خبر

حذف ممنوعیت صادرات سیب زمینی خوراک دام و طیور و رب گوجه فرنگی
هیات عمومی دیوان عدالت اداری دستور وزیر صمت درباره ممنوعیت صادرات سیب زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه فرنگی را به دلیل مقید نشدن به زمان مشخص و صرفا ذکر «تا اطلاع ثانوی» از زمان تصویب ابطال کرد. به گزارش «صبح‌نو» به نقل از روابط عمومی دیوان عدالت اداری، به دنبال شکایت از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و درخواست ابطال بخشنامه شماره ۶۰/۱۸۷۷۱۳ مورخ ۹۷/۷/۱۶ در خصوص ممنوعیت صادرات سیب زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه فرنگی تا اطلاع ثانوی، هیات عمومی دیوان عدالت اداری در این مورد وارد بحث و بررسی شد و با استناد به بند چهارم از مصوبات نهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۹۷/۵/۲۵ که به تایید مقام معظم رهبری رسیده، اعلام ممنوعیت در مورد صادرات سیب زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه فرنگی از سوی وزارت صمت بدون مقید‌کردن آن به زمان مشخص و با قید «تا اطلاع ثانوی» را مغایر این مصوبه دانست و با اکثریت آرا آن را از زمان تصویب ابطال کرد. گفتنی است در بند چهارم از مصوبه نهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۹۷/۵/۲۵ چنین آمده است: «به‌منظور جلوگیری از کاهش عرضه و افزایش قیمت کالاها در بازار داخلی، وزیر صمت می‌تواند در چارچوب دستورالعملی که به تصویب رییس‌جمهور می‌رسد، صادرات برخی کالاها را در شرایط اضطراری برای محدوده زمانی معین مشروط یا ممنوع نماید.»
 
هشدار در مورد پیامک‌های کلاهبرداری درباره سهمیه بنزین و طرح معیشتی دولت
معاون اجتماعی پلیس فتای ناجا نسبت به سوءاستفاده مجرمان فضای مجازی از طرح معیشتی دولت و سهمیه‌بندی بنزین هشدار داد و توصیه‌هایی را به مردم ارائه کرد. سرهنگ رامین پاشایی در این‌باره گفت: با توجه به اجرای طرح حمایت معیشتی دولت و سهمیه‌بندی بنزین، این احتمال وجود دارد که افراد سودجو و مجرمان بخواهند با ارسال پیامک یا ارسال پیام در شبکه‌های اجتماعی شهروندان را به سمت درگاه‌های جعلی و فیشینگ هدایت کرده یا از آنان کلاهبرداری کنند. وی با بیان اینکه در این شیوه کلاهبرداران اقدام به ارسال پیام‌هایی با موضوع‌هایی نظیر «ثبت نام برای طرح معیشتی»، «ثبت نام سهمیه یا کارت‌سوخت»، «افزایش سهمیه سوخت مسافربرهای اینترنتی» و... کرده و در آن با قرار دادن لینکی از کاربران می‌خواهند که وارد یک سامانه شود. در این سامانه نیز صفحه‌ای جعلی برای سرقت اطلاعات کارت بانکی شهروندان ایجاد شده که در این صورت از کاربر خواسته می‌شود تا در ازای پرداخت مبلغ بسیار کم، در سامانه ثبت‌نام کند. غافل از اینکه هنگام واریز مبلغ اطلاعات کارتش کپی شده و مدتی بعد کلاهبرداران تمام موجودی آن را برداشت خواهند کرد. پاشایی افزود: در حالت دیگر نیز مجرمان با ایجاد سامانه‌های جعلی فقط اقدام به کلاهبرداری از شهروندان کرده و در ازای مبلغ دریافت‌شده خدماتی به آنان ارائه نخواهند کرد.
 
فعالیت سامانه بارشی در کشور
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به فعالیت سامانه بارشی در کشور از بارش باران در تهران خبر داد. آقای صادق ضیاییان با بیان اینکه براساس تحلیل آخرین خروجی مدل‌ها و نقشه‌های هواشناسی طی ۲۴ ساعت آینده بارش باران در سواحل دریای خزر و بخش‌هایی از شمال‌شرق کشور ادامه دارد، اظهار کرد: امروز (۲۵ آبان) بارش در سواحل دریای خزر، دامنه‌های البرز و بخش‌هایی از جنوب‌غرب و جنوب کشور رخ می‌دهد. وی ادامه داد: طی روز یکشنبه (۲۶آبان‌ماه) نیز برای جنوب‌غرب و جنوب کشور رگبار باران، گاهی همراه با رعد و برق و در دامنه‌های البرز، زاگرس و سواحل دریای خزر بارش باران پیش‌بینی می‌شود. مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه بارش در این مناطق ادامه دارد و به مناطق مرکزی کشور نیز کشیده می‌شود، تصریح کرد: طی روز سه‌شنبه (۲۸ آبان‌) بارش در غرب سواحل و جنوب‌غرب تضعیف می‌شود اما به مناطقی از شرق و شمال‌شرق کشور نیز می‌رسد.