به‌عنوان نیرویی مستقل و تمام عیار از نیروی هوایی ارتش جدا شد، در حوزه تجهیزات، به جهشی فوق‌العاده دست یافته و فناوری تجهیزات آن، امروز در لب تکنولوژی روز دنیا قرار دارد.
  برای پدافند هوایی ارتش، هیچ تهدیدی غیر قابل کشف نیست 
امیر سپهری‌راد در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه پدافند ارتش خود را برای مقابله با دشمنان فرامنطقه‌ای آماده کرده است، گفت: امروز برای پدافند هوایی هیچ هدف و تهدیدی، غیرقابل کشف نیست. رادارگریزی برای پدافند هوایی ارتش بی‌معناست و برد کشف ما به بیش از سه هزار کیلومتر رسیده است. پدافند هوایی صاحب یکی از برترین شبکه‌های امن ارتباطی و فناوری اطلاعات، حداقل در منطقه است و در جنگ الکترونیک و هوافضا نیز حرف برای گفتن دارد. وی با بیان اینکه بعضی از تجهیزات پدافند ارتش، امروز در سطح دنیا گزارش نشده است، اظهار داشت: فردا(چهارشنبه) از 27‌دستاورد امسال پدافند هوایی رونمایی خواهیم کرد که دو تا از آن‌ها را به‌طور ویژه و مفصل برای خبرنگاران، تشریح خواهیم کرد. معاون هماهنگ‌کننده نیروی پدافند هوایی ارتش در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به کمک تجهیزاتی پدافند هوایی ارتش به سایر کشورها، گفت: پدافند هوایی ایران در حوزه‌های پهپاد، فرماندهی کنترل و شبیه سازها، نه تنها به خودکفایی کامل رسیده، بلکه از کشورهای دوست هم تقاضا دارد. 
  هیچ پرنده‌ای جرات تعرض به ایران را ندارد 
امیر سپهری‌راد در پاسخ به این سؤال که پدافند هوایی روزانه با چند تجاوز هوایی برخورد می‌کند، گفت: ما با دو مفهوم یکی تخلف و دیگری تجاوز، سر و کار داریم که کاملاً با یکدیگر، متفاوتند. تجاوز یعنی یک مسیر جنگنده دارای تهدید یا هر شی پرنده‌ای که حامل تهدید است، به‌طور آگاهانه وارد حریم هوایی ایران شود. تا الان هیچ پرنده‌ای از سوی هیچ کشوری، جرات نکرده به این شکل، کشور را مورد تعرض و تجاوز خود قرار بدهد و هر پرنده‌ای مثل پهپاد که چنین کرده، سریعاً منهدم شده است. وی درباره مفهوم تخلف هم گفت: اخطارهای هوایی ما به تخلفات غیرعمدی که به برخی مرزهای دریایی یا زمینی ایران نزدیک می‌شوند و بلافاصله اخطار می‌گیرند، شاید روزانه به بالای‌15 تا 20 برسند.

captcha
شماره‌های پیشین