sobhe-no.ir
1003
سه شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۹
4
رییس مجلس:

اگر شهید سلیمانی نبود داعش به قلب اروپا می‌رسید

وضعیت رییس کنونی کاخ سفید در نظرسنجی ها کمی بهبود پیدا کرده است

پناه بردن از کرونا به سیاست خارجی

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری‌۲۰۲۰ آمریکا، فضای ملتهب و دودستگی شدید در این کشور سایه افکنده است؛ فضایی که ناشی از اعتراضات داخلی در کشور، بحران کرونا و بحران اقتصادی همزمان با شکست سیاست‌های ترامپ در عرصه داخلی و خارجی است.

خطیب‌زاده:واشنگتن یک تفسیر بسیار کودکستانی را از سر استیصال بیان می‌کند

پاسخ قاطع ایران به اجرایی شدن مکانیسم ماشه

صبح نو

وضعیت رییس کنونی کاخ سفید در نظرسنجی ها کمی بهبود پیدا کرده است

پناه بردن از کرونا به سیاست خارجی

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری‌۲۰۲۰ آمریکا، فضای ملتهب و دودستگی شدید در این کشور سایه افکنده است؛ فضایی که ناشی از اعتراضات داخلی در کشور، بحران کرونا و بحران اقتصادی همزمان با شکست سیاست‌های ترامپ در عرصه داخلی و خارجی است.


رشد ترامپ در نظرسنجی‌ها
درحالی‌که تازه‌ترین نظرسنجی سی‌ان‌ان از رشد محبوبیت اقتصادی دونالد ترامپ در آمریکا خبر می‌دهد اما نتایج بار دیگر نشان می‌دهد که محبوبیت کلی ترامپ اگرچه بازهم افزایش داشته اما همچنان ۵۴‌درصد از شهروندان آمریکایی مخالف او هستند. در این میان جو بایدن که اصلی‌ترین رقیب ترامپ برای انتخابات ریاست‌جمهوری‌۲۰۲۰ درنظر گرفته می‌شود مورد تأیید ۵۱‌‌درصد از شرکت‌کنندگان قرار گرفته است. با این‌حال سی‌ان‌ان خاطرنشان می‌کند که پیش از دور پیشین انتخابات آمریکا، در نظرسنجی‌۲۰۱۵ سی‌ان‌ان محبوبیت هیلاری کلینتون ۱۴‌‌‌درصد بیشتر از ترامپ بوده است.
خبرگزاری سی‌ان‌ان که نزدیک به دموکرات‌هاست و از لحظه پیروزی دونالد ترامپ با وی در تنش بوده است اعلام کرده که در تازه‌ترین نظرسنجی انجام گرفته توسط این رسانه، ۵۶‌‌درصد از شرکت‌کنندگان تاکید کرده‌اند که ترامپ در زمینه‌های اقتصادی عملکرد قابل‌قبولی داشته است. این نتایج درحالی اعلام شد که براساس گزارش‌های اخیر رشد اقتصاد آمریکا بسیار بهتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد در فصل نخست سال‌۲۰۱۹ رقم خورد. از این‌رو عملکرد اقتصادی ترامپ یکی از نقاط قوت وی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌۲۰۲۰ خواهد بود.
از نظر میک مولوانی، رییس موقت کارکنان کاخ‌سفید رای‌دهندگان حتی اگر به‌طور شخصی از ترامپ رضایت نداشته باشند به‌دلیل عملکرد اقتصادی او مجبور می‌شوند تا همچنان از وی حمایت کنند. او تاکید کرد که مردم حتی به فردی که به او علاقه ندارند ولی برای آن‌ها مفید است رأی می‌دهند. با این‌حال اقتصاد تنها مبحثی در این نظرسنجی بوده است که بهترین نتیجه را برای ترامپ درپی داشته است اما تمامی نتایج او در زمینه‌های دیگر زیر ۵۰‌درصد است. حتی از کسانی که معتقدند رییس‌جمهوری درمجموع وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد، ۲۰‌‌درصد می‌گویند که عملکرد اقتصادی وی مثبت بوده است.

احتیاط تحلیل‌گران
در نظرسنجی سی‌ان‌‌ان ۴۵‌درصد آمریکایی‌ها نظر مثبتی نسبت به وی دارند، البته در نخستین نظرسنجی انتخاباتی سی‌ان‌ان در سال‌۲۰۱۵، هیلاری کلینتون در میان شرکت‌کنندگان نظرسنجی سبقت ۱۴‌درصدی نسبت به ترامپ را کسب کرده بود اما در نهایت ترامپ پیروز انتخابات شد، همین تجربه انتخابات سال‌۲۰۱۶ باعث شده که رسانه‌ها و تحلیلگران سیاسی در بیان اظهارنظرهای خود به شدت محتاط باشند زیرا در آن زمان تا روزهای آخر رقابت‌های انتخاباتی کمتر نظرسنجی و تحلیلی می‌توانست پیروزی ترامپ بر هیلاری کلینتون را پیش‌بینی کند. به همین دلیل اگرچه کارشناسان و رسانه‌ها اختلاف ترامپ با بایدن را در نظرسنجی‌ها زیاد می‌دانند، اما راه گریزی را برای خود باز می‌گذارند و وقوع هر اتفاقی را تا انتخابات محتمل بیان می‌کنند.

