sobhe-no.ir
1004
چهارشنبه، ۰۵ شهریور ۱۳۹۹
1
روح‌الله حسینیان، رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی روز گذشته در سن 65 سالگی درگذشت،مرتضی میردار در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: پسر نخست‌وزیر شاه به سلطنت‌طلب‌ها می‌گفت که ذهنیت شما از حسینیان غلط است

انقلابی صریح‌اللهجه

روز گذشته حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان، رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی پس از طی یک دوره بیماری، در سن 65 سالگی درگذشت؛ فردی که در این سال‌ها و در مقاطع مختلف، متحمل پروژه تخریب جریان ضدانقلاب بود. ارائه تصویر جهت‌دار و مغرضانه از قاطعیت سیاسی حسینیان، عامدانه، روی دیگر شخصیت او، یعنی مهربانی، سلامت نفس و سلامت زندگی او را مکتوم گذاشت. در این گزارش، ضمن بررسی اجمالی کارنامه کاری و مدیریتی آن مرحوم، در گفت‌وگو با یکی از چهره‌‌‌های نزدیک به او، ابعاد شخصیتی این نماینده پیشین مجلس را مورد بررسی قرار دادیم.

در روزهای کرونایی امسال مردم نذرهایشان را به شکل دیگری ادا می‌کنند

نذرهای متفاوت محرمی

گزارش زهرا اردشیری / اصلا محرم است و نذری‌هایش؛ کمتر کسی را می‌‌شناسم که برای ماه محرم و صفر نذری نداشته باشد. حالا کوچک و بزرگ فرقی نمی‌کند. هر کس به اندازه وسعش می‌‌خواهد در این ایام نذری بدهد. یکی چند دیگ غذا می‌‌دهد و یکی هم روز تاسوعا و عاشورا آب دست خلق‌الله می‌‌رساند اما امسال اوضاع خیلی متفاوت است. این ویروس منحوس تمام آیین‌ها و مراسم ‌‌چند صدساله را دستخوش تغییر کرده است. حالا خیلی از افرادی که هر سال نذری داشتند، شکل نذری‌دادن خود را عوض کرده‌اند. این روزها مردم دست به ابتکارات جالبی زده و نذر خودشان را جور دیگری ادا می‌کنند.

تلویزیون، کارنامه موفقی را در ایام محرم خاص امسال ارائه داده است

خیلی دور، خیلی نزدیک

برنامه‌های تلویزیون همواره نقش مهمی در همراهی با مردم برای سوگواری ایام محرم داشته‌اند اما امسال، شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا، این نقش را مهم‌تر و پررنگ‌تر کرده است. بسیاری از مردم از دریچه دوربین‌های تلویزیونی، حضور زنده و مستقیم در بقاع متبرکه و حرم ائمه‌معصومین (؟ع؟) را درک می‌کنند و بسیاری هم که از توفیق حضور در مجالس عزای حسینی و هیئات بزرگ شهرها محرومند، از طریق نمایشگر تلویزیون‌هایشان با سخنرانان و مداحان همراه می‌شوند و سوگواری می‌کنند. به نظر می‌رسد تلویزیون، کارنامه موفقی را در ایام محرم خاص امسال از خود به جا گذاشته است. چند برنامه شاخص در این حوزه را برشمردیم.

«دلت را خانه ما کن»، مجموعه اشعار ژولیده نیشابوری، رونمایی شد

ژولیده فاصله مردم با شعر را کم کرد

مراسم رونمایی کتاب «دلت را خانه ما کن» نوشته حسین قرایی روز گذشته در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

«صبح‌نو» دلایل ریزش بورس در هفته‌های اخیر را بررسی می‌کند

شوک به اعتماد مردم در بازار بورس

گزارش عارف چراغی / در حالی که در چهار روز کاری ابتدای هفته شاخص بازار سهام حدود ۱۲ درصد ریزش کرده بود، روز گذشته با شروع معاملات صف‌های فروش جمع شد و شاخص بیش از 1.5 درصد رشد کرد اما این روند رو به رشد تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ تصمیمات نگران‌کننده‌ای که طی دو هفته گذشته در بازار بورس اتخاذ شد، باعث شوک روانی به سهامداران حقیقی و آشفتگی در بازار بورس شد که تاحدودی به خروج سرمایه از این بازار انجامید.

رافائل گروسی در سفر به ایران تاکید کرد اجازه نمی‌دهیم فشارها بر فعالیت آژانس تاثیر بگذارد

ضمانت آژانس به ایران

بعد از مرگ مشکوک آمانو، رافائل ماریانو گروسی، دیپلمات آرژانتینی که از او به عنوان «بدترین گزینه برای ایران در آژانس» یاد می‌شد، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شـد. هرچند او مدعی شده بود درباره ایران «بیطرف» عمل خواهد کرد اما با روی کار آمدن او، رابطه آژانسی که پیش از این در 16 گزارش پایبندی ایران به برجام را تایید کرده بود، با ایران سیاسی‌ و دوران پرونده‌‌‌سازی علیه کشورمان آغاز شد، به‌طوری‌که بعد از هشت‌سال، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با پیشاهنگی تروئیکای اروپا، پیش‌نویس قطعنامه‌ای را علیه ایران به تصویب رساند؛ قطعنامه‌‌ای که از ایران می‌خواهد به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت هسته‌ای این کشور پایان دهد و با آن‌ها به‌طور کامل همکاری کند؛ سایت‌‌هایی که به گفته غریب‌آبادی یکی مزرعه و دیگری یک بیابان است؛ ادعاهایی که به 17 سال پیش برمی‌‌گردد؛ ادعایی اثبات‌نشده درباره فعالیت دو مکان در ایران که از هیچ فوریتی برخوردار نبوده و خطر اشاعه‌ای نیز ندارد.

سرمقاله

ما ملت امام حسینیم...

در اولین عاشورای بدون حاج قاسم سلیمانی به روح آن شهید درود می فرستیم

ای اهل حرم میر و علمدار نیامد

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / یک سال و چند ماه قبل از شهادتش جمله‌‌ای را گفت که این روزها شعار مردم ایران در محرم شده است. حاج قاسم سلیمانی در 6 مرداد 97 خطاب به اظهارات گستاخانه رییس‌جمهور آمریکا گفت: «آقای ترامپ قمارباز! به شما می‌‌گویم بدان در آنجایی که فکر نمی‌کنید ما در نزدیک شما هستیم؛ ما ملت شهادتیم، ما ملت امام حسینیم، بهتر است بپرسی، ما حوادث سختی را پشت سر گذاشتیم.» و حالا که بیش از 6 ماه از شهادت این سردار رشید اسلام به دست دشمن سفاک می‌‌گذرد و این شعار مردم ایران شده که در هیات‌ها به صورت نوحه خوانده می‌‌شود و در فضای مجازی هم یکی از هشتگ‌های پرتکرار شده است. امسال اولین محرم بدون حاج قاسم سلیمانی است و این شهید بزرگوار در دل تمام عزاداران حسینی خواهد بود.

شماره‌های پیشین