sobhe-no.ir
1412
شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
1
طرح شفافیت با رأی 87 درصدی تصویب شد

الوعده وفا

«شفافیت» با پیگیری‌های مجلس انقلابی علی‌رغم هجمه‌ها و فشارها حالا به «واقعیت» نزدیک‌تر شده است؛ موضوعی که اگرچه چندسالی بود که در دستورکار مجلسی‌ها قرار گرفته بود اما همواره ابتر مانده و نتیجه‌ای دربرنداشت. پس از تصویب کلیات طرح شفافیت قوای سه‌گانه، روز چهارشنبه و در صحن علنی مجلس قدم دیگری در این مسیر برداشته شد که نشان از عزم بهارستان‌نشینان برای پاسخگویی به دغدغه دیرینه مردم است.

حزب‌الله: از نتایج انتخابات راضی هستیم و به مقاومت خود اطمینان داریم

وفاداری لبنان به مقاومت

با وجود سرخوردگی شهروندان لبنانی از موضوعات اقتصادی و معیشتی که سال‌های اخیر این کشور را دربرگرفته، حضور 41درصدی در انتخابات پارلمانی از خود نشان دادند. براساس نتایج نهایی انتخابات پارلمانی لبنان، هیچ‌یک از ائتلاف‌های احزاب سیاسی لبنان موفق به کسب اکثریت مطلق نشدند اما نقش حزب‌الله و امل در صحنه سیاسی لبنان با کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان، تثبیت شد. مردم لبنان با انتخاب اکثر نمایندگان مقاومت در این دور از انتخابات وفاداری خود به محور مقاومت را نشان دادند.

«صبح نو» در گفت وگو با محسن قمصری به تأثیر تخفیف نفت روسیه بر بازار ایران پرداخت

فرصت های نفتی ایران

رسانه‌های غربی طی روزهای گذشته به روایت‌سازی‌هایی درباره بازار انرژی ایران روی آورده‌اند و به‌دنبال این هستند تا وانمود کنند ایران درحال واگذاری بازار نفت خود به روسیه است. این ادعاها در شرایطی است که بنابر برخی اقوال، طی هفته پیش رو قرار است دومیلیون بشکه نفت از ایران در پایانه نفتی در چین تخلیه شود.

یادداشت

ظاهر و باطن غرب

مهدی فضائلی

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با کمیسر جنرال اکسپو 2025 مسائل و حواشی غرفه ایران را بررسی کرده‌ است

کج‌سلیقگی در اکسپو

مرضیه کیان / اکسپوی 2020 که از مهرماه 1400 شروع و تا فروردین 1401 ادامه داشت، یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های فرهنگی جهان است که هر پنج سال برگزار می‌شود و بسیاری از کشورها با معرفی گذشته و حال خود، چشم‌انداز آینده کشور را در حوزه‌هایی که مزیت آن‌هاست به نمایش می‌گذارند اما نکته‌ای که درخصوص پاویون ایران در دوره برگزاری اکسپو مطرح شد، نواقصی بود که در رسانه‌ها دست‌به‌دست شد؛ موضوعاتی که در ایام برگزاری اکسپو تیتر یک اخبار بود و پس از پایان برگزاری اکسپو تب آن فروکش کرد، درحالی‌که برای برگزاری اکسپو، یک پروسه پنج‌ساله مدنظر است. به این منظور با مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی و کمیسر جنرال اکسپو 2025 گفت‌وگویی انجام شد تا از آسیب‌شناسی اکسپوی 2020 و برنامه‌های پیش رو برای اکسپوی 2025 بگوید.

