sobhe-no.ir
1006
سه شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۹
1
«صبح‌نو» ماجرای روستای ابوالفضل در حاشیه کلان شهر اهواز را بررسی می‌کند

تکذیب وجود یک روستا با 300 خانوار

ماهشهر، کوت عبدالله، حصیرآباد، هفت‌تپه و حالا هم روستای ابوالفضل؛ انگار مشکلات مردم خوزستان تمامی ندارد که هر چند وقت یک‌بار باید به‌ناچار دست به دامن رسانه‌ها شوند تا شاید مسوولان دلرحمانه‌تر با آنها برخورد کنند. درگیری اجرائیات شهرداری با مردم این منطقه بر سر اراضی‌ای که بنیاد مستضعفان مدعی مالکیت آنهاست، حالا سرنوشتی مبهم را برای این مردم رقم زده است: انتقال ساکنان واقعی این روستا به منطقه‌ای دیگر، درحالی که نه موقت بودن سکونت‌شان مشخص است و نه مالک‌شدن‌شان؛ چنین مساله‌ای این روزها دغدغه تازه‌ای برای 300 خانوار در 9 خیابان به وجود آورده است.

گفت‌وگو با سلطان ‌مقدم، مترجم شبکه خبر که با ترجمه همزمان سخنان سید‌حسن نصرالله، گل کرده است

استندبایِ سیدم

گفت‌گو فاطمه ترکاشوند / سخنرانی‌های طوفانی و پرحرارت سید‌حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان همیشه جمله‌به‌جمله و کلمه‌به‌کلمه بر معادلات منطقه و سرنوشت ملت‌های غرب آسیا و شمال آفریقا اثرگذار است و همین مسأله حساسیت کار یک مترجم همزمان را بالاتر می‌برد. اما همه کاری که صدای آشنای مترجم اختصاصی سید‌حسن در شبکه6 انجام می‌دهد این نیست. او را با این ویژگی منحصر به‌فردی می‌شناسند که قادر است احساسات و زیر و بم لحن سید‌حسن را هم منتقل کند و این خصوصیت ممتازی است که دست‌کم برای شخصیت مهمی چون دبیر کل حزب‌الله ضروری به نظر می‌رسد. گفت‌وگوی «صبح‌نو» با آقای سلطان‌ مقدم را می‌خوانید.

همزمان با اولین پرواز رسمی از تل آویو به ابوظبی انفجارهای مرگبار درامارات رخ داد

قدم نحس

رژیم صهیونیستی که خشنود از عادی‌‌‌سازی روابط با امارات است، در حالی دیروز نخستین هواپیمای تجاری خود را راهی ابوظبی کرد که حضور نحس نمایندگان صهیونیستی در این کشور عربی، دو فاجعه مرگبار را در دبی و ابوظبی موجب شد؛ حوادثی که به گفته پلیس امارات بر اثر انفجار کپسول گاز در رستوران رخ داد و تعدادی مجروح و یک کشته برجای گذاشت.

سرمقاله

سفر همراه سفره کرونا

نشست امروز کمیسیون مشترک برجام، می‌تواند چالش دیگر بر سیاست‌های یکجانبه واشنگتن تحمیل کند

بازیگری ایران، انزوای آمریکا

برخلاف آمریکا، موقعیت سیاسی امروز ایران در مجامع بین‌المللی، با ثبات است و روندی مثبت را طی می‌کند. پس از توافق مهم ایران و آژانس، اکنون نشست کمیسیون مشترک برجام، می‌تواند شکست دیگری برای تبلیغات ضدایرانی واشنگتن طی ماه‌های گذشته، به‌دنبال داشته باشد.

وقتی شرق‌شناسی به خدمت گفتمان جنگ با ترور در می‌آید

خیزش تروریسم سفیدپرست

۱۵‌مارس سال گذشته میلادی یک سفیدپرست 28‌ساله استرالیایی به نام برنتون تارانت، با تفنگ نیمه‌خودکار به مساجد نور و لینوود در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند رفت و نمازگزاران حاضر در این مکان‌ها را با خونسردی به رگبار بست. بر اثر این تیراندازی، که تا مرگبارترین رویداد تروریستی در نیوزیلند تا به امروز به شمار می‌رود، ۵۱‌مسلمان شامل زنان و کودکان کشته و 49‌نفر نیز زخمی شدند.

گزارش «صبح‌نو» از فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی در محرم حسینی

شبکه‌های اجتماعی سیاه‌پوش شدند

یادداشت محسن فینی‌زاده تحلیلگر شبکه‌های اجتماعی / بیش از سه میلیارد بازدید در تلگرام و نیم میلیارد لایک در توییتر و اینستاگرام، کنش کاربران به پست‌های مرتبط با عاشورای حسینی در ایام عزاداری محرم بوده است که در ادامه به بررسی و آنالیز این داده‌ها خواهیم پرداخت.

AFC و فیفا به کمک متهمان پرونده ویلموتس آمدند

هیولاى تعلیق

فدراسیون فوتبال ایران بیش از ٤٥ روز است كه در انتظار نامه سرنوشت فیفا به سر مى‌برد اما نامه‌اى كه قرار بود در خصوص اصلاح اساسنامه دریافت شود و به وضعیت نابسامان فوتبال ایران پایان دهد، از راه رسید، آن هم درباره ماجراى پرسروصداى قرارداد مارك ویلموتس و با لحنى تهدید‌آمیز كه ورود سازمان بازرسى و قوه قضاییه به تخلفات این پرونده را مصداق دخالت شخص سوم در امور داخلى فدراسیون فوتبال دانسته است.

امیر سپهری‌راد، معاون هماهنگ‌کننده پدافند هوایی ارتش در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: هیچ پرنده‌ای جرات تعرض به ایران را ندارد

آسمان امن ایران

روز دهم شهریور؛ روز پدافند هوایی ارتش است. نیرویی که مسوولیت سنگین و حیاتی حفاظت و حراست از آسمان ایران را به عهده دارد. در کنار پیشرفت‌های فوق‌العاده جمهوری اسلامی ایران در حوزه موشکی طی این سال‌ها، قابلیت فزاینده ایران در حوزه پدافندی نیز تحسین محافل بین‌المللی را برانگیخته است. پیام روز گذشته رهبر انقلاب به فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش که در آن تاکید کردند: «امنیت کشور مرهون آمادگی و بیداری پدافند هوایی است» گویای جایگاه بزرگ و سترگ این نیرو است.

شماره‌های پیشین