پایگاه رأی ثابت ترامپ
باید به این نکته توجه داشت که بایدن از پایگاه انتخاباتی استواری برخوردار نیست و بسیاری از رای‌دهندگان با توجه به وضعیت کنونی آمریکا به مخالف ترامپ تبدیل شده‌اند. در ایالات متحده حامیان قطعی رییس‌جمهوری کنونی حداقل ۴۰‌درصد ارزیابی می‌شوند. این رای‌دهندگان 
به شدت به وی وفادار هستند و به برنامه و خود ترامپ اعتماد کامل دارند. این افراد با برنامه‌هایی همچون ساخت دیوار مرزی و قوانین مهاجرتی موافقند و کاهش بودجه پلیس را قبول ندارند و پشتیبان کاهش مالیات و تقویت قدرت نظامی کاخ سفید هستند. همچنانکه در نظرسنجی جدید سی‌ان‌ان این موضوع مشهود است. جو بایدن اما واجد چنین پایگاه محکمی نیست و اگرچه امروزه از حمایت خوبی در میان آمریکایی‌ها برخوردار است، اما توانایی صددرصدی برای بسیج رای‌دهندگان به‌منظور رأی دادن به خود در سوم نوامبر ندارد. به همین دلیل احتمالاً روند انتخاب رای‌دهندگان ممکن است تا 70‌روزی که به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مانده متغیر باشد.
 
سایه کرونا بر ترامپ
حال رقابت در انتخابات آمریکا، رقایت بر سر آراء خاکستری است، آرایی که دموکرات‌ها به‌دلیل عملکردها و سیاست‌های اشتباه ترامپ به‌ویژه در بحران کرونا روی آن حساب باز کرده‌اند . به‌طوری که ترامپ از تولید واکسن کرونا که قصد داشت آن‌ را به‌عنوان برگ برنده در انتخابات رو کند ناامید شده و می‌گوید دولت در سایه اجازه چنین کاری به او نمی‌دهند. نتایج نظرسنجی‌ها نیز نشان‌دهنده ناراحتی مردم آمریکا از نوع عملکرد دولت ترامپ در دوران گسترش شیوع ویروس کرونا در ایالت متحده است. این در حالی است که جو بایدن رقیب انتخابات ترامپ گفته «برای کنترل کرونا و در صورت توصیه مشاوران، اقتصاد آمریکا را تعطیل خواهم کرد.» اظهاراتی که متضاد با عملکرد و مواضع ترامپ است. الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست در سنای آمریکا هم ترامپ را ضدعلم توصیف کرده و روز گذشته در حساب توییترش نوشت: «دونالد ترامپ، ضد علم‌ترین و ضد محیط‌زیست‌ترین رییس‌‌جمهوری است که کشور ما تاکنون به خود 
دیده است. این ویژگی وی آب و هوا و جوامع ما را از بین می‌برد. بحران آب و هوا تهدیدی است که وجود دارد و ما نمی‌توانیم چهار سال دیگر، انکار و خرابکاری (در این زمینه) را تحمل کنیم.»

سیاست خارجی، ابزار رأی ترامپ
 برهمین اساس ترامپ که دیگر چاره و ابزاری در سیاست داخلی برای جلب نظر آراء خاکستری ندارد، به‌دنبال ارمغانی در سیاست خارجی است. از همین رو ایران به یکی از موضوعات اصلی نطق‌های انتخاباتی او تبدیل شده، تاجایی که ترامپ برای مذاکره با مقامات کشورمان بی‌تابی کند و حتی از حل‌وفصل سریع و سه هفته‌ای مناقشه ایران در صورت پیروزی در انتخابات نوامبر سخن می‌گوید. ترامپ و تیم مشاوران او فهمیده‌اند که تاکنون، از همه ابزارها مشخصاً ابزارهای تحریمی، برای فشار علیه ایران استفاده کرده‌اند و با وجودی که این فشارها توانسته اقتصاد ایران را در مضیقه قرار دهد، اما همت مسوولان کشورمان در خلق زمین‌های بازی جدید از جمله ایجاد روابط راهبردی با متحدان سنتی‌اش یعنی چین و روسیه را ارتقا داده است و این دقیقاً همان مساله‌ای که آمریکایی‌ها از آن واهمه دارند. واشنگتن می‌داند که در صورت تداوم فشارهای موجود، دورنمای همنشینی آن‌ها با ایران، تیره‌تر خواهد شد و در عوض ایران را به سمت کشورهایی سوق خواهد داد که در روابط بین‌الملل، جزء رقبای آمریکا محسوب می‌شوند.

captcha
شماره‌های پیشین