«صبح نو» ابعاد سفر گروه‌های مقاومت فلسطین به روسیه را بررسی کرد

زهرچشم مسکو از رژیم‌صهیونیستی

روح‌الله فرقانی / سفر مقامات گروه‌های فلسطین در ماه‌های اخیر به مسکو و دیدار با مقامات کرملین افزایش یافته است، سفرهایی که برخی آن را زهرچشم مسکو از رژیم‌صهیونیستی می‌دانند و برخی دیگر آن را انتقام‌گیری کرملین از تل‌آویو، چراکه در رویدادهای سه‌ماهه اوکراین، این رژیم‌صهیونیستی بود که با پیوستن به جبهه غرب و ارسال تجهیزات نظامی، یکی از حامیان هفتادساله خود را در جهان از دست داد. موضوعی که موردتاکید «مهدی شکیبایی»، کارشناس‌ارشد مسائل غرب آسیا، قرار گرفت و در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»، عنوان کرد: پرخاشگری مقامات صهیونیستی به روسیه به این دلیل است که یکی از حامیان بزرگ و هفتادساله‌اش در جهان را از دست داده است. مسکو ارزش‌افزوده زیادی برای رژیم‌صهیونیستی داشته و با این تنش‌های شکل‌گرفته میان تل‌آویو و مسکو، حمایت‌های کرملین از دوروبر رژیم اسرائیل جدا می‌شوند و قطعا رژیم‌صهیونیستی خودش را در چنبره غرب آسیا و موضوع فلسطین تنها می‌بیند. همزمان با بالا گرفتن اختلافات میان مسکو و تل‌آویو در ارتباط با جنگ اوکراین، معاون وزیر امورخارجه روسیه خبر داد که مسکو آماده استقبال از رییس حماس، «اسماعیل هنیه» است. «میخائیل بوگدانف»، نماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه در منطقه خاورمیانه و کشورهای آفریقایی و معاون وزیر خارجه روسیه خبر داد که اقدامات برای تعیین زمان دیدار با «اسماعیل هنیه»، رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در جریان است. برخی از رسانه‌ها اخیرا گزارش داده بودند که رییس دفتر سیاسی حماس ماه آینده به مسکو خواهد رفت و با مقامات ارشد این کشور دیدار خواهد کرد.

درباره مرگ دومین توله‌یوز تازه‌متولدشده و زندگی تنها برادر باقی‌مانده‌اش

امیـــــــد «ایران»

چالش‌های فرزندآوری و راهکارهایی برای رسیدن به نقطه مطلوب جمعیت

فرصت طلایی برای جوانی جمعیت

صدای گام‌های بلند کاهش جمعیت به‌خوبی به گوش می‌رسد و آهنگ و ضربان این تپش ناخوشایند، هر روز نبض جامعه را تندتر می‌کند. حالا دغدغه کاهش جمعیت و نیروی انسانی مولد جنبه عمومی گرفته و صاحب‌نظران و کارشناسان مختلف در این خصوص هشدارهای مستمری می‌دهند. حرکت شتابان جمعیت ایران به‌سمت سالمندی به شکلی شده که متوسط سن در کشور به 35سال رسیده و نرخ سالمندی به 10.5درصد رسیده است. نرخ باروری کشور حدود ۱.۷درصد است که از نظر صابر جباری، سرپرست اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، این نرخ باید حدود ۲.۵درصد افزایش پیدا کند. برای رسیدن به این هدف تنها هفت سال فرصت است. اگر برنامه‌های فرزندآوری اجرا نشود و نرخ باروری افزایش پیدا نکند، جمعیت ایران به‌‌شدت پیر می‌شود. براساس آمار، اکنون به‌سرعت به‌سمت پیری می‌رویم و اگر با همین سرعت (که میزان نرخ باروری کل در حال کاهش است) پیش برویم تا ۲۰سال آینده بیش از ۳۰درصد از جمعیت کشور پیر خواهند بود. با توجه به اینکه میزان باروری کل پایین است، فرصت جبران را تا ۱۰سال دیگر نداریم. روند رو به افزایش جمعیت سالمند و درعین‌حال، کاهش آمار ازدواج و پایین آمدن نرخ فرزندآوری در بین خانواده‌ها، باعث شد تا سیاست‌های جمعیتی کشور دستخوش تغییرات اساسی شود. به‌طوری‌که هریک از دستگاه‌های مرتبط با سلامت، خانواده و جمعیت؛ برنامه‌هایی را برای افزایش جمعیت کشور در دستورکار خود قرار داده‌اند. در این بین، وزارت بهداشت نیز تا حدودی در افزایش آمار زاد و ولد مسوولیت دارد. از آن جهت که علاوه بر فعالیت در زمینه ترغیب افزایش جمعیت کشور، سلامت نوزادان و مادران را نیز برعهده دارد. طبق آمارهای موجود، نرخ شیوع ناباروری حدود ۲۰درصد است و بنابراین، حدودا از هر پنج زوج یک زوج به‌رغم تمایل به فرزندآوری، با مشکل ناباروری مواجه است و به حمایت‌ها و مداخلات درمانی نیاز دارد.

