sobhe-no.ir
1005
دوشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۹
1
سیدحسن نصرالله:

امارات خدمت رایگان به ترامپ ارائه کرد

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنان روز گذشته خود به مناسبت عاشورای حسینی، در ابتدا این روز را به امت اسلامی و شیعیان و تمامی انسان‌های آزاده جهان تسلیت گفت و گفت که طبق معمول هرساله با ملاک قرار دادن حوادث آن روز کربلا، به مسائل امروز خواهد پرداخت.

پرده «در مصاف» اثر حسن روح‌الامین بر تابلوی بزرگ میدان ولی‌عصر (عج)جای گرفته است

صف‌شکن در محاصره دریای دشمن

گزارش فاطمه ترکاشوند / چند شب پیش، زمانی که عزاداران حسینی شب ششم عاشورا را با ذکر مرثیه‌های قاسم ابن‌الحسن برای 72 تن شهید کربلا سوگواری می‌‌کردند، بر تابلوی میدان ولی‌عصر ؟عج؟، نگاره‌ای بالا رفت که حال و هوای شهر را بیش از پیش به سوگ و حماسه عاشورایی می‌آمیخت. پرده «در مصاف» آخرین اثر «حسن روح‌الامین» حالا بر تارک میدانی می‌درخشد که بلندترین و قدیمی‌ترین خیابان تهران را به نام نامی آخرین بازمانده سلاله پاک ائمه معصومین ؟عهم؟ مزین کرده است.

کتاب «قصه‌های روضه» حکایت‌های زیبایی از دلدادگی به سیدالشهدا(ع)را در خود جای داده است

همه عمر برندارم سر از این خمار مستی

شور امام حسین در دل همه نهفته است. حتی مراجع تقلید و آیت‌الله هم دوست دارد نوکر این بارگاه باشد. از هر قشری نوکری خاندان اباعبدالله را افتخار خود می‌دانند. با این حساب کتاب «قصه‌های روضه» به سعی بیژن شهرامی اثری درباره همین چیزهاست. درباره افتخار نوکری و روضه‌خوانی برای سیدالشهدا. این کتاب دربردارنده حکایاتی از اصحاب و مجالس روضه‌خوانی است که شامل سه بخش با عناوین «خدای تعالی و حضرات مومنین»، «عالمان دینی» و «شهدا، پیرغلامان، هنرمندان و ...» است. کتاب« قصه‌های روضه» بر مبنای تحقیقات میدانی نوشته شده است . نویسنده برای نگارش این کتاب از منابع دست اول و مهمی همچون لهوف، دانشنامه جهان اسلام،نفس المهموم، وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل‌الشیعه،کامل‌الزیارت،المستدرک علی الصحیحین، مستدرک الوسایل و مستنبط المسائل،دلائل الامامه و قصص و خواطر من اخلاقیات علما الدین استفاده شده است. در این گزارش برگزیده‌ای از بخش‌های کتاب را می‌خوانید.

یادداشت

عقل عاشورایی

مهدی فضائلی

اعتراض‌ها در آمریکا ابعاد خشونت‌آمیز تازه‌ای یافته است

آتش در خانه شیطان

کمتر از دو ماه دیگر به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی نمانده که ایالات مختلف آمریکا همچنان دستخوش اعتراضات علیه بی‌عدالتی و تبعیض نژادپرستی است، تظاهراتی که دونالد ترامپ را نسبت به آرام شدن اوضاع و امیدواری به انتخاب مجدد در انتخابات کاخ سفید مأیوس ساخته و به حربه‌هایی همچون اعمال خشونت علیه معترضان و سرکوب سیاهان دست می‌زند تا مگر با اعمال این سیاست‌های ضد حقوق بشری، فضای ملتهب را آرام و بار دیگر رییس‌جمهوری آمریکا شود.

