sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
13
خبر

گفتاری از حجت‌الاسلام حمید پارسانیا درباره مطالعه اجتماعی قیام حضرت سیدالشهدا؟ع؟

قرائت‌های مدرن عاشورا

حجت‌الاسلام حمید پارسانیا، عضو هیأت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران در یادداشتی با موضوع مطالعه اجتماعی قیام حضرت سیدالشهدا؟ع؟ و جامعه امروز پرداخته است که از نظر می‌گذرد.

صبح نو

خبر

آیت‌الله مدرسی:رعایت بهداشت عزاداران حسینی نشانه التزام آنها به قواعد علمی است
آیت‌الله سید‌محمدتقی مدرسی مؤمنین را به احیای شعائر حسینی در ماه محرم و صفر، با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی دعوت کرد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را نشانه التزام شیعه به قواعد علمی برشمرد.
به گزارش مهر، آیت‌الله سید‌محمد‌تقی مدرسی از مراجع تقلید کربلا گفت: دو خصوصیت شجاعت و حکمت رهبران شیعه، رمز این استقامت و ثابت قدمی است. همانا این دو ویژگی میراث معصومین ؟عهم؟ است.کسانی که به امام حسین ؟ع؟اقتدا کردند و از حماسه بزرگ ایشان الهام گرفتند، در هنگام مواجهه با سختی، با نیروی ایمان و شجاعت حسینی و همچنین حکمت و پیروی از رهبران الهی بر مشکلات فائق می‌آیند. آرزوی شهادت باعث می‌شود تمام سختی‌ها، کوچک به چشم آید و ترس از هر چیزی به جز خدا را از دل می‌زداید. این ارزش‌ها امت را به عزت و استقلال نزدیک می‌کند و امت اسلامی تمامی چالش‌ها را با تکیه بر این ارزش‌ها پشت سر می‌گذارد.آیت‌الله مدرسی در پایان سخنان‌شان مؤمنین را به احیای شعائر حسینی در ماه محرم و صفر، با رعایت نکات بهداشتی و ایمنی دعوت کرد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را نشانه التزام شیعه به قواعد علمی برشمرد.

«درآمدی به فهم عقل‌گرایی» منتشر شد
«درآمدی به فهم عقل‌گرایی» تألیف چارلی هیونِمَن با ترجمه ایمان عباس‌نژاد به همت انتشارات کتاب طه منتشر شد.
 کتاب «درآمدی به فهم عقل‌گرایی» ترجمه یکی از آثار مجموعه فهم جنبش‌های فکری در اندیشه مدرن است.نویسنده این کتاب، چارلی هیونِمَن، استاد دانشگاه ایالتی یوتا، سه نفر از فیلسوفان شاخص جنبش عقل‌گرایی را برگزیده تا ضمن ارائه توضیحی مختصر و روان از فلسفه آنها، سرشت جنبش عقل‌گرایی را تبیین کند.نویسنده بر آن است که دوگانه رایج عقل‌گرایی‌تجربه‌گرایی عمیقاً ناصواب است و حد و مرز قاطعی میان این دو جنبش وجود ندارد. با این حال می‌کوشد وجه مشترک فیلسوفان معروف به عقل‌گرا را تبیین کند، و از اختلافات مهم آن‌ها در اخلاق، سیاست و الهیأت پرده بردارد.خواننده با مطالعه این کتاب با سه فیلسوف مهم عصر مدرن (دکارت، اسپینوزا، لایب‌نیتس) آشنا می‌شود و فهم جامع و در عین حال مختصری از همه حوزه‌های اندیشگی آن‌ها (متافیزیک، معرفت‌شناسی، اخلاق، سیاست و الهیأت) به دست می‌آورد.سه فیلسوف بزرگ دوران‌سازی که در جنبش عقل‌گرایی شرکت دارند - دکارت، اسپینوزا، لایب نیتس - چشم اندازهای مبتکرانه و بی‌نظیری در خصوص جهان گشودند. 
با این حال، آثار آن‌ها چنان دشوار است که خوانندگان خود را حین مطالعه آن در مخمصه می‌یابند. «درآمدی به فهم عقل گرایی» راهنمایی است برای هر‌کس که می‌خواهد برای نخستین‌بار این اندیشمندان را مطالعه کند.«درآمدی به فهم عقل‌گرایی» تألیف چارلی هیونِمَن با ترجمه ایمان عباس‌نژاد به همت انتشارات کتاب طه در مردادماه سال جاری در ۲۵۶‌صفحه به بهای ۵۰‌هزار تومان منتشر شد.

افتتاحیه کنگره بین‌المللی امام سجاد؟ع؟
برگزار می‌شود
دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد؟ع؟فردا، سه‌شنبه ۱۱‌شهریورماه با سخنرانی شخصیت‌های مسلمان و غیرمسلمان داخلی و خارجی در بستر فضای مجازی برگزار خواهد شد.
 حجت‌الاسلام احمد پهلوانی، دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی امام سجاد؟ع؟گفت: با‌توجه به شیوع کرونا ویروس و ضرورت رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد؟ع؟، سه‌شنبه ۱۱‌شهریورماه ساعت‌۲۰:۳۰ با سخنرانی شخصیت‌های مسلمان و غیرمسلمان داخلی و خارجی در بستر فضای مجازی برگزار خواهد شد.وی از قرائت پیام یکی از مراجع عظام تقلید به‌عنوان شاخص‌ترین بخش برنامه افتتاحیه دهمین کنگره یاد کرد و افزود: حجت‌الاسلام ارزانی، مشاور وزیر و رییس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و حجت‌الاسلام عبادی، نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان و رییس شورای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی امام سجاد؟ع؟از سخنرانان داخلی این وبینار هستند.رونمایی از کتابی در رابطه با زندگی شهید «خلیل تختی‌نژاد» دومین شهدای مدافع حرم استان هرمزگان با حضور نویسنده کتاب یکی دیگر از برنامه‌های آیین افتتاحیه دهمین کنگره بین‌المللی امام سجاد؟ع؟به شمار می‌رود.آیین افتتاحیه از طریق سایت کنگره بین‌المللی امام سجاد؟ع؟به نشانی اینترنتی https://cisadjad.ir/ و صدا و سیمای مرکز خلیج‌فارس به صورت زنده پخش می‌شود.امسال آثار متعددی به کنگره رسید که از این میان ۱۰‌مقاله جهت ارائه مجازی انتخاب شد؛ این مقالات از پژوهشگران کشورهای مراکش، نروژ، دانمارک، انگلستان، ترکیه، پاکستان، عراق است.

captcha
شماره‌های پیشین