صبح نو

اخبار
سپاه در واکنش به ادعای ترامپ ، رییس‌جمهوری آمریکا تصویر مراحل عملیات پهپاد ایرانی را منتشر کرد

لاف در غریبی

درحالی‌که رییس‌جمهوری آمریکا مدعی شده بود پهپاد ایرانی را ناو نظامی این کشور سرنگون کرده است، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در واکنش به ادعای واهی و برخاسته از توهم ترامپ، تأکید کرد از تمامی مراحل عملیات پهپاد شناسایی ایرانی از ناو «یو‌اس‌اس باکسر» و بازگشت این پهپاد به پایگاه تصاویری گرفته که به‌زودی آن‌ها را منتشر می‌کند.

سیاست‌های مهاجرتی و خودخواهانه ترامپ خشم مردم آمریکا را برانگیخته است

دردسرهای ترامپ نژادپرست

دونالد ترامپ در حالی به حضور و برنده‌شدن دوباره در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا می‌اندیشد که سخنان نژاد‌پرستانه و کارنامه سیاه او خشم جامعه این کشور را برانگیخته و دولتش را به بدترین و فاسدترین دولت‌های جهان مبدل ساخته است؛ تا آنجا که به آتش‌زدن پرچم این کشور درمقابل کاخ‌سفید و اعتراض گسترده پناهجویان منجر شده است. ترامپ با توهین جدید به برخی نمایندگان کنگره، اصل‌و‌نسب آنان را به‌رخ کشید. ترامپ دموکرات‌های مخالف سیاست‌هایش را که اصالت آن‌ها غیرآمریکایی است، به باد توهین گرفت؛ اقدامی که با واکنش‌های زیادی مواجه شد و آمریکایی‌ها آن را نژادپرستانه توصیف کردند. ترامپ در توییتری اعضای زن و دموکرات کنگره را مهاجرینی خواند که به‌ادعای او، بدترین و فاسدترین دولت‌های جهان هستند. رییس‌جمهوری آمریکا ادعا کرده است این نمایندگان کنگره حق ندارند بگویند چگونه باید کشور را اداره کنند. این در حالی است که پدربزرگ و مادربزرگ خودِ ترامپ نیز آلمانی و مادرش اسکاتلندی بودند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی  در واکنش به گزارش  وزارت ارتباطات:

آمارهایی عجیب  از پیشرفت شبکه ملی اطلاعات‌می‌دهند

دولت انگلیس در اقدامی خلاف قواعد بین‌المللی، کشتی حامل نفت ایران را توقیف کرد

دزدان دریایی انگلیسی

پنجشنبه 13تیر، انگلیس نفتکش حامل محموله نفتی ایران را توقیف کرد؛ اقدامی غیرقانونی و مغایر با حقوق بین‌الملل که هدف آن محروم‌کردن مردم جنگ‌زده سوریه از انرژی است.

عراقچی از عملیاتی‌شدن کانال تهاتری میان ایران و اروپا خبر داد

امتیاز ناچیز

سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه کشورمان روز 7 تیرماه 98 در حاشیه نشست کمیسیون مشترک برجام، در حالی از عملیاتی شدن سازوکار کانال اینستکس خبر داد که این کانال، هنوز انتظارات ایران به‌ویژه در حوزه فروش نفت و تبادلات بانکی را برآورده نکرده است. آینده این کانال به ویژه شکل تهاتر میان ایران و اروپا، همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

اعتصاب در کرانه باختری و غزه در مخالفت با نشست منامه

فلسطین‌فروشی نیست

فلسطینی‌ها در اعتراض به نشست دیروز و امروز منامه، در کرانه باختری و غزه دست به اعتراض و اعتصاب زدند و ضمن به آتش کشاندن آدمک‌های ترامپ خشم خود را علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی اعلام کردند. مردم بحرین هم که این روزها کشورشان میزبان رهبران کشورهای مرتجع عربی است در حمایت از آرمان فلسطین، پرچم این کشور را بر سردر خانه‌ها و پشت بام‌های خود برافراشتند.

نماینده جریان اصلاحات در دولت تا یک قدمی استعفا پیش رفت

جزئیات قهر و آشتی جهانگیری و روحانی

مالکان هاتگرام و تلگرام طلایی می‌گویند نرم افزار بومی خود را ماه آینده عرضه می‌کنند

پایان تلگرام دولتی

بالاخره سرنوشت پوسته‌های تلگرام مشخص شد و این دو پیام‌رسان که بعد از مسدودسازی تلگرام نقش واسطه را ایفا می‌کردند، به پایان کار خود رسیدند. آن‌طورکه رسانه‌ها به‌نقل از مدیران، خاموشی این دو پوسته را در ۳۱خرداد اعلام کردند و هدف از این کار را تمکین به قانون داخلی و راه‌اندازی نرم‌افراز بومی دانستند.

قالیباف با اشاره به اصل «جوان‌گرایی »در بیانیه «گام دوم» خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه انتخابات آینده شد

پیش به‌سوی «مجلس نو»

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم روز گذشته با اعلام فراخوان از سوی‌محمدباقر قالیباف،شهردار پیشین تهران جهت مشارکت جوانان در انتخابات به صدا درآمد. قالیباف روز یکشنبه با انتشار پیامی تصویری، ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

«صبح‌نو» با ارائه جزئیاتی، روند اخلال در اعمال حاکمیت مجازی را بررسی می‌کند

شکست فیلترینگ تلگرام در سه‌گام

روز گذشته، آقای محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حاشیه سفر استانی به استان البرز، درباره تبعات فیلترینگ تلگرام گفت: «با وجود پیش‌بینی‌های ما درباره نتیجه فیلترینگ تلگرام، عده‌ای علاقه دارند چشم‌هایشان را روی نتیجه‌ای ببندند که بیان کرده بودیم و بگویند در روش اشتباهاتی صورت گرفته و درست عمل نشده است و اصل موضوع مشکلی ندارد. در بحث اینکه فیلترشدن تلگرام چقدر به بخش‌های مختلف کشور، به‌ویژه حوزه کسب‌وکار، آسیب زده، ارزیابی دقیقی نشده است. دولت با فیلترشدن تلگرام مخالف بود؛ ولی سیستم قضایی و دستگاه‌های امنیتی در مقطعی به این نتیجه رسیدند که باید با پیام‌رسان تلگرام برخورد جدی شود و با وجود اینکه دولت با این شکل برخورد مخالف بود، این اتفاق افتاد. اینکه استفاده از تلگرام ممکن است عوارضی داشته باشد و افسارگسیختگی‌هایی ایجاد کند، محل اختلاف نیست؛ ولی اینکه آیا پالایش شبکه‌های اجتماعی با این شیوه نتیجه مؤثری دارد، محل اختلاف است. امروز یکی از ابزارهای مسیریابی که پایگاهش در رژیم اشغالگر قدس است، به قطب مسیریابی کشور تبدیل می‌شود؛ ولی بدون اینکه برخورد سلبی با آن شود، شرکت‌های داخلی وارد رقابت با این مسیریاب می‌شوند و حاصل فعالیت آن‌ها این است که این مسیریاب کم‌کم دارد از عرصه مصرف مردم خارج می‌شود و گرایش مردم به استفاده از نمونه داخلی آن متمرکز شده است». حال بعد از سخنان وزیر ارتباطات این گزارش را بخوانید و ببینید چگونه مجموعه‌ای از عوامل با یکدیگر تصمیمی حاکمیتی را به‌شکست کشاندند.

بعد از تنش آفرینی های اخیر آمریکا در خلیج فارس، رویترز گزارش داد

توقف صدور نفت

کمتر از 24 ساعت از انفجار مشکوک خارجی در دریای عمان، وزیر خارجه آمریکا با همراهی انگلیس، عربستان و امارات بدون ارائه مدرکی ایران را مسوول این حمله دانست. همزمان سخنگوی کرملین در واکنش به اتهامات واشنگتن با اشاره به در اختیار نداشتن اطلاعات کافی درباره این حادثه درباره مرتبط کردن این حملات به ایران هشدار داد.

