استیضاح «دونالد ترامپ» وارد مرحله تازه‌ای شده است

سِحر دموکرات‌ها به نتیجه می‌رسد؟

با برگزاری جلسات علنی استماع شاهدان که به صورت زنده از تلویزیون پخش شود، روند انجام تحقیقات برای تشکیل یک پرونده اتهامی با هدف استیضاح دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا وارد مرحله تازه‌ای شده است. اقداماتی که ترامپ آن‌را «بزرگ‌ترین ساحره‌گیری تاریخ آمریکا» توصیف کرده است.

در حالی که تحقیقات کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا درباره ابعاد مختلف روابط و تعاملات دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا با مقام‌های اوکراینی وارد مراحل تازه‌ای شده است، به نظر می‌رسد دموکرات‌ها قصد دارند برنامه استیضاح ترامپ را تا کریسمس نهایی کنند.
جلسات علنی استماع شاهدان پرونده‌ای که قرار است بر اساس آن دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا به‌دلیل سوء‌استفاده از قدرت و باز کردن پای یک کشور خارجی در رقابت‌های انتخاباتی استیضاح شود تاکنون 2‌بار برگزار شده است.
دموکرات‌ها که معتقدند ترامپ با تحت فشار قرار دادن دولت اوکراین و سوء‌استفاده از جایگاه قانونی خود زمینه دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده میلادی را فراهم کرده خواهان استیضاح وی هستند.
مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات‌هاست پیش از این جلساتی را برای شنیدن سخنان شاهدان این پرونده به صورت غیر علنی ترتیب داده و از جان بولتون، مشاور برکنار شده امنیت کاخ سفید به‌عنوان بارزترین چهره دعوت شده به این جلسات نام برده شده بود.
این جلسات از روز سیزدهم نوامبر (چهارشنبه 22‌آبان) با شنیدن سخنان ویلیام تیلور، کاردار سفارت آمریکا در کی‌یف و جورج کنت، یک مسوول بلند پایه و متخصص امور اوکراین در وزارت امور خارجه آمریکا آغاز شد.

حمله توییتری ترامپ به شاهد پرونده
«آری یووانوویچ»، سفیر سابق آمریکا در کی‌یف که دونالد ترامپ در جریان مکالمه تلفنی مشهور خود با «ولودیمیر زلنسکی» از او انتقاد کرده بود نیز  از دیگر شاهدان این پرونده معرفی شده که پانزده نوامبر (جمعه 24‌آبان) برای شرکت در جلسات علنی استماع در مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شد. وی در حالیکه در حال شهادت دادن در نشست استماع کنگره بود، همزمان ترامپ در توییتی از همکاری وی با نمایندگان کنگره در جریان تحقیقات مربوط به پرونده اوکراین انتقاد کرد. اقدامی که واکنش دموکرات‌ها را برانگیخت ضمن انتقاد شدید از ترامپ، توییت وی را مرعوب کردن شاهد پرونده ارزیابی کردند.
یووانویچ در ماه می از سمت خود به‌عنوان سفیر آمریکا در اوکراین برکنار شد، این اقدام پس از انتقادات شدید رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ از وی صورت گرفته است. در آن زمان جولیانی سعی می‌کرد تا مقام‌های ارشد اوکراین را برای تحقیق درباره فساد مالی جو بایدن، معاون رییس‌جمهوری سابق آمریکا و پسرش متقاعد کند.

تغییر موضع یک شاهد کلیدی
از سوی دیگر گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا نسبت به آنچه پیشتر در کمیته‌های تحقیق این پرونده در مجلس نمایندگان ایراد کرده بود پشیمان شد و موضع خود را تغییر داده است.
سفیر ایالات متحده در اتحادیه اروپا ماه اکتبر برای ادای شهادت در خصوص این پرونده به کنگره آمریکا رفته بود. اکنون گفته می‌شود که در شهادت‌نامه تازه‌ای که پس از حضور گوردون ساندلند در کنگره توسط وکیل وی در اختیار مجلس نمایندگان قرار گرفته سخنان تازه‌ای مطرح شد که بخشی از آن به تعلیق کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین مربوط می‌شود.
در بخشی از شهادت‌نامه جدید که از سوی کمیته‌های تحقیق کنگره بر روی پرونده استیضاح منتشر شده آمده است که ساندلند برخلاف سخنان قبلی خود تأیید کرده است که از توقف کمک‌های نظامی به اوکراین در زمان تحت فشار 
قرار دادن کی‌یف برای انجام تحقیقات بر روی نزدیکان رقبای انتخاباتی با خبر بوده است.
به گفته سفیر ایالات متحده آمریکا در اتحادیه اروپا رودی جولیانی، وکیل شخصی رییس‌جمهوری آمریکا مسوولیت اعمال فشار بر کی‌یف برای انجام تحقیقات مرتبط با «فساد مالی» احتمالی جو بایدن و نزدیکان را بر عهده داشته است.

