رییس سازمان اطلاعات سپاه: مفسدان اقتصادی را به کشور بازمی‌گردانیم

نابودی حاشیه امن مفسدان

دستگیری اخیر یکی از ابربدهکاران بانکی توسط سازمان اطلاعات سپاه، نشانگر عزم جدی نهادهای نظام برای مقابله جدی با مفاسد اقتصادی است. این فرایند مدتی است با جدیت بیشتری آغاز شده؛ فرایندی که قطعا مرز امنیت برای اخلالگران اقتصادی را محدودتر از قبل خواهد کرد.

 بازداشت ابربدهکار بانکی
همین چند ماه پیش بود که خبر‌هایی درباره فراری‌شدن رسول دانیال‌زاده از کشور به گوش رسید. بررسی‌ها حکایت از آن داشت که دانیال‌زاده که با قید وثیقه از زندان آزاد شد، به بهانه درمان بیماری‌اش از کشور خارج شده و به کشور بازنگشته است.
 همین امر فرار رسول دانیال‌زاده را قطعی کرد و باعث شد موضوع فرار وی صحت پیدا کند. پس از گذشت یک ماه از علنی‌شدن موضوع فرار دانیال‌زاده، چهارشنبه گذشته اخباری مبنی بر شناسایی این فرد در یکی از کشور‌ها و سپس بازداشت و بازگرداندن او به کشور 
شنیده شد.
روز 22 آبان خبر بازداشت رسول دانیال‌زاده چشم‌ها را به خود معطوف کرد. این ابر‌بدهکار بانکی که پس از گریختن از ایران در آلمان اقامت کرده بود، با تلاش سازمان اطلاعات سپاه ابتدا به دبی و سپس به کشور بازگردانده شد. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه در گفت‌وگوی تلویزیونی درباره جزئیات این بازداشت گفت: «رسول دانیال‌زاده، یکی از بدهکاران کلان بانکی کشور که در پرونده حسین فریدون به اتهام پرداخت رشوه محکوم شده و پس از دستگیری اکبر طبری به خارج از کشور گریخته بود، با طراحی و هدایت پاسداران گمنام امام زمان ؟عج؟ در سپاه به کشور بازگردانده شد».
اسماعیلی اضافه کرد: «او یکی از محکومان پرونده‌های کیفری بود که قصد مراجعت به کشور را نداشت اما با پیگیری‌های اطلاعاتی و رصدهای مختلف و اقداماتی که سربازان گمنام امام زمان ؟عج؟در سپاه پاسداران انجام دادند، پذیرفت که طی یک مسیر هدایت‌شده به کشور بازگردد. در رابطه با این فرد، دستگیری در خارج از کشور انجام نشد و هدایت شد که خودش به کشور بازگردد و مراجعت به کشور انجام شد».
 ارتباط ر.د با حسین فریدون
اواخر آذر و اوایل دی سال ۹۵ بود که خبر دستگیری یک ابربدهکار بر سر زبان‌ها افتاد. در ابتدا نام این فرد «ر. د» مطرح شده بود، اما با کمی بررسی دقیق‌تر مشخص شد نام دقیق وی رسول دانیال‌زاده است. با گذشت مدت اندکی از زمان رسیدگی به این پرونده، مسوولان دستگاه قضایی بازداشت این فرد را تایید کرده و سخنگوی دستگاه قضا نیز عنوان کرد بررسی پرونده وی آغاز شده است؛ در همین راستا مشخص شد که دانیال‌زاده در پرونده خود، بدهی کلان بانکی دارد که برخی رقم آن را بیش از ۲۶۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده بودند. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای بهمن همان سال، طی نشستی خبری درباره ارتباط دانیال‌زاده با حسین فریدون، برادر رییس‌جمهوری، اظهار کرد: «شخصی که شما نام بردید دستگیر شده و تحقیقات از وی در مرحله انجام است؛ ضمن اینکه ارتباط وی با حسین فریدون هم کاملاً مشهود است اما هم‌اکنون نحوه این ارتباط و اقدامات آن‌ها مشخص نیست و باید منتظر نتیجه تحقیقات این پرونده باشیم.»
 طائب: مفسدان را به کشور بازمی‌گردانیم
بازداشت و بازگرداندن دانیال‌زاده به‌عنوان یکی از سررشته‌های فساد اقتصادی در کشور، نشان از این دارد که عزم نهادهای امنیتی و قضایی کشورمان برای مبارزه بنیادین با مقوله فساد، جدی است. در همین‌باره، حجت‌الاسلام حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یک روز پس از انتشار خبر بازداشت دانیال‌زاده، در همایش سراسری هیأت‌های نظارت بر انتخابات مجلس در مشهد تصریح کرد: ما مفسدان اقتصادی را به کشور بازمی‌گردانیم و بدانید که مقابله با مفسدان اقتصادی، دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد.

عزم سپاه برای مقابله 
عزم سپاه پاسداران برای مقابله با جریان های فساد، صرفا معطوف به حوزه اقتصادی نبوده است. اقدام دیگر سپاه که طی ماه های اخیر بسیار خبرساز و البته تحسین برانگیز شد، مربوط به بازداشت روح‌الله زم ادمین کانال ضدانقلاب آمدنیوز بود. این بازداشت باعث شد تا حاشیه امن جریان های ضدانقلاب خارج نشین از بین برود و آنها ضمن پی بردن به قدرت اطلاعاتی و امنیتی نظام، مطمئن شوند که استمرار رویکرد فعلی شان، عاقبتی بهتر از زم برایشان به بار نخواهد آورد. این رویکرد جدی نهادهای قضایی و امنیتی، از سویی باعث افزایش انسجام و همبستگی ملی می‌شود. اقداماتی از این دست، از سویی نشان از اشراف اطلاعاتی نهادهای امنیتی کشورمان دارد که می توانند خارج از چتر امنیتی نهادهای متناظرشان در سایر کشورها، اهداف خود را به تور بیاندازند. 
از سوی دیگر، اقدام نهادهای قضایی و امنیتی در برخورد همزمان با هنجارشکنان سیاسی و اقتصادی، نشان از این دارد که اخلال در این دو حوزه، میتواند موجب مغشوش شدن اذهان عمومی و در نتیجه گسترش ناامیدی اجتماعی شود. بنابراین تحلیل، اقدام نهادهای قضایی و امنیتی کشورمان در برخورد با مفسدین اقتصادی نظیر دانیال زاده و اپوزیسیون سیاسی نظیر زم، امید واقعی و انسجام هرچه بیشتر اجتماعی را درپی خواهدداشت.