sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
12
خبر

نگاه و نقد «صبح‌نو» به فیلم «کما» که سال 2019 در روسیه ساخته شده است

کما و اغما، چرا و چگونه

یادداشت عارف افشار / خواب مُسکن مشترک دردهای کوچک و بزرگ ما آدم‌هاست. صرف‌نظر از نیاز طبیعی بدن، ما آدم‌ها می‌خوابیم که لااقل برای ساعاتی، آلام و دردهایمان فراموش‌مان شود. گاهی خودمان به اختیار و گاهی هم به جبر می‌خوابیم، هرچه باشد این سکون و سکوت درونی، شمه‌‌ای از مرگ دارد. گویی سفری دور و دراز رفته‌ و فرسنگ‌ها از عالم بیداری فاصله گرفته‌ایم. این ساعات شبیه به اغما، به هجرت می‌ماند. هجرت از حال به دوردست‌های رویاگونه‌ای که ریشه در گذشته‌ها دارد؛ به خیالات و اوهامی که زمانی آرزو بوده‌اند و هم‌اکنون به حسرت‌های تلخ و دور از دسترس بدل شده‌اند. ما در خیال‌مان، آرزوهای بربادرفته و رویاهای ازدست‌رفته‌مان را می‌بینیم. برای ساعاتی کوتاه با آنها زندگی می‌کنیم و غرق در فضای مصور آن می‌شویم.

دو امام مجاهد

صبح نو

دو امام مجاهد

کتاب دو امام مجاهد اثر آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای حاصل گرد‌آوری و تدوین 6 سخنرانی از ایشان در سال‌های 1351 و 1352 شمسی است. محوریت این سخنرانی‌ها درباره وقایع صلح امام‌حسن؟ع؟ و قیام اباعبدالله‌الحسین؟ع؟ است. بیانات در زمانه‌ای ایراد شده که عده‌ای سعی داشتند با طرح مساله تقابل رفتار سیاسی امام‌حسن؟ع؟ و امام‌حسین؟ع؟ به‌نحوی این دو حرکت را جدای از هم در نظر گرفته و در نتیجه دهه 50 را از هر حرکت سیاسی علیه طاغوت ایمن کنند. ایشان با طرح مساله انسان 250ساله تمامی رفتار و سیره ائمه اطهار ؟عهم؟ را ذیل یک حرکت معرفی ‌کردند. با این گفتار، حضرت آیت‌الله خامنه‌‌ای(مدظله‌العالی) سیره سیاسی ائمه را هم در یک جهت و نیز برآمده از یک منشأ ایمانی مشترک طرح ‌کردند.
ایشان در چند گفتار مربوط به صلح امام‌حسن؟ع؟ این حرکت را عین قیام معرفی کرده و معتقدند که شرایط و مقتضیات مربوط به جنگ با معاویه چنان ایجاب می‌کرد که امام به‌صورت موقت اعلام آتش‌بس کنند. همچنین در این سخنرانی‌ها نتایجی که به صلاح جامعه اسلامی است، برشمرده می‌شود. در ادامه گفتارهای مربوط به قیام امام‌حسین؟ع؟، این حرکت عظیم، ادامه و تجدید انقلاب رسول‌الله؟ص؟ معرفی و مخاطبان به الگوبرداری از قیام دعوت می‌شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی) که مطالعات گسترده‌ای را از دوران جوانی در سیره‌ سیاسی امامان معصوم؟عهم؟ داشته‌اند، با ابداع تعبیر «انسان ۲۵۰ ساله» این بزرگواران را در حکم یک انسان واحد می‌دانند که در طول ۲۵۰ سال دوران امامت، با انتخاب راهکارهای مختلف، برای حفظ اسلام ناب و دستیابی به رهبری سیاسی جامعه تلاش كرده‌اند. ایشان تمامی امامان را در یک جبهه و یک سنگر می‌بینند که با جهاد و مبارزه‌ سخت و طاقت‌فرسا و هدایت تشکیلاتی شیعه، به دنبال اهداف والای خود بوده‌اند و به همین دلیل بود که همیشه در معرض زندان‌ها، بازداشت‌ها، محاصره‌ها و تبعیدها قرار داشتند و تمامی این بزرگواران به دست حاکمان زمان خود به شهادت رسیدند. از نکات برجسته کتاب می‌توان به رعایت دقیق نکات تاریخی و استنادات زیاد اشاره کرد. همچنین اشاره رهبر معظم انقلاب در اویل دهه 50 به مفهوم انقلاب و مبارزه با طاغوت از عمق بصیرت و زمانه‌شناسی ایشان حکایت دارد که در نهایت به سقوط حکومت پهلوی منجر شد. کتاب «دو امام مجاهد» یکی از 11 کتابی است که در طرح «سفیر حسین» در مساجد و هیئات معرفی و ترویج خواهد شد. گفتنی است این کتاب را می‌توانید از کتاب‌فروشی‌های جبهه فرهنگی انقلاب یا نرم‌افزار کتابیکا تهیه کنید.

captcha
شماره‌های پیشین