«صبح‌نو» دلایل افزایش قیمت مواد پروتئینی و گوشت سفید در روزهای اخیر را بررسی می‌کند

ماجرای مرغ و تخم مرغ

گزارش عارف چراغی / بحث گرانی گوشت مرغ همزمان با افزایش نرخ تخم مرغ نگرانی‌هایی را برای مصرف‌کنندگان ایجاد کرده تا جایی که برخی مدعی هستند به‌دلیل کاهش توان مالی، گوشت مرغ را جایگزین مصرف گوشت قرمز کرده بودند که با افزایش قیمت این محصول نیز با مشکل در تامین سبد پروتئین خانوار خود روبه‌رو هستند.

چند سالی می‌شود که مردم ایران به فراز و نشیب و بالا رفتن قیمت کالا و خدمات، ارز و سکه، خودروهای داخلی و خارجی و همچنین تعرفه‌های دولتی و مالیات و در نتیجه رشد افسارگسیخته تورم، عادت کرده و بی‌هیچ اما و اگری، گرانی‌ها را می‌پذیرند. کمتر روزی است که از خواب بیدار شوید و با خبر گران‌شدن یک کالا مواجه نشوید. یک روز مسکن و خودرو، یک روز هم لاستیک و لوازم برقی؛ در روزهای اخیر هم افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ نیز در کشور خبرساز شده است. این افزایش قیمت که احتمالا مسوولان مربوطه‌اش برای آن دلایلی مفصل دارند، از هفته گذشته به صورت روزانه و پلکانی سیر صعودی داشته است.
این روزها اگر سبد خریدت را برداری و روانه بازار شوی، قیمت‌هایی را می‌بینی که با جیب هیچ ‌قشری از طبقه ضعیف همخوانی ندارد. در چنین اوضاعی که اغلب مردم به‌صرفه‌ترین محصول پروتئینی برایشان تخم‌مرغ بود، باید مصرف آن را کم‌کم هم فراموش کنند. بسیاری از مردم با افزایش قیمت مرغ، گوشت و تخم‌مرغ با کاهش توانایی مالی تامین این منبع غذایی روبه‌رو شده‌اند چون علاوه بر تخم‌مرغ دیگر اقلام هم پیکان 
رو‌به افزایش را نشان می‌دهد و با توجه به شرایط موجود در جامعه این قیمت‌ها نگرانی مردم را افزایش داده است. قیمت تخم‌مرغ در روزهای اخیر از 20 تا 22 هزار تومان برای هر شانه 30عددی به 25 تا 30 هزار تومان افزایش یافته است. ستاد تنظیم بازار اخیراً در جلسه اخیر خود قیمت مصوب هرشانه تخم‌مرغ را 900 تومان افزایش داده و از 18 هزار و 900 تومان به 19 هزار و 800 تومان تغییر داده اما واقعیت فروش این محصول در بازار امر دیگری است. تنظیم بازار همچنین نرخ هر شانه تخم‌مرغ درب مرغداری 9500 تومان و قیمت هر شانه تخم‌مرغ یک کیلو و 800گرمی را 19 هزار و 800 تومان تعیین کرده است. با این حال شانه‌های تخم مرغ در سطح شهر با نرخ بالاتری به فروش می‌رسند، به طوری که قیمت هر شانه تخم مرغ تا 33 هزار تومان نیز به فروش رسید. این درحالی است که در هفته گذشته وزارت صمت قیمت هر شانه تخم مرغ را زیر 20 هزار تومان اعلام کرده بود اما تا روز گذشته این نرخ بیش از 69درصد افزایش قیمت داشت. در این‌باره ناصر نبی‌پور، رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر ضمن ابراز نگرانی از افزایش بی‌سابقه قیمت تخم مرغ و مرغ گفت: «اگر تدبیری برای تأمین نهاده‌های دامی نشود، با چالش در تولید مواجه می‌شویم چون با این شرایط تولیدکنندگان نمی‌توانند طیور را نگه دارند.»
 
