خبر

ابهامات عجیب در توقف اکران «شنای پروانه»
مرتضی شایسته، دبیر شورای صنفی نمایش توقف اکران «شنای پروانه» را تصمیمی خارج از مصوبات این شورا اعلام کرد و گفت: شاید هم از اکران کنار نکشیدند!
نیمه‌شب گذشته ۲۲ تیرماه رسول صدرعاملی، تهیه‌کننده فیلم سینمایی «شنای پروانه» به‌صورت ناگهانی و فقط چند ساعت پس از اعلام رسمی مصوبات روز گذشته شورای صنفی اکران، تصمیم خود برای توقف اکران این فیلم از ۲۵ تیرماه را رسانه‌ای کرد. طبق گفته دبیر شورای صنفی اکران، شورای صنفی طبق قراردادهای خود عمل می‌کند. ما سه هفته هم به «شنای پروانه» امتیاز دادیم و گفتیم این هفته‌های نمایش محاسبه نمی‌شود اما هفته‌های نمایش باقی فیلم‌ها حساب می‌شود. نمی‌دانم دلیل این تصمیم چه بود؟ اما توصیه ما به آقای صدرعاملی عزیز و بقیه صاحبان فیلم این بود که به ادامه اکران بپردازند. این تصمیم به‌هیچ‌وجه جزو مصوبات روز گذشته ما نبود. تصمیم صدرعاملی در این زمینه در حالی رسانه‌ای شد که طبق نظام‌نامه اکران سال ۹۹ تصمیم‌گیری درباره آغاز و پایان اکران یک فیلم در حیطه اختیارات شورای صنفی نمایش است؛ شورایی که در میان مصوبات روز گذشته‌اش خبری از توقف اکران «شنای پروانه» نبود اما صدرعاملی از هماهنگی با این شورا برای اتخاذ این تصمیم گفته بود.
 
جشن «حافظ» امسال آنلاین برگزار می‌شود
امید معلم از برگزاری آنلاین جشن «حافظ» در جهت حفظ سلامت مردم و هنرمندان خبر داد.
امید معلم، دبیر بیستمین دوره این رویداد از برگزاری آنلاین آن در راستای حفظ سلامت مردم و هنرمندان خبر داد. دبیر جشن حافظ درباره این تصمیم گفت: جشن حافظ امسال قرار است بیستمین سالش را تجربه کند. در سالی که اتفاقات مختلفی در کشور از جمله شیوع بیماری کووید ۱۹ پیش آمده که بسیاری از رویدادهای مهم سینمایی در جهان را هم تحت‌تاثیر خودش قرار داده است و بسیاری از سینماها تعطیل و بسیاری از جشنواره‌ها لغو شده‌اند، جشن حافظ هم از این قاعده مستثنی نیست، منتها امسال به جای اینکه جشن را به‌طور کلی لغو و به سال آینده موکول کنیم، تصمیم گرفتیم که جشن به شکل آنلاین برگزار شود و نامزدها و برگزیدگان به شکل اینترنتی اعلام شوند. امید معلم ادامه داد: امسال می‌خواهیم شکل جدیدی از برگزاری را تجربه کنیم و امیدواریم با مشارکت خیلی خوب مردم و همراهی هنرمندان که همیشه به جشن حافظ لطف دارند، یک اتفاق تازه رقم بخورد و بتوانیم جشن آنلاین را هم برای اولین‌بار تجربه بکنیم. دبیر جشن حافظ درباره تغییرات جشن بیستم گفت: به احتمال زیاد در بعضی رشته‌ها و جوایز تغییراتی خواهیم داشت که طی روزهای آینده اخبارش منتشر می‌شود. اصل برای ما این است که سلامتی مردم و هنرمندان با جشن حافظ به خطر نیفتد. در نتیجه این تصمیم را گرفتیم و در بخش‌های مختلف سعی می‌کنیم با شکلی متفاوت، برگزاری هیجان و شوری را که همواره در این جشن بوده، حفظ و به فضای مجازی بیاوریم.
 
رویا نونهالی و پانته‌آ بهرام 
به «ملکه گدایان» پیوستند
رویا نونهالی و پانته‌آ بهرام به جمع بازیگران سریال شبکه نمایش خانگی «ملکه گدایان» پیوستند. پیش از این حضور باران کوثری، آرمان درویش و محمدرضا غفاری در «ملکه گدایان» قطعی شده بود. این سریال در حال حاضر توسط حامد افضلی و امین محمودی در مرحله نگارش قرار دارد و به زودی بازیگران دیگر این پروژه ۳۰ قسمتی معرفی می‌شوند. رحمان سیفی‌آزاد و علی طلوعی، تهیه‌کنندگان این سریال هستند که برای پخش در شبکه نمایش خانگی آماده می‌شود.
 
جوایز فیلم تایوان ۲۰۲۰ برندگانش را شناخت
در مراسمی که در شب پایانی جشنواره فیلم تایوان برگزار شد، جوایز این جشنواره به برندگان اهدا شد.
«بازداشت» که اقتباسی از بازی کامپیوتری «شمع قرمز» است، موفق شد جایزه بهترین بازیگر زن، بهترین طراحی هنری، بهترین جلوه‌های تصویری و بهترین طراحی صدا را نیز از آن خود کند. هیات داوری از این فیلم به‌عنوان یک فیلم شجاعانه برای موضع‌گیری در این دوره یاد کرد. روابط سیاسی بین‌المللی و منطقه‌ای به دنبال شیوع کرونا که در آسیا در حال افزایش است و چنگ انداختن به قدرت توسط رهبران اقتدارگرای محلی و معرفی قانون امنیتی ملی در هنگ‌کنگ، شرایط ملتهبی ایجاد کرده است؛ از همین رو هیات داوران «بازداشت» را به‌عنوان اثری مهم برای تاریخ به‌خصوص تاریخ سینما در تایوان خواند.