sobhe-no.ir
1003
سه شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۹
2
عزاداری محضر رهبر انقلاب بدون جمعیت برگزار می‌شود

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با پرویز سروری و مجتبی ثابتی، فرمایشات رهبر انقلاب درباره آخرین فرصت یک ساله دولت برای خدمت‌رسانی بیشتر به مردم پرداخت

سال سرنوشت‌ساز دولت

یک سال تا پایان کار دولت دوازدهم باقی مانده است و در همین فرصت زمانی به ظاهر کوتاه، می‌شود کارهای مهمی برای کشور انجام داد. این نکته مهمی بود که رهبر انقلاب در دیدار تصویری با اعضای هیات دولت، آن را یادآور شدند.

صبح نو

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با پرویز سروری و مجتبی ثابتی، فرمایشات رهبر انقلاب درباره آخرین فرصت یک ساله دولت برای خدمت‌رسانی بیشتر به مردم پرداخت

سال سرنوشت‌ساز دولت

یک سال تا پایان کار دولت دوازدهم باقی مانده است و در همین فرصت زمانی به ظاهر کوتاه، می‌شود کارهای مهمی برای کشور انجام داد. این نکته مهمی بود که رهبر انقلاب در دیدار تصویری با اعضای هیات دولت، آن را یادآور شدند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب روز دوم شهریورماه، در ارتباط تصویری با جلسه هیات دولت، با مهم برشمردن فرصت یک ساله دولت دوازدهم برای خدمت به مردم، تاکید کردند: «از امروز در واقع سال آخر دولت شروع می‌شود. سال آخر خیلی مهم است. یک سال زمان کمی نیست.» ایشان در این باره، با اشاره به سنت معمول روسای جمهوری در ایران در ارائه گزارش صد روزه به مردم، در ابتدای تصدی مسوولیت قوه مجریه، خاطرنشان کردند: «در کشور ما هم اخیراً معمول شده که در اوّل مسوولیّت، روسای محترم یک فرصت صدروزه را معین می‌کنند و می‌گویند در این ۱۰۰‌‌روز مثلاً این کارها را یا یک کارهایی را انجام می‌دهیم، مردم هم در فرصت صدروزه قضاوت می‌کنند، مطبوعات و دیگران می‌گویند در این ۱۰۰‌روز این جور کار شد؛ معلوم می‌شود که در ۱۰۰‌‌روز می‌شود کارهای مهمّی کرد. یک سال سه تا ۱۰۰‌روز به اضافه یک ۶۵‌روز است.» تاکید رهبر انقلاب به کار و خدمت‌رسانی بیشتر، البته معطوف به دولت فعلی نبوده و ایشان در برهه‌های مختلف، این تاکید را مبذول داشته‌اند. اما به نظر می‌رسد، با توجه به وضعیت تحریم‌های تحمیلی و البته شنیده‌هایی درباره بی‌انگیزگی برخی عناصر در دولت برای کار، توصیه‌های اخیر رهبر انقلاب را از اهمیت بیشتری برخوردار کرده است. حمایت‌های رهبر انقلاب از دولت تدبیر و تشویق آن به فعالیت بیشتر، بارها توسط وزرای کابینه مورد توجه و قدردانی قرار گرفته است. چندی پیش محمود علوی، وزیر اطلاعات در این باره در برنامه‌ای تلویزیونی، گفت: «بدترین وضعیت فشار و تحریم در این دولت بوده و نه تنها امکان فروش نفت و دریافت پول آن با مشکلاتی مواجه بود بلکه شاهد کاهش قیمت نفت بودیم. اگر حمایت‌های رهبری نبود این دولت چندین بار زمین زده شده بود.» پیش از علوی، نمکی وزیر بهداشت نیز بارها و در نوبت‌های مختلف، از حمایت‌ها و پشتیبانی‌های رهبر انقلاب از وزارت بهداشت قدردانی کرده بود. برای نمونه، او اردیبهشت‌ماه امسال در گفت‌وگویی، گفته بود: «من واقعاً فکر می‌کنم و بارها به همکارانم در جلسات متعدد گفتم که قاطع‌ترین، محکم‌ترین و علمی‌ترین نوع حمایت را ما از رهبر معظّم انقلاب دیدیم و من تردید ندارم که اگر حمایت‌های جانانه ایشان نبود، ما نمی‌توانستیم گام‌های مؤثر خوبی در این رابطه و به این حدت و شدت برداریم.» برای بررسی بیشتر فرمایشات اخیر رهبر انقلاب و دلیل طرح آن‌ها در شرایط فعلی، به سراغ مجتبی ثابتی، تحلیلگر مسائل سیاسی و پرویز سروری، فعال سیاسی رفتیم.

