sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
10
رییس قوه‌قضاییه تاکید کرد

اصلاح بستر‌های فسادزا مهم‌تر از برخورد با مفسدان

AFC و فیفا به کمک متهمان پرونده ویلموتس آمدند

هیولاى تعلیق

فدراسیون فوتبال ایران بیش از ٤٥ روز است كه در انتظار نامه سرنوشت فیفا به سر مى‌برد اما نامه‌اى كه قرار بود در خصوص اصلاح اساسنامه دریافت شود و به وضعیت نابسامان فوتبال ایران پایان دهد، از راه رسید، آن هم درباره ماجراى پرسروصداى قرارداد مارك ویلموتس و با لحنى تهدید‌آمیز كه ورود سازمان بازرسى و قوه قضاییه به تخلفات این پرونده را مصداق دخالت شخص سوم در امور داخلى فدراسیون فوتبال دانسته است.

صبح نو

رییس قوه‌قضاییه تاکید کرد

اصلاح بستر‌های فسادزا مهم‌تر از برخورد با مفسدان

روز گذشته رییس قوه قضاییه از بررسی نحوه خصوصی‌‌‌سازی در کنار برخورد با متخلفان و اصلاح بستر‌های فسادزا كه مهم‌تر از برخورد با مفسدان است، صحبت کرد. حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه روز گذشته شورای عالی قوه‌قضاییه گفت: همه دستگاه‌ها و کارگزاران نظام وظیفه دارند برای احقاق حق و ابطال باطل تلاش کنند و دستگاه قضا در این میان بیش از همه وظیفه دارد تا با نظارت، بستر‌های فساد را از بین ببرد و با قضاوت عادلانه، با مفسدان برخورد کند. وی با تأکید بر لزوم شفاف‌‌‌سازی در همه بخش‌ها به ویژه در حوزه اقتصاد، حرکت به سوی دولت الکترونیک، ایجاد سازوکار‌های اجرای عدالت و مقابله جدی با تبعیض، تصریح کرد: مبارزه و محاکمه بخشی از فرایند سالم‌‌‌سازی نظام اداری است، اما اصلاح بستر‌های فسادزا و پیشگیری مهم‌تر از آنهاست.
رییس قوه قضاییه اظهار كرد: در اجرای حق و عدالت و مبارزه با فساد، توصیه به‌تنهایی اثرگذار نیست که فقط بخواهیم باید‌ها و نباید‌ها را تبیین کنیم و آنچه مهم‌ترین عامل کاهش جرم و فساد و تخلف می‌شود، پیگیری و اقدام و عمل به‌موقع و دقیق است. حجت‌الاسلام رئیسی با تأکید بر اینکه ذات حکومت اسلامی و نظام ما پاک و ضدفساد است، ادامه داد: هر کجا فساد لانه کند، نظام با آن مقابله خواهد کرد و هیچ دستگاه و کارگزاری نمی‌تواند بپذیرد که فساد در جامعه و سیستم اداری باشد. وی در ادامه با اشاره به اهمیت آگاهی در بیداری جامعه، افزود: قدرت‌های مستکبر به راحتی بر جامعه ناآگاه حاکم می‌شوند و امام حسین ؟ع؟برای جهل‌زدایی و مبارزه با ناآگاهی قیام کرد تا جامعه، قدرت تعقل و تحلیل پیدا کند.
رییس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز هم دشمن برای موفقیت در اعمال تحریم‌ها، از حربه تحریف بهره می‌برد، تأکید کرد: مقابله با تحریف وظیفه‌ای همگانی است و باید با اراده‌ای قوی و تمام‌قد مقابل تحریف بایستیم تا دشمن نتواند برای پیشبرد اهدافش میدان یابد.
رییس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش با یاد‌آوری حادثه تروریستی انفجار دفتر نخست‌وزیری در هشتم شهریور ۱۳۶۰ و شهادت محمدعلی رجایی و حجت‌الاسلام محمدجواد باهنر به دست منافقین، بر لزوم مبارزه با تروریسم تأکید و از آمریکا و اروپا به دلیل پناه دادن به عناصر تروریست، انتقاد کرد.
حجت‌الاسلام رئیسی گفت: آمریکا هم به قاتل ۱۷ هزار نفر از مسوولان و مردم ایران پناه داده و هم خودش دولتی تروریست است که علناً اعلام کرده سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی را در حالی که مهمان رسمی دولت عراق بوده، ترور کرده است.
رییس قوه قضاییه با تأکید بر پیگیری حقوقی پرونده ترور شهید سلیمانی از سوی دستگاه قضایی و وزارت امور خارجه، تصریح کرد: خون شهید سلیمانی دامنگیر عوامل ترور او شده و با آگاهی ملت‌های منطقه، موجب خروج آمریکا از منطقه و پایداری حق خواهد شد. رئیسی گفت: در موضوع واگذاری‌ها باید دو نکته مورد توجه قرار گیرد؛ یک جنبه تخلف افرادی است که این واحد‌ها را مورد تملک قرار داده‌اند و دیگری، بررسی نحوه واگذاری این واحدهاست که آیا شرایط مندرج در قانون برای واگذاری و صلاحیت افراد مورد توجه سازمان خصوصی‌‌‌سازی قرار گرفته یا نه؛ در واقع تمام قضیه فقط برخورد با مدیران متخلف نیست و باید نحوه واگذاری‌ها نیز مورد بررسی قرار گیرد.
رییس قوه قضاییه همچنین به موضوع تعطیلی برخی کارگاه‌های تولیدی پس از تملک بانک‌ها اشاره کرد و گفت: گزارشاتی که از استان‌ها به ما رسیده، حاکی از آن است که برخی واحد‌های تولیدی که به دلیل بدهی توسط بانک‌ها تملک شده‌اند، به تعطیلی کشیده شده‌اند و این خلاف وعده مدیران عامل بانک‌ها و تأکید مقام معظم رهبری است. رئیسی به صدور رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور درباره ضمانت اجرا نداشتن قرارداد‌های بانکی با سود بیش‌از نرخ مصوب اشاره کرده و افزود: مهم‌ترین اثر صدور این رأی که دستورالعمل پیشین رییس دستگاه قضا را تبدیل به قانون لازم‌الاجرا برای محاکم کرد، حمایت حقیقی از تولیدکنندگان بود. 

captcha
شماره‌های پیشین