خبر

ظرفیت تولید غنی­‌سازی ایران به هشت هزار و ۶۶۰ سو رسید

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران در بومی‌سازی صنعت هسته‌ای پیشرفت‌های قابل‌توجهی به دست آورده است، گفت: ظرفیت 
غنی­‌سازی ایران به میزان هشت هزار و ۶۶۰ سو رسید.
«علی‌اصغر زارعان» دیروز جمعه تصریح کرد: قبل از گام سوم کاهش تعهدات، تولید روزانه­ ما 450 گرم غنی­‌سازی اورانیوم بود و هم­‌اکنون با درنظرگرفتن کلیه ­جوانب برجامی، تولید روزانه به 10 برابر یعنی حدود 5 هزار گرم در روز رسیده است.
وی ادامه داد: هم­‌اکنون ذخیره اورانیوم غنی‌شده به بیش از 500 کیلوگرم رسیده و این مهم رو به افزایش است. ضمن اینکه در روزهای آینده به مرز 11 هزار سو خواهیم رسید.
وی خاطرنشان کرد: در یک فرایند زمانی کوتاه برحسب فرمایشات مقام معظم رهبری در کاهش تعهدات، دستور رییس‌جمهوری در چارچوب برنامه­‌های از قبل پیش‌بینی‌شده و تصمیم مسوولان نظام به ویژه هیأت‌نظارت بر برجام،  با توجه به آمادگی­‌های همه‌جانبه بلافاصله آنچه مدنظر بود، انجام گرفت.
زارعان تصریح کرد: به دلیل هدف‌گذاری‌هایی که از پیش انجام گرفته است، توانایی تولید هر درصدی از اورانیوم را که نیاز باشد، داریم و این حاکی از تلاش، آینده­‌نگری، عدم‌خودشیفتگی و حرکت بی‌وقفه برای رسیدن به قله­‌های نهایی در انرژی اتمی است.
وی با یادآوری این نکته که دشمنان انواع و اقسام توطئه­‌ها را برای کُند‌کردن فعالیت­‌های صنعت 
هسته­‌ای در دستور کار قرار داده‌اند، افزود: استراتژی نظام سلطه نابودی تمامی زیرساخت­‌های صنعت هسته­‌ای به ویژه در فردو بوده و هست. همان‌طور که اوباما، رییس‌جمهوری سابق آمریکا اعتراف کرد که «اگر می‌توانستیم پیچ و مهره­‌های صنعت هسته­‌ای را باز می‌کردیم، ولی نتوانستیم»، قطعاً این رویکرد بیگانگان با شیوه­‌های گوناگون خصوصاً از سوی رژیم صهیونیستی دنبال می‌شود اما فردو پویا، بانشاط و زنده­‌تر از گذشته به فعالیت­‌های خود ادامه می‌دهد.
دستیار رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: مسوولان این سازمان امانتداران این صنعت هستند و تلاش کرده­‌اند امانتداران خوبی برای نظام در این عرصه باشند و تاریخ آن را قضاوت خواهد کرد.
زارعان گفت: ما تسلیم حاشیه­‌سازی­‌ها که ما را از کار باز دارد نخواهیم شد و تا رسیدن به قله­‌های نهایی در این صنعت به فعالیت­‌های خود ادامه خواهیم داد.
دستیار رییس سازمان انرژی اتمی به استخراج، اکتشاف و اضافه‌شدن حدوداً 400 تن کیک زرد در طول مذاکرات اشاره کرد و یادآور شد: در کنار این موضوع، برداشت کیک زرد بومی از سه سال گذشته تاکنون با اقدامات هوابرد و پی­‌جویی در سراسر کشور و مدرن‌سازی رآکتور تحقیقاتی خنداب اراک صورت گرفته است و در روزهای آینده هم شاهد افتتاح مدار ثانویه آن خواهیم بود.
زارعان در گفت‌وگو با ایرنا خاطرنشان کرد: علاوه بر فعالیت در زمینه لیزرهای فیبری، دیسک نیمه‌هادی، میکرولیزرها و جوش لیزری نیز قراردادی منعقد شد که یکی از موانع تولید در نورد سرد مجتمع فولاد مبارکه اصفهان از طریق لیزر جوش 10 کیلووات مرتفع می‌شود و این حاصل خودباوری و سرریز صنعت هسته­‌ای به سایر صنایع است.
وی با بیان اینکه این اقدام در منطقه و حتی در آسیا یک حرکت منحصربه‌فرد با رویکرد بومی­‌سازی است، افزود: در برش لیزری، شیروگرافی، پوشش­‌دهی لیزری و کاربرد انواع لیزرها که بعضاً انحصاری است، جمهوری اسلامی به خوداتکایی رسیده و حتی شانه به شانه بعضی کشورهای دارنده تکنولوژی همچون آمریکا حرکت می‌کند ولی قانع نیستیم و توقف در این عرصه یا کُند‌شدن معنا و مفهومی ندارد.
دستیار رییس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: در راستای برگزاری سلسله‌نمایشگاه‌های تخصصی در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای این‌بار شاهد برگزاری نمایشگاهی در راستای معرفی گوشه‌ای از این دستاوردها در روز 25 آبان جاری در ساوه خواهیم بود.