سرمقاله

تأمل در باب ملت امام حسین(ع)

نظرسنجی موسسه هلندی «گمان» درباره «نگرش ایرانیان به دین» با روش نمونه‌گیری اشتباه، نتایج سیاسی مطلوبش را تحمیل می‌کند

تکرار شیادی علمی

موسسه‌ای به نام «گمان» که مرکز فعالیتش در هلند قرار دارد، هفته گذشته نتایج نظرسنجی خود در مورد «نگرش ایرانیان به دین» را منتشر کرد؛ نتایجی که نه‌تنها با یافته‌های پژوهش‌های مشابه داخلی تضاد دارد بلکه سوالات بسیاری را هم درباره روش دسترسی به نظرات شرکت‌کنندگان و شیوه صحت‌سنجی اعتبار ملیت پاسخ‌دهندگان برانگیخته و اغراض فرامتنی خود را هم در شیوه ارائه گزارش یافته‌هایش برملا کرده است. این گزارش بار دیگر نشان داده که درصورت وجود اغراض فرامتنی با به‌کارگیری روش‌های نامناسب علمی، پس و پیش ‌کردن اطلاعات و نحوه ارائه جهت‌دار گزارش و تحلیل، آمارها چقدر می‌توانند نسبت به بازنمایی واقعیت جاری در جامعه لغزان باشند.

رادیکال‌های اصلاح‌طلب درصدد بی‌فایده نشان‌دادن نهاد مردم‌سالاری در ایران هستند

چریک‌بازی با جمهوریت

در آستانه انتخاباتی دیگر هستیم و اصلاح‌طلبان شروع به اظهارنظرهای ناهمسو و متناقض كرده‌اند. عناصر نخبگانی این جریان، از سویی با حمله مجلس یازدهم و فرایند انتخاباتی منتهی به آن، اساس حضور در انتخابات را بی‌ثمر جلوه داده و از سویی دیگر، تئوری ائتلاف با قدرت را صادر می‌کنند.

نیروهای امنیتی هند به مراسم عزاداری مسلمانان منطقه کشمیر حملات گسترده ای وارد آوردند

عاشورای شیعیان در هند

پس از آنکه نیروهای امنیتی هند در روز عید قربان با گذاشتن موانع مقابل درهای مساجد و مسدودکردن مسیرهای منتهی به آنها، مانع برگزاری فرایض عید قربان از سوی مسلمانان کشمیر شدند، در دهه محرم نیز نیروهای پلیس بخش هندی کشمیر، با حمله به عزاداری شیعیان در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، دست‌کم 40 نفر را مجروح و حدود 200 نفر را مورد بازداشت قرار دادند. بدرفتاری‌ها و خشونت پلیس هند تا آنجا پیش رفت که هشدار دبیر کل سازمان ملل به هند را به همراه داشت.

استقبال گسترده تهرانی‌ها از پویش نذر خون که تا پایان ماه صفر ادامه دارد

این نذری جان می‌بخشد

گزارش زهرا اردشیری / نذر خون چند سالی است كه در کشور ما رایج شده و مردم در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان به پایگاه‌‌‌های انتقال خون می‌‌روند و با اهدای خون خود نجات‌بخش زندگی دیگران می‌‌شوند. خوشبختانه این رسم پسندیده بین بسیاری از عزاداران حسینی و مردم عادی جا افتاده است. جالب اینجاست که در محرم امسال بر خلاف باور خیلی‌ها، مردم در پایگاه‌‌‌های انتقال خون حضور بسیار چشمگیری داشتند. سازمان انتقال خون اعلام کرده است که پویش نذر خون تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

گزارش «صبح‌نو» از روزهای قرمز بورس و تجربه جدیدالورودها

تازه‌واردها منفی بازار را چشیدند

گزارش محمد جندقی / شاخص کل بورس که تا حدود دو هفته پیش تا مرز روانی دو میلیون واحدی پیش رفته بود و حتی این مرز روانی را شکست، اما حدود 10روز متوالی بازار منفی را تجربه کردند. این وضعیت، برای افراد تازه کار در بورس، تجربه‌ای متفاوت و پرخطر را رقم زد.

شماره‌های پیشین