برادر میترا استاد: اختلافات به‌دلیل خیانت آقای نجفی بود

قصه پُر غصه میترا

ماجرای قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران، دو هفته بعد از وقوع، وارد مرحله جدیدی شده است. این قتل اگرچه افکارعمومی را با شوک مواجه کرده و علامت سوال بزرگی از بابت چرایی این اقدام از سوی نجفی در اذهان ایجاد کرده است اما از سوی دیگر موجب بروز و علنی شدن اختلافات در جبهه اصلاح‌طلبان شده. این ماجرا روز گذشته نیز با واکنش برادر میترا استاد به اظهارات اینستاگرامی علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه یافت.

با افزایش فشارهای سیاسی تحمیلی و به بهانه نامزدی در انتخابات مجلس بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش استعفا داد

پیاده‌سازی از قطار دولت

پس از شریعتمداری،آخوندی، قاضی‌زاده‌هاشمی و ظریف، خبر استعفای سید‌محمد بطحایی، وزیر آموزش‌و‌پرورش نیز پنج‌شنبه گذشته در رسانه‌ها منتشر شد. برخی‌ها علت این استعفا را توجه‌نکردن دولت به تامین بار مالی برای رتبه‌بندی فرهنگیان عنوان کردند و برخی دیگر از آمادگی بطحایی برای شرکت در انتخابات سخن گفتند. اگر چه روابط عمومی آموزش‌و‌پرورش در ابتدا سعی در تکذیب این خبر داشت اما طولی نکشید که این خبر توسط دولت تایید شد. اگرچه دولت استعفای بطحایی را به‌دلیل شرکت در انتخابات مجلس عنوان کرده اما به نظر می‌رسد اختلافات بطحایی با حلقه یاران نزدیک به روحانی درباره نحوه استفاده از این وزارتخانه برای پیشبرد اهداف سیاسی و انتخاباتی، وی را ناچار به استعفا کرده است.

«صبح نو » در گفت‌وگو با عباس سلیمی نمین چهار دهه حکمرانی ولی فقیه را بررسی کرد

رهبری چهل‌ساله انقلاب

امام خمینی در سال 1348 برای نخستین‌بار در تاریخ، مفهوم ولایت فقیه در قالب حکومت اسلامی را تئوریزه کردند. اسلاف حضرت امام، قائل به حکومت عالم دینی نبودند و کارویژه روحانیون را صرفاً در قالب مشروعیت‌بخشی به حاکمیت زمانه خلاصه می‌کردند. امام خمینی در قاموس مرجع بزرگ شیعیان، با چرخشی آشکار از سنت‌ها، برای نخستین مرتبه مقوله قرارگرفتن عالم دینی در رأس یک حکومت را پیش کشیدند. اقدام حضرت امام از دید دربار مکتوم ماند به طوری که سیدحسن نصر، رییس دفتر فرح بعدها اعلام کرد که ما کتاب حکومت اسلامی آقای خمینی(امام) را در سال 57 مطالعه کردیم. حرکت انقلابی امام با اینکه با تحقیر از سوی دربار و حتی گروه‌های سیاسی فعال در آن ایام مواجه شد، توانست موج عظیم اجتماعی ایجاد کند؛ موجی که منجر به شکل‌گیری انقلاب اسلامی و نهایتاً نظام جمهوری اسلامی شد. برای تحلیل جایگاه ولایت فقیه در نظام جمهوری اسلامی، به سراغ عباس سلیمی‌نمین، تاریخ پژوه رفتیم.

مردم ایران در روز «قدس» انزجار خود از طرح آمریکا درباره مساله فلسطین را ابراز کردند

قیام مردمی علیه «معامله قرن»

امام خمینی(ره) در ۱۶مرداد۱۳۵۸ و پس از بمباران جنوب لبنان به‌وسیله نیروهای رژیم اشغالگر، در پیامی خطاب به مسلمین ایران و جهان، از آن‌ها خواستند آخرین جمعه ماه رمضان را به‌عنوان «روز قدس» انتخاب کنند. از‌آن‌پس، مسلمانان و حتی آزادی‌خواهان غیرمسلمان در سراسر جهان، در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، به خیابان‌ها می‌آیند و در قالب تظاهرات، ستمگری‌ها و تجاوزات رژیم اسرائیل را محکوم می‌کنند. روز گذشته، مردم ایران به تبعیت از سنّت هرساله خود، علیه جنایات 70ساله صهیونیست‌ها قیام کردند.

عماد افروغ ، ناصر ابو شریف ، صباح زنگنه، خالد القدومی، حسین مظفر، صلاح فحص و جمعی دیگر از چهره های سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر حمایت مسلمانان از مردم مظلوم فلسطین در روز جهانی قدس تأکید کردند

انتفاضه جهانی علیه صهیونیسم

سی‌ونهمین سالروز جهانی قدس در حالی امسال برگزار می‌شود که ابعاد پنهانی توطئه آمریکا موسوم به معامله قرن درباره فلسطین هر روز بیشتر نمایان می‌شود. روز قدس را می‌توان روز ابلاغ هشدار امت اسلام به عربستان و امارات درباره برگزاری کنفرانس موهوم بحرین دانست که تلاش می‌کنند با توطئه‌های غربی، عبری و عربی خود رژیم صهیونیستی را در رسیدن به اهداف خود یاری کنند؛ توطئه‌ای که با حضور مردم کشورهای جهان در گرامیداشت روز جهانی قدس، می‌توان ابعاد جنایات صهیونیست‌ها را بیشتر افشا کرد. روز قدس امسال در حالی برگزار می‌شود که آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی، قدس را به‌عنوان پایتخت آن اعلام کرده و درصدد است تا در ضعیف‌ترین حلقه منطقه‌ای خود یعنی بحرین، نشست اقتصادی و سرمایه‌گذاری مالی برای کرانه باختری و غزه برگزار کند؛ نشستی که اوایل مردادماه در راستای معامله قرن و با حضور وزرای اسرائیلی در منامه برگزار می‌شود و گروه‌های فلسطینی برای حضور در آن موافقت نکرده‌اند. حال در آستانه روز جهانی قدس، خبری دیگری از این معامله افشا شده است مبنی بر اینکه بحرین میزبان کنفرانسی با موضوع اقتصادی درباره فلسطین می‌شود. خبرها حاکی از آن است که این کنفرانس سوم و چهارم مردادماه در راستای حل مساله فلسطین یا همان معامله قرن با حضور وزرای اقتصادی کشورهای مختلف، به سرمایه‌گذاری در کرانه باختری و نوار غزه بپردازند؛ یک سرمایه‌گذاری تبلیغاتی که دولت ترامپ پس از اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از بخش دیگر «معامله قرن» برای حل مسأله فلسطین در منامه بحرین رونمایی می‌کند. در ادامه این گزارش با چند چهره داخلی و خارجی درباره روز جهانی قدس و معامله قرن گفت‌وگو کردیم.

بعد از 3 بار رد شدن توافق «برگزیت» در پارلمان انگلیس، نخست‌وزیر این کشور مجبور به استعفا شد

استیصال انگلیس

پس از سه‌بار ردشدن توافق برگزیت در پارلمان انگلیس، تهدید اتحادیه اروپا به خروج اجباری انگلیس بدون توافق و همچنین استعفای معاون پارلمانی دولت، نخست‌وزیر انگلیس با درخواست اعضای حزب محافظه‌کار درمعرض استعفای اجباری قرار گرفت و دیروز استعفای خود را اعلام کرد تا ناتوانی دولتش درباره حل مشکلات کشورش را اثبات کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی  به «صبح نو» خبر داد

تولید اورانیوم نطنز چهار برابر شد

رهبرانقلاب در دیدار کارگزاران نظام:

هیچ کس از هیبت آمریکا  نباید بترسد

استاندار خوزستان در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد

فردا؛ کلنگ‌زنی بازسازی نخستین واحد سیل‌زده

سیلاب در خوزستان فروکش کرده و خطر از سر شهرهای این استان رفع شده است. حالا دوران پساسیل آغاز شده و مردم از آینده نامعلومشان نگران‌اند. حجم آسیب‌دیدگی خانه‌های سیل‌زده آن‌قدر زیاد است که ساکنان‌شان دیگر نمی‌توانند به آنجا بازگردند. آقای شریعتی، استاندار خوزستان، به «صبح‌نو» می‌گوید: 143هزار واحد روستایی را از قبل بیمه کرده بودیم و در این مدت، بیمه برکت مشغول تشکیل پرونده و برآورد خسارات در مناطق سیل‌زده بود. علاوه‌بر‌این، بازسازی نخستین واحد مسکونی را از روز چهارشنبه آغاز خواهیم کرد.

شماره‌های پیشین