به مناسبت انتشار آلبوم «سی سالگی» احسان خواجه امیری

صدای دیدنی سریال‌های سیما

اصلاً فرقی نمی‌کند که اهل موسیقی باشید یا خیر. اگر بیننده حداقلی تلویزیون و شنونده گذری رادیو هم باشید دست کم یکبار اسم و صدای آقای احسان خواجه امیری به گوشتان خورده است. خواننده جوانی که عده‌ای معتقدند به خاطر نام پدرش مشهور شده است و عده‌ای دیگر توانایی‌های او را عامل موفقیتش می‌دانند. خواجه امیری متولد آبان 63 است و هنوز به 40 سالگی نرسیده، هشت آلبوم، ده‌ها تیتراژ و کنسرت خوانده و برگزار کرده است. نخستین دستمزدش برای برنامه کودک و به مبلغ ۵۰هزار تومان بود. آهنگی که در 15 سالگی به سفارش سازمان آب و فاضلاب ساخت. احسان هفته گذشته از هشتمین آلبومش رونمایی و شب گذشته هم در برنامه خندوانه رامبد جوان شرکت کرد. به بهانه این 2 اتفاق مروری بر زندگی و فعالیت‌های این خواننده جوان داریم.

احسان و پدرش
بسیاری از چهره‌ها در حوزه‌های مختلف بوده و هستند که زیر سایه پدرشان گم می‌شوند و هر کاری هم بکنند فارغ از تفاوت‌های زمانی، با پدر مقایسه می‌شوند. پدرش دوست نداشت احسان خواننده شود. برایش شرط گذاشته بود تا دانشگاه در رشته مهندسی قبول نشود حق خوانندگی ندارد. حتی احسان اجازه نداشت در رشته موسیقی تحصیل کند و فقط اجازه تحصیل در رشته مهندسی را داشت. 2 ماه پس از روزی که دانشگاه قبول شد، نخستین آلبومش را منتشر کرد. در 17 سالگی نخستین آلبومش را به کمک آقای حسین خواجه امیری(ایرج) منتشر کرد. معروف‌ترین آهنگ این آلبوم هم «من و بابام» بود که همین نام روی آلبوم هم گذاشته شد. این آلبوم در نخستین سال دهه 80 فروش زیادی نداشت و انگار قرار بود سرنوشت احسان را از طریق قاب تلویزیون به مردم بشناساند.

برای اولین بار
معروف‌ترین سریال‌های آقای قاسم جعفری «مسافری از هند» و «خط قرمز» هستند اما اگر از احسان خواجه امیری بپرسیم بهترین کار جعفری چیست؟ بی تردید جواب می‌دهد: غریبانه. زیرا احسان در ۱۹ سالگی به پیشنهاد قاسم جعفری برای ساخت موسیقی سریال غریبانه انتخاب شد و ترانه «هر چی آرزوی خوبه‌...» را خواند و از آنجا دیگر راه خودش را باز کرد. بعد از آقای اخشابی شاید بتوانیم احسان خواجه امیری را با سابقه‌ترین خواننده تیتراژ بدانیم. گاهی اوقات حتی پیش آمده است که از خود سریال تصویر مثبتی در ذهن نداریم اما تیتراژ آن را از حفظ زمزمه می‌کنیم.
در 21سالگی آلبوم «برای اولین بار» را روانه بازار کرد، که تا حدودی مورد استقبال قرار گرفت. در سال ۸۶ برای آهنگسازی و خوانندگی سریال «میوه ممنوعه» انتخاب شد. سریال موفقی که توسط آقای حسن فتحی ساخته شد و خود احسان هم در سکانس‌هایی از این سریال بازی کرد. خواجه امیری برای این سریال علاوه بر تیتراژ بی کلام ابتدایی فیلم برای تیتراژهای میانی سه قطعه «آزاد آزادم»، «به من مؤمن نگو» و «‌هر چه دارم از تو دارم» و برای تیتراژ پایانی نیز قطعه «میوه ممنوعه‌» را آماده کرد که با استقبال بسیار زیادی بین مردم همراه شد. بعد از پخش سریال در مهر ماه۸۶ آلبوم سومش «سلام آخر» را روانه بازار کرد و خودش معتقد است که احسان خواجه‌امیری را باید با این آلبوم شناخت، به گفته او برای ذره ذره این آلبوم هزینه معنوی کرده است. در رمضان ۸۷ آهنگسازی برای سریال «مثل هیچ‌کس» را به عهده گرفت. خواندن تیتراژ سریال‌های «از نفس افتاده»، «لبه تاریکی»، «زیرزمین»، «مادرانه»، «ماتادور»، «آوای باران» و این آخری هم «پریا» نمونه‌های موفقی از حضور او در قاب تلویزیون است. حضوری که شاید بتوانیم بخش عمده‌ای از محبوبیت کنونی وی را به همین دلیل بدانیم.
دوستش دارند
فروش دومین آلبوم او با نام «‌برای اولین بار» در زمان انتشار بیش از ۳۰۰هزار نسخه بود. آهنگ‌های سریال «غریبانه» دست به دست می‌چرخید. هزینه آلبوم سلام آخر بیش از پنج برابر آلبوم برای اولین بار بود. فضای آن عاشقانه بود و این آلبوم در لیست پرفروش‌ترین آلبوم سال قرار گرفت. برخورد با طرفداران برایش دلچسب است و از آنان انرژی می‌گیرد.
نخستین کنسرت او در سال ۸۴ در کیش برگزار شد. تاکنون کنسرت‌های موفقی در شهرهای مختلف ایران برگزار کرده است، کنسرت او در سال ۸۶ در هفت سانس در تالار وزارت کشور مورد استقبال بی نظیری قرار گرفت. آلبوم‌های «فصل تازه» در سال ۱۳۸۷، «یه خاطره از فردا» در سال ۱۳۸۹، «عاشقانه‌ها» در سال ۱۳۹۱و «پاییز، تنهایی» در سال ۱۳۹۳ جزو پرفروش‌های سال بودند و در هر نظرسنجی یکی از سه مقام برتر را کسب کردند.
حضور هنرمندان در جام جهانی فوتبال برزیل همراه با حاشیه‌های فراوانی بود اما برای خواجه امیری قضیه جدی بود. وی که بارها علاقه‌اش به فوتبال و مشخصاً استقلال را رسانه‌ای کرده بود این بار ترانه رسمی تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل را خواند.

بی‌حاشیه
شاید یکی از دلایل بی‌حاشیه بودن احسان وجود پدرش باشد. قطعاً تجربیات و جایگاه پدر مانع از بروز جنجال در زندگی وی شده است، اما انتخاب الگوی احسان هم نشان می‌دهد که وی به‌صورت ذاتی علاقه‌ای به حاشیه ندارد. خواجه امیری، دکتر محمد اصفهانی را الگوی خود در خوانندگی را می‌داند. احسان خیلی زود ازدواج کرد و در میان آشفته بازار این سال‌های هنر و موسیقی کمتر خبر تلخ یا زردی از وی می‌شنویم. احسان افتخاراتی نیز در این سال‌ها کسب کرده است. از تندیس بهترین اجرای زنده موسیقی پاپ، از اولین جشنواره سالانه موسیقی‌ما در سال ۱۳۹۱ گرفته تا تندیس بهترین آلبوم موسیقی پاپ برای آلبوم «پاییز، تنهایی» از سومین جشنواره سالانه موسیقی‌ما در سال ۱۳۹۳. این روزها حضور چنین خواننده‌ای غنیمت است.