sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
12
خبر

نگاه و نقد «صبح‌نو» به فیلم «کما» که سال 2019 در روسیه ساخته شده است

کما و اغما، چرا و چگونه

یادداشت عارف افشار / خواب مُسکن مشترک دردهای کوچک و بزرگ ما آدم‌هاست. صرف‌نظر از نیاز طبیعی بدن، ما آدم‌ها می‌خوابیم که لااقل برای ساعاتی، آلام و دردهایمان فراموش‌مان شود. گاهی خودمان به اختیار و گاهی هم به جبر می‌خوابیم، هرچه باشد این سکون و سکوت درونی، شمه‌‌ای از مرگ دارد. گویی سفری دور و دراز رفته‌ و فرسنگ‌ها از عالم بیداری فاصله گرفته‌ایم. این ساعات شبیه به اغما، به هجرت می‌ماند. هجرت از حال به دوردست‌های رویاگونه‌ای که ریشه در گذشته‌ها دارد؛ به خیالات و اوهامی که زمانی آرزو بوده‌اند و هم‌اکنون به حسرت‌های تلخ و دور از دسترس بدل شده‌اند. ما در خیال‌مان، آرزوهای بربادرفته و رویاهای ازدست‌رفته‌مان را می‌بینیم. برای ساعاتی کوتاه با آنها زندگی می‌کنیم و غرق در فضای مصور آن می‌شویم.

دو امام مجاهد

صبح نو

خبر

کمک 20 میلیون یورویی دولت آلمان به ناشران و کتاب‌فروشی‌ها
دولت آلمان یک بودجه حمایتی 20 میلیون یورویی را به کتاب‌فروشی‌ها و ناشران برای مقابله با بحران کرونا اختصاص داد. به گزارش ایبنا به نقل از لیوابدو، دولت آلمان یک بودجه حمایتی 20 میلیون یورویی به برخی بخش‌های صنعت کتاب برای مقابله با ویروس کرونا اختصاص داده که بین ناشران و کتاب‌فروشی‌ها برای حمایت از آثار جدید و نیز بهبود خدمات آنلاین توزیع خواهد شد. این کمک مالی در زمره برنامه ملی حمایت از فرهنگ در کشور آلمان قرار گرفته و به زودی کمک‌های مالی دیگر تا سقف 10 میلیون یورو که شامل حمایت از نویسندگان و مترجمان است به آن اضافه خواهد شد. صنعت کتاب آلمان از حمایت 
قابل توجه دولت استقبال کرده و مونیکا گروتر، وزیر فرهنگ آلمان در بیانیه‌ای خاطرنشان کرد: «صنعت کتاب آلمان خسارات بسیاری را از بحران همه‌گیری کرونا تاکنون متحمل شده. ناشران و کتاب‌فروشی‌ها، ستون‌های مهم فرهنگ به شمار می‌روند و به همین دلیل به آن‌ها در این بحران کمک می‌کنیم تا بتوانند روی پای خود بایستند.» این برنامه حمایتی شامل کمک به بخش‌هایی می‌شود که دفتر مرکزی یا شعبه‌‌‌ای از آن در آلمان به تولید آثار چاپی، دیجیتالی، صوتی به استثنای حقوق مولف اختصاص دارد كه به ازای هر عنوان کتاب 7500 یورو اختصاص می‌‌یابد و تا 10 هزار یورو قابل افزایش است. کتاب‌فروشی‌ها نیز مشروط به اینکه گردش مالی کمتر از دو میلیون یورو را در سال 2019 گزارش دهند، می‌توانند از این کمک بهرمند شوند که شامل ساخت کتاب‌فروشی‌ها، آموزش کتاب‌فروش‌ها، ایجاد وبسایت مدرن‌تر و خرید ضروریات خواهد شد.
 
احتمال برگزاری جایزه «جلال و شعر فجر» به شکل مجازی
بهروز جلالی، مدیر دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی موسسه «خانه کتاب و ادبیات ایران» به وضعیت جوایز ادبی در دوره شیوع کرونا اشاره کرد و گفت: جایزه ادبی جلال پیش روی ماست و تلاش داریم طبق اساسنامه روند انتخاب هیأت علمی این رویداد توسط هیأت امنای جایزه انجام شود و اگر روند سلامت جامعه اجازه دهد جایزه ادبی جلال آل‌احمد و جشنواره بین‌المللی شعر فجر در تاریخ مقرر برگزار می‌شود. در بحث جایزه جلال آل‌احمد، تجمیع کتاب‌ها تقریبا انجام و امسال از همان ابتدا آثار در چند نسخه تهیه شده تا در صورت داوری آنلاین با مشکل روبه‌رو نشویم و طبیعی است؛ اگر تا زمان معمول، امکان برگزاری مراسم پایانی این دو رویداد به شکل حضوری وجود داشت؛ آیین یادشده طبق روال سال‌های گذشته برگزار می‌شود و در غیر این صورت برای برگزاری آن به شکل مجازی تدابیری اندیشیده شده است.
 
«هیچ‌کس جراتش را ندارد» شاه‌آبادی به چاپ چهارم رسید
رمان «هیچ‌کس جراتش را ندارد» نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی برای چهارمین مرتبه از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازنشر شد.این رمان پرمخاطب که نخستین‌بار در سال ۱۳۹۲ منتشر شد، داستان نوجوانانی است که برای کمک به دوستی که پدربزرگش بیمار است به دنبال او می‌روند كه اتفاق‌های ترسناکی رقم می‌خورد و در پایان، داستان به آغاز جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ملت ایران گره می‌خورد. این اثر که مناسب نوجوانان ۱۵ سال به بالاست، داستانی پرماجرا دارد و فضای آن، تفاوت‌های زیادی با سایر رمان‌های نوجوانان دارد. ویژگی اصلی موضوع این رمان، پرداختی جدید از زاویه‌ای تازه به مضمون جنگ است که با ظرافت تمام در توصیف‌ها و صحنه‌پردازی‌ها، داستان را به سمت جنگ سوق می‌دهد و خواننده را در عین غافلگیری با خود همراه می‌کند. شخصیت‌های درگیر در داستان رمان «هیچ‌کس جراتش را ندارد» در رده‌های سنی نوجوانان هستند که این نکته عامل مهمی برای جذب مخاطب این سن است. این کتاب تاکنون برگزیده بخش داستان تالیف نوجوانِ هفدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری و شایسته تقدیر شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس نیز شده است.‌ شمارگان رمان «هیچ‌کس جراتش را ندارد» که به تازگی به زبان بریل نیز منتشر شده، در چهار مرتبه انتشار در مجموع به ۲۰ هزار نسخه 
رسیده است. این کتاب از مجموعه «رمان نوجوان امروز» با شمارگان دو هزار و ۵۰۰ هزار نسخه از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بازنشر شده است. علاقه‌مندان می‌توانند رمان ۱۴۲ صفحه‌ای «هیچ‌کس جراتش را ندارد» را با قیمت ۲۰هزار تومان از فروشگاه‌های محصولات فرهنگی و فروشگاه‌های کانون پرورش فکری در سراسر کشور خریداری کنند.

captcha
شماره‌های پیشین