sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
10
رییس قوه‌قضاییه تاکید کرد

اصلاح بستر‌های فسادزا مهم‌تر از برخورد با مفسدان

AFC و فیفا به کمک متهمان پرونده ویلموتس آمدند

هیولاى تعلیق

فدراسیون فوتبال ایران بیش از ٤٥ روز است كه در انتظار نامه سرنوشت فیفا به سر مى‌برد اما نامه‌اى كه قرار بود در خصوص اصلاح اساسنامه دریافت شود و به وضعیت نابسامان فوتبال ایران پایان دهد، از راه رسید، آن هم درباره ماجراى پرسروصداى قرارداد مارك ویلموتس و با لحنى تهدید‌آمیز كه ورود سازمان بازرسى و قوه قضاییه به تخلفات این پرونده را مصداق دخالت شخص سوم در امور داخلى فدراسیون فوتبال دانسته است.

صبح نو

AFC و فیفا به کمک متهمان پرونده ویلموتس آمدند

هیولاى تعلیق

فدراسیون فوتبال ایران بیش از ٤٥ روز است كه در انتظار نامه سرنوشت فیفا به سر مى‌برد اما نامه‌اى كه قرار بود در خصوص اصلاح اساسنامه دریافت شود و به وضعیت نابسامان فوتبال ایران پایان دهد، از راه رسید، آن هم درباره ماجراى پرسروصداى قرارداد مارك ویلموتس و با لحنى تهدید‌آمیز كه ورود سازمان بازرسى و قوه قضاییه به تخلفات این پرونده را مصداق دخالت شخص سوم در امور داخلى فدراسیون فوتبال دانسته است.

در نامه ارسالی فیفا خطاب به مهدی محمدنبی آمده است:
«دبیرکل محترم؛ از طریق منابع مختلف قابل اعتماد از جمله رسانه‌هایی که سخنان مقام‌های مسوول را نقل کرده‌اند، متوجه شدیم که چند تن از اعضای ارشد فدراسیون فوتبال ایران از سوی سازمان بازرسی کل کشور به «اهمال در انجام وظیفه» متهم شده‌اند. دلیل این مساله هم حکم اخیر کمیته تعیین وضعیت فیفا درباره یک مورد مربوط به عدم‌انجام وظایف در یک قرارداد بوده، جایی که فدراسیون فوتبال ایران محکوم به پرداخت حدود ۶ میلیون یورو به مارک ویلموتس، مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران شده است. همچنین متوجه شدیم که تحقیقات بیشتر و اقدام‌های قانونی احتمالی علیه این افراد از سوی دادستان کل تهران در دست بررسی است.
پیش از هر چیز باید ذکر کنیم که فیفا و ای‌اف‌سی کاملا مخالف استفاده از تهدیدهای قانونی و تلاش برای مرعوب‌کردن فرد یا گروهی از افراد، آن هم با استفاده از قدرت مقام‌های قانونی بی‌ارتباط به آن‌ها و در نتیجه زیر سوال رفتن قدرت‌شان هستند.
با توجه به این مساله، برای آنکه تمام زوایای قضیه روشن شود، از شما درخواست می‌کنیم تا روز دوم سپتامبر (فردا) ۲۰۲۰ برای ای‌اف‌سی و فیفا مدارک لازم و مرتبط با وضعیت فدراسیون فوتبال و اتهام‌های طرح‌شده را ارسال کنید.
از این فرصت استفاده کرده و به شما یاد‌آوری می‌کنیم براساس بند یك ماده ۱۲ و ماده ۱۹ فیفا، اعضای فیفا باید مسائل و مشکلات‌شان را به شکل مستقل حل کنند و نباید تحت تاثیر فرد سومی باشند. هرگونه تخلف از این بند می‌تواند به اعمال جریمه از سوی فیفا منجر شود، از جمله تعلیق فدراسیون عضو. علاوه بر این و در ارتباط با مسائل پیش‌گفته شده، می‌خواهیم تاکید کنیم که هرگونه نقض بند یک ماده ۱۴ حتی در صورتی که تاثیر فرد سوم ناشی از تقصیر فدراسیون عضو نباشد، باز هم می‌تواند منجر به اعمال جریمه شود؛ نگاه کنید به بند سوم ماده ۱۴. از شما متشکریم و در انتظار پاسخ شما در زمان مقرر هستیم.»
 