فاصله مرغ از قیمت واقعی‌
عمیق‌شدن فاصله قیمت تخم‌مرغ در میادین میوه‌وتره‌بار با بازار باعث روانه‌شدن تقاضا به این مراکز شده است اما حجم عرضه آنها پاسخگو نیست. قیمت تخم‌مرغ در روزهای اخیر بیش از 10 هزار تومان در هر شانه افزایش یافته؛ این درحالی است که این محصول به‌عنوان ارزان‌ترین محصول پروتئینی سبد اقشار ضعیف جامعه به‌حساب می‌آید. گفته می‌شود حذف ارز 4200 تومانی برخی از الزامات تولید مانند واکسن، دارو و مکمل‌های طیور و همچنین افزایش دستمزدها و تورم جامعه در سال جاری در قیمت تمام‌شده گوشت مرغ و تخم مرغ نیز تأثیر گذاشته است. قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در ماه‌های گذشته بین ۱۱ هزار و ۷۰۰ تا ۱۳هزار تومان در نوسان بود اما به یکباره سه روز اخیر قیمت این محصول به ۱۷ هزار و ۲۰۰ تا ۱۹ هزار تومان افزایش یافته است که معاون وزیر جهاد کشاورزی، علت این افزایش قیمت را بالا رفتن هزینه‌های تولید اعلام کرد. صنعت طیور کشور از ابتدای شیوع ویروس کرونا با کاهش تقاضا در بازار و معضل سقوط قیمت‌ها، کمبود نهاده‌های خوراک طیور و کاهش نقدینگی روبه‌رو شد تا جایی که حدود دو ماه پیش، بخشی از تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه گوشتی اقدام به معدوم‌سازی تولیدات خود ‌کردند. این درحالی است که سال گذشته طبق روال دو میلیون و ۷۳۳ هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید شد که نشان می‌دهد کشور همانند سال‌های گذشته در خط خودکفایی تولید این محصول حرکت می‌کند.
آقای مهدی یوسفخانی، رییس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» می‌گوید: «بنا بر دستور و تصویب ستاد تنظیم بازار، سازمان تعزیرات حکومتی، وزارت صمت قیمت هر کیلوگرم تعزیراتی مرغ گرم برای خرده‌فروشی فروشگاه‌ها ۱۵ هزار تومان تعیین شده است.» وی ادامه می‌دهد: «از امروز روند کاهشی زیادی در قیمت‌ها داریم. در هر کیلو هزار تومان در بازار بیرون کاهش قیمت خواهیم داشت. بازار نرخ مصوب هم هر کیلو 19 هزار تومان برای مصرف‌کننده بود که از امروز مرغ برای واحدهای عرضه از میدان بهمن توزیع خواهد شد.»
رییس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران درباره علت اصلی گرانی مرغ می‌گوید: « دلیل گرانی نهاده‌ها و به خصوص کمبود آنها و کنجاله سویا در ماه‌های اخیر، علت اصلی افزایش قیمت بوده است. مرغداران برای رفع این کمبود با مشکل مواجه هستند و در بازار بیرون کنجاله‌ای که باید با کیلویی 2900 بخرند به 7000 تومان رسیده است که آن را هم به آسانی پیدا نمی‌کنند. این باعث شده است که مرغداران در حدود یک ماه و نیم قبل جوجه‌ریزی نکنند که نتیجه آن به الان رسیده است و چون دوره پرورش 40 تا 45 روز است، دچار کمبود شده‌ایم.» وی می‌افزاید: «به همین دلیل مرغداران در این مدت قیمت مرغ را به نرخ دلخواه خود رساندند، به طوری که نرخ مرغ زنده کشتارگاه تا 12900 تومان پیش رفته است که در این صورت مرغ کمتر از 17 هزار تا 18 هزار و 500 تومان به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد؛ البته حدود 200 تومان کاهش قیمت داشته‌ایم و به 12700 رسیدیم. دیروز ما قیمت مصرف‌کننده را تا 18 تومان کاهش داده‌ایم. از دیروز با توجه به اینکه اعلام عرضه از طرف مرغداران برای امروز بیشتر بوده است، امروز حداقل هزار تومان کاهش قیمت را خواهیم داشت.» بالا رفتن قیمت مرغ و تخم مرغ فقط محدود به استان تهران نمی‌شود. گفته می‌شود علاوه بر کمبود نهاده‌ها و مشکلات ناشی از بیماری و گرانی ارز، گوشت مرغ تولیدی در برخی استان‌ها نیز به‌علت فروش با قیمت‌های بالاتر به استان‌های همجوار عرضه شده و کمبود گوشت مرغ و رشد قیمت آن را در شهرستان‌های مختلف تشدید کرده است.