اعترافات نماینده ارشد ترامپ در امور اوکراین
«ویلیام تیلور»، نماینده ارشد ترامپ در امور اوکراین که به‌عنوان شاهد در نخستین جلسه استماع (روز چهارشنبه) دعوت شده بود جزئیات جدیدی درباره رییس‌جمهوری آمریکا فاش کرد. او ادعاهایی را درباره یک گفت‌وگوی تلفنی ترامپ که یک روز بعد از گفت‌وگوی جنجالی او با رییس‌جمهوری اوکراین انجام شده مطرح کرده است.  ترامپ روز ۲۵‌جولای با رییس‌جمهوری اوکراین صحبت کرد. این گفت‌وگوی جنجالی به آغاز تحقیقات استیضاح علیه ترامپ تبدیل شد. براساس افشاگری‌هایی که علیه ترامپ انجام شده گفته می‌شود او در این گفت‌وگوی تلفنی از همتای اوکراینی خود خواسته علیه کسب‌و‌کار «جو بایدن»، رقیب انتخاباتی او در اوکراین تحقیقات فساد آغاز کند. 
تیلور در جلسه استماع روز چهارشنبه گفت ترامپ یک روز بعد هم در گفت‌وگویی با «گوردون ساندلند»، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا خواستار آن شده که اوکراین این تحقیقات فساد را علیه 
جو بایدن انجام دهد.  این گفت‌وگوی تلفنی که قبل از آن اشاره‌ای به آن نشده بود ابعاد جدیدی به افشاگری‌ها درباره ترامپ اضافه می‌کند. تیلور در این جلسه استماع گفت: «جمعه هفته گذشته، یکی از کارکنان دفتر من به من از رویدادهایی گفت که روز ۲۶ جولای اتفاق افتادند.»
او گفته کارمند دفتر او شاهد بوده که ساندلند بعد از دیدار با یک مقام اوکراینی با ترامپ تماس تلفنی برقرار کرده است. او گفت: «کارمند دفتر من صدای ترامپ را از پشت تلفن می‌شنیده. ترامپ از ساندلند درباره تحقیقات سؤال کرده است.» به گفته تیلور، ساندلند به ترامپ گفته که اوکراینی‌ها آماده‌اند اقدامات لازم را انجام دهند. 

«رشوه‌دهی» در پرونده اوکران گیت
اما همزمان با برگزاری جلسات استماع، نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری این کشور «رشوه دهی» را در پرونده رسوایی اوکراین پذیرفته است. سخنان رییس مجلس نمایندگان 
در حالی بیان شد که «رشوه خواری» در قانون اساسی آمریکا یکی از تخلفاتی است که براساس آن می‌توان رییس‌جمهوری را استیضاح کرد.
پلوسی روز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت: «رشوه این است که کمک نظامی به اوکراین را در ازای اعلام علنی تحقیق جعلی درباره انتخابات متوقف و یا اعطا کنید. این رشوه‌دهی است.» پلوسی افزود: «آنچه رییس‌جمهوری پذیرفته است و آن را عالی می‌داند از نظر من کاملاً غلط است. این رشوه‌دهی است.»
نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا و برخی دموکرات‌ها تاکید کرده‌اند که روند تحقیقات درباره استیضاح ترامپ را تا هر زمانی لازم باشد، ادامه خواهند داد ولی بسیاری از دموکرات‌ها امیدوارند که تحقیقات تا پیش از آغاز رقابت‌های انتخاباتی در 3‌فوریه‌2020 پایان یافته و استیضاح آغاز شود.
این در شرایطی است که ترامپ در اظهاراتی گفت: حاضر هستم متن یک مکالمه تلفنی دیگر با ولادیمیر زلنسکی رییس‌جمهوری اوکراین را منتشر کنم. به نظر می‌رسد منظور ترامپ از انتشار متن این گفت‌وگوی تلفنی، مربوط به تماس دو طرف در ماه آوریل مدت کوتاهی پس از پیروزی زلنسکی در انتخابات اوکراین است.
همچنانکه کاخ سفید روز جمعه و همزمان با برگزاری دومین جلسه استماع کاخ سفید خلاصه متن نخستین مکالمه تلفنی بین دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و همتای اوکراینی وی «ولودیمیر زلنسکی» را منتشر کرد. بر اساس متن منتشر شده از سوی کاخ سفید، این مکالمه که در 21 آوریل (اول اردیبهشت) بین ترامپ و زلنسکی انجام شده بیشتر جنبه تبریک‌گویی داشته است زیرا مکالمه درست ساعاتی پس از اعلام پیروزی زلنسکی در انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین صورت گرفته است. مکالمه ترامپ و رییس‌جمهوری اوکراین در روز 21 آوریل بسیار کوتاه‌تر از مکالمه دو طرف در روز 25‌ژوئیه (3‌مرداد) یعنی همان مکالمه‌ای که به آغاز تحقیقات برای استیضاح ترامپ منجر شده، بوده است.
اگر چه این احتمال می‌رود که پرونده اتهامی بر ضد دونالد ترامپ در نهایت در مجلس نمایندگان آمریکا با آراء دموکرات‌ها به تصویب برسد اما تصمیم‌گیری در باره این اتهام و تأیید فرایند استیضاح بر عهده مجلس سناست که جمهوری‌خواهان در آن اکثریت دارند.