sobhe-no.ir
1003
سه شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۹
4
رییس مجلس:

اگر شهید سلیمانی نبود داعش به قلب اروپا می‌رسید

وضعیت رییس کنونی کاخ سفید در نظرسنجی ها کمی بهبود پیدا کرده است

پناه بردن از کرونا به سیاست خارجی

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری‌۲۰۲۰ آمریکا، فضای ملتهب و دودستگی شدید در این کشور سایه افکنده است؛ فضایی که ناشی از اعتراضات داخلی در کشور، بحران کرونا و بحران اقتصادی همزمان با شکست سیاست‌های ترامپ در عرصه داخلی و خارجی است.

خطیب‌زاده:واشنگتن یک تفسیر بسیار کودکستانی را از سر استیصال بیان می‌کند

پاسخ قاطع ایران به اجرایی شدن مکانیسم ماشه

صبح نو

خطیب‌زاده:واشنگتن یک تفسیر بسیار کودکستانی را از سر استیصال بیان می‌کند

پاسخ قاطع ایران به اجرایی شدن مکانیسم ماشه

«سعید خطیب‌زاده»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در اولین نشست خبری خود درباره اینکه اگر روند مکانیسم ماشه اجرایی شود تاکتیک حقوقی ایران در این زمینه چیست؟ اظهار داشت: آنچه آمریکا به آن استناد می‌کند مبنای حقوقی ندارد. آمریکا عضو برجام نیست که از بندی از آن استفاده کند. همان بند برجام که اشاره شده و در قطعنامه‌‌۲۲۳۱ آمده این است که همه راه‌های حل‌و‌فصل اختلافات باید طی‌شود که نشده است و یک تفسیر بسیار کودکستانی را واشنگتن از سر استیصال بیان می‌کند. این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به مخالفت‌ها با این اقدام آمریکا بیان کرد: پاسخگویی ایران به هرگونه نقض برجام و قطعنامه‌۲۲۳۱ براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بر عهده شورای امنیت ملی است و پاسخ ایران قبلاً گفته شده و به آن‌ها کتباً اعلام شده و این پاسخ قاطع خواهد بود.
آمریکا در حالی مکانیسم ماشه را فعال کرده که عضو برجام نیست و از نظر حقوقی فاقد حق استفاده از آن است.
اکانت توییتری سخنگوی وزارت امور خارجه چین در توییتی نوشت: «سیزده کشور در شورای امنیت سازمان ملل با بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران مخالفت کرده‌اند.» وزارت امور خارجه چین تصریح کرد: پمپئو تصمیم متحدان آمریکا را غیرقابل درک خوانده و حتی مخالفان را به تحریم تهدید می‌کند. انگیزه درست، حمایت بسیار از پی می‌آورد و انگیزه نادرست، حمایت ناچیز. مخالفت سیزده کشور یادآور تعداد مخالفان قطعنامه آمریکایی تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران در شورای امنیت است که تنها دومینیکن در کنار آمریکا از آن حمایت کرد. اندیشکده مرکز سوفان نیز در خصوص تلاش آمریکا برای فعال‌سازی مکانیسم ماشه و واکنش‌های بین‌المللی به آن نوشته است: واکنش بین‌المللی به فعال کردن این سازوکار منفی بوده و سه کشور طرف برجام و همچنین «جوزپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به‌طور جداگانه در بیانیه‌هایی موضع آمریکا را مبنی بر داشتن حق بازگرداندن تحریم‌ها رد کردند. طبق بیانیه این سه کشور، آمریکا با خروج از برجام دیگر عضوی از آن نیست و آن‌ها نمی‌توانند از اقدام آمریکا که در تضاد با تلاش‌های آن‌ها برای حفظ برجام است؛ حمایت کنند.این اندیشکده می‌افزاید: چنین عکسل‌العملی، مشابه مواضع چین و روسیه، نشان می‌دهد اعلام آمریکا مبنی بازگشت تحریم‌ها به چالش کشیده خواهد شد و تقریباً هیچ کشوری آن‌ها را اجرایی نخواهد کرد.

captcha
شماره‌های پیشین