فیفا و شراكت در تحریم آمریكایى
فدراسیون جهانى فوتبال در حالى در جایگاه شاكى فوتبال ایران را با ابزار تعلیق مورد تهدید قرار داده كه به نظر مى‌رسد یكى از عوامل اصلى بروز این بحران محسوب مى‌شود.
فیفا كه ملتزم به رعایت مفاد اساسنامه خود ازجمله عدم‌دخالت سیاست در امور ورزشى است و نهادهاى نظارتى در ایران را شخص سوم غیرمرتبط مى‌خواند، همان نهادى است كه تحت تاثیر شخصی سوم و در راستاى تبعیت از تحریم‌هاى ظالمانه علیه جمهورى اسلامى ایران اندوخته فوتبال ایران در فدراسیون جهانى و AFC را بلوكه كرد تا فدراسیون ایران را در سخت‌ترین تنگناى مالى ممكن قرار دهد. این تحریم اصلى‌ترین عامل عدم‌انجام تعهدات، تاخیر در پرداخت دستمزد ویلموتس، فسخ قرارداد این مربى و حالا غرامت ٦ میلیون یورویى بوده است.
فیفا در گام بعدى همچنین ویلموتس را مستحق دریافت ٨/٢ میلیون یورو غرامت در ازاى ٦٠ روز كار در ایران دانسته است؛ از سویى فدراسیون فوتبال را ملزم به پرداخت این مبلغ مى‌داند. از سوى دیگر حساب‌هاى این فدراسیون را مسدود كرده و حالا در خصوص دخالت طرف ثالث هشدار مى‌دهد!
 
تكلیف پول شستا و مالیات فدراسیون چه مى‌شود؟
فوتبال مستقل و غیردولتى است و حتى در صورت بروز تخلف، فیفا معتقد است سازمان بازرسى یا قوه قضاییه حق دخالت در امور این فدراسیون را ندارند.
مى‌توان از دبیركل فیفا پرسید اگر دولت مجاز به دخالت در فوتبال نیست، چگونه فدراسیون فوتبال براى پرداخت ‌‌طلب ویلموتس متوسل به منابع دولتى و استقراض از شستا شده و آیا در این شرایط مجلس، سازمان بازرسى و قوه قضاییه نباید به دنبال بازگرداندن این ‌‌طلب به بیت‌المال 
باشند؟
دو میلیون یورو از منابع دولت به مربى بلژیكى پرداخت شده و با توجه به حكم اخیر فیفا احتمالا فدراسیون جهانى باز هم انتظار دارد ٦ میلیون یوروى دیگر از ثروت كشور به این مربى پرداخت شود اما مجلس و سازمان بازرسى یا قوه قضاییه جویاى كم‌وكیف این قرارداد ابهام‌برانگیز نباشند. نكته بعدى بدهى سنگین ٤٠ میلیاردى فدراسیون فوتبال به اداره مالیات است. اگر فدراسیون یك نهاد مستقل غیردولتى است كه تحت نظر فیفا اداره مى‌شود و از قوانین داخلى تبعیت نمى‌كند، چرا نسبت به وصول بدهى‌هاى این فدراسیون به دولت و اداره مالیات حتى مبلغ هفت میلیاردى قرارداد ویلموتس اقدام نمى‌شود و مماشات در قبال این فدراسیون چه دلیلى دارد؟ یك بام و دو هواى فیفا البته با تحریك برخى عوامل داخلى سرنوشت تلخ و بى‌سابقه‌اى را براى فدراسیون فوتبال ایران رقم زده كه ظاهرا به راحتى ختم به خیر نخواهد شد. با وجود این انتظار مى‌رود در پاسخى كه فدراسیون فوتبال ایران به مداخله آشكار فیفا در این موضوع خواهد داد، مواضع كشور در قبال رفتار متناقض فیفا در ماجراى تحریم، حكم غرامت ویلموتس و حالا تهدید دوباره به تعلیق 
بازگو شود.

captcha
شماره‌های پیشین