sobhe-no.ir
943
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
1
مصطفی وثوق کیا ،خبرنگار «صبح‌نو» به غیزانیه رفت تا از نزدیک ببیند در منطقه نفت‌خیز چرا آب نایاب شده است

مای ماکو

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / احتمالا باید از مردمی که هفته قبل در آغاز روزهای گرم سال در خوزستان خون‌شان به جوش آمد، ریختند وسط جاده و چند ساعتی این مسیر را برای بیان مطالبه‌شان بستند یک تشکر اساسی بکنیم. تعجب می‌کنید چرا می‌گویم تشکر؟ برایتان می‌گویم. حقیقت این است که ما (مخصوصا اهالی مرکزنشین) غیر از مراکز استان‌ها چند شهر مهم کشور اساسا شناختی از سایر مناطق کشور نداریم و از این بابت است می‌گویم باید تشکری از این مردم شریف داشته باشیم تا ما را با منطقه‌ای به نام «غیزانیه» آشنا کردند. حالا غیزانیه کجاست؟ احتمالا تا الان که این نوشته را می‌خوانید دستی به گوگل برده‌اید و این اسم را جست‌وجو کردید.

ترامپ با اراذل و اوباش نامیدن معترضان به قتل مرد غیرمسلح سیاه‌پوست به دست پلیس، آن‌ها را به صدور دستور شلیک تهدید کرد ، شعار «نمی توانم نفس بکشم » به نماد فعالان دفاع از حقوق رنگین پوستان در آمریکا تبدیل شده است

سیاه ستیزی در سرزمین دموکراسی

امروز در خیابان‌های آمریکا صدای فریاد به گوش می‌رسد فریادی که نتیجه سال‌ها تبعیض و رفتارهای مغایر با حقوق بشر علیه سیاه‌پوستان این کشور است. رنگین‌پوستانی که سال‌هاست نمی‌توانند نفس بکشند از «اریک گارنر» گرفته تا «جورج فلوید». حال ترامپ با اراذل و اوباش خطاب کردن معترضانی که به خشونت بی‌جا و غیرقابل دفاع پلیس آمریکا علیه این اقلیت نژادی انتقاد دارند صحنه‌های درگیری در این کشور را پیچیده و وارد فاز جدیدی کرده است.

«صبح نو» در مطلبی به بررسی نوع سیاست ورزی قالیباف پرداخته است،رای 86 درصدی نمایندگان به محمدباقر قالیباف به معنای عزم آنها برای تحول در اقتصاد کشور و حل مشکلات معیشتی مردم است

سیاست جهادی

در میانه وعده‌های فراموش شده و حاصل ناشدنی، محمدباقر قالیباف را شاید بتوان «نقد»ترین مرد سیاسی ایران دانست؛ از این منظر که در تمامی عرصه‌هایی که فرمانده یا مدیر بوده، هر چه گفته، جامه عمل پوشانده است. او با رویکرد کارآمدمحور و مجاهدانه، پای به عرصه رقابت انتخابات مجلس یازدهم نهاد و در قاموس هماهنگ‌کننده حرکت جریان اصول‌گرایی، در جایگاه سرلیستی تهران، پیروز و سپس در روند سازوکاری فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی[فراکسیون اکثریت مجلس یازدهم] ردای ریاست را به تن کرد.

جدال ترامپ با توییتر به تغییر سرنوشت انتخابات‌2020 منجر خواهد شد یا به تغییر خصلت آزادی بیان؟

جنگ دولت آمریکا با رسانه‌آمریکایی

دعوای ترامپ با توییتر در توییتر بالا گرفته است. از دو روز پیش که ترامپ به شرکت‌های اینترنتی برای اجرای رای‌گیری آنلاین انتخابات، اتهام تقلب و کلاهبرداری وارد کرد تا امروز آتش جدال میان این شبکه‌ها با رییس‌جمهوری آمریکا آن قدر شعله‌ور شده که ترامپ قوانین تنظیم‌گری جدیدی را در رابطه با این شبکه‌ها ذیل بند‌230 «قانون نجابت ارتباطات» در آمریکا به کنگره فرستاده است.

برگزاری بدون مناقشه انتخابات هیات رییسه مجلس، تبلیغات اصلاح‌طلبان علیه همگرایی انقلابی ها را با شکست مواجه ساخت

پیام وحدت اصول‌گرایان به تخریب‌چی‌های اصلاح‌طلب

با توجه به تعداد نمایندگان حاضر در روز رأی‌گیری برای تعیین هیات رییسه اولین سال مجلس یازدهم، باید به جرات گفت که رأی 230تایی قالیباف برای تصدی ریاست، طی دو‌دهه گذشته کم‌نظیر بوده است. این رأی بالا از جهات و وجوه مختلفی معنادار است، چه از منظر وحدت درونی اصول‌گرایان و چه از منظر نقش برآب‌شدن تحلیل‌های سطحی رسانه‌های اصلاح‌طلب که در پی تلقین تشتت آراء میان رقیب خود بودند. گزارش پیش‌رو پرداختی به این دو موضوع و موضوعاتی از این جنس است.

شماره‌های پیشین