ثابتی: دولت می‌تواند 10 برابر هفت سال گذشته، کار انجام بدهد
مجبتی ثابتی، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با بیان اینکه «مساله اصلی کشور که الان با آن مواجهیم، ایمان به فرصت‌ها یا کفران از فرصت‌هاست» تاکید کرد: مساله امروز کشور این نیست که برجام خوب است یا نیست. برجام، محصول یک تفکر است که معتقد است اساساً ما می‌توانیم، 
فرصت آفرین باشیم یا اینکه دیگران فرصت را ایجاد کنند و ما ناچار به استفاده حداقلی از آن فرصت‌ها هستیم. وی در این باره افزود: مهم‌ترین عنصر در استفاده از فرصت‌ها، فرصت نیروی انسانی و زمان است. برآیند این مساله را نیز می‌توانیم در کادرسازی انقلاب اسلامی ببینیم. ثابتی تصریح کرد: وقتی ما بزرگترین پالایشگاه تاریخ عالم یعنی «ستاره خلیج‌فارس» را توسط سپاه پاسداران و به دست مهندسینی که میانگین سنی‌شان، 33‌‌سال بود را می‌سازیم، این نشان می‌دهد که ما نه تنها به ورود منابع انسانی هوشمند و متخصص نیازی نداریم بلکه کشور می‌تواند در حوزه‌های بسیار، کادر متخصص صادر کند. این تحلیلگر مسائل سیاسی اضافه کرد: این فرصت بزرگ از تولید ایده و مهندسی و اجرا تا دورزدن تحریم‌ها و تولید کوچکترین و بزرگترین صنایع هایتک که در زمان بسیار کوتاه انجام می‌گیرد، نشان می‌دهد که ما می‌توانیم خروجی ساده‌ای مثل محصولات و نهادهای دامی را در طول یک سال قدرتمند کرده و به حد استاندارد برسانیم و از سویی، حتماً می‌توانیم با تدابیر صحیح قانونگذاری در حوزه تجارت و واردات و صادرات، دلارها و ارز خود را مدیریت کنیم.
ثابتی با بیان اینکه مهم‌ترین تحلیل و برداشتی که می‌شود از فرمایشات رهبر انقلاب داشت، استفاده از فرصت‌ها به‌طور مشخص در حوزه منابع انسانی و زمان است، گفت: دولت تدبیر می‌تواند در همین یک سال باقی مانده از عمر خود، کارهای بزرگی انجام بدهد. ما کارهای بی‌نظیری از جمله امور زیربنایی، تولید محصولات هایتک و فناوری‌های کم‌نظیر یا ده‌ها عملیات نظامی در دوران دفاع مقدس را در طول یک سال یا دو سال به سرانجام رسانده‌ایم. بنابراین، حتماً می‌توانیم عملیات‌های ساده‌تر اقتصادی را در طول همین مدت، انجام دهیم. این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: نکته مهم مستتر در فرمایشات رهبر انقلاب این است که دولت می‌تواند در طول این یک سال، با نگاه به درون کشور، فرزندان انقلاب و فرصت‌های واقعی کشور، 10برابر این هفت سال که نگاه به خارج و بیگانگان داشت، کار انجام بدهد.

سروری: نگرانی رهبر انقلاب، از رهاشدن کارهاست
پرویز سروری، فعال سیاسی نیز درگفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در جلسه هیات دولت، گفت: رهبری در آخرین سال کاری دولت و نشستی که با دولتمردان در این هفته داشتند، کاملاً موضوعات اقتصادی را محور سخنان خود قرار دادند تا بار دیگر بیانگر این باشد که رهبری دغدغه اصلی‌شان مسائل اقتصادی است. نگرانی رهبر انقلاب این است که مبادا دولت کارنیمه تمام (نیم بند) که انجام می‌داده را رها کند و در این شرایط حاد اقتصادی، کشور لطمه بخورد.
عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، افزود: جهت‌‌گیری‌ای که رهبر انقلاب در سخنان‌شان فرمودند، فنی و مهم است و دولت باید بداند که امانت بزرگی در دست دارد و یک سال برای اقدامات دولت باقی مانده و دولت فارغ از دیگر موضوعات می‌تواند خدماتی را ارائه دهد. دولت آقای روحانی می‌داند که در دولت آینده نقشی نخواهد داشت و بهتر است به جای اقدامات نمایشی که برای جذب رأی انجام خواهند داد، اقدامات مفیدی در عرصه اقتصادی انجام دهد. بحث سرمایه‌گذاری از موضوعات مهمی است که با جهت دادن نقدینگی وسیعی که امروز در کشور وجود دارد مستلزم یک برنامه‌ریزی دقیق است. سروری افزود: نباید فراموش کنیم که رهبری سال گذشته نیز درباره نقدینگی فرمودند که نقدینگی هم می‌تواند فرصت باشد و هم تهدید. اگر واردات را ممنوع و صادرات را تشویق کنیم، می‌توان گفت سرمایه‌گذار تشویق می‌شود تا اقدامات و تلاش بیشتری در عرصه سرمایه‌گذاری اقتصادی از خود نشان دهد.
نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: نباید فراموش کرد سرمایه‌‌گذار به‌دنبال سود است و اگر دولت آن را به داخلی اختصاص دهد و گام‌های جدی برای سرمایه‌گذار داخلی داشته باشد، این نقدینگی می‌تواند هدایت و کشور را سازماندهی کند و این ظرفیت به بخش تولید وارد شود و پروژه‌های نیمه ساخته شده نیز تکمیل شوند. خلاصه اینکه دولت باید در مهار نقدینگی و کنترل واردات و صادرات نقش اساسی ایفا کند و نسبت به تقویت موضوعات اداری خود کوشاتر از گذشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین