گزارش

رییس سازمان پزشکی قانونی: نظر قطعی در مورد حادثه لردگان پایان هفته جاری اعلام می‌شود

از اوایل مهر ماه امسال خبر ابتلای تعدادی از اهالی روستای چنار محمودی از توابع لردگان در استان چهارمحال‌و‌بختیاری به ویروس HIV منتشر شد. این خبر به سر خط اخبار رسانه‌های داخل و خارج آمد و علاوه بر جنبه‌های پزشکی و بهداشتی جنبه‌های اجتماعی هم پیدا کرد، عده‌ای از مردم هم دست به تجمع و اعتراض زدند و معتقد بودند که مأمور بهورز شبکه بهداشتی وزارت بهداشت عامل انتقال ویروس ایدز به روستاییان بوده است. برخی‌ها موضوع استفاده از سرنگ آلوده را در آن روزها مطرح کردند؛ تئوری‌ای که البته خیلی زود از سوی وزارت و بهداشت و درمان رد شد. با این وجود مطالبات اهالی این روستا سبب شد تا علاوه بر پیگیری جدی‌تر درمان این افراد، کارگروهی برای کشف دلیل شیوع این ویروس در بین مردم اهالی این روستا تشکیل شود.
به‌دنبال همین ماجرا، روز گذشته آقای عباس مسجدی‌آرانی، رئیس سازمان پزشکی قانونی روز گذشته در گفت‌و‌گو با ایرنا گفت: تا پایان هفته جاری نظر قطعی در مورد حادثه لردگان به مقامات قضایی اعلام می‌شود. وی افزود: پزشکی قانونی از بیش از ۱۰۰ نفر افرادی که از سوی مقام قضایی به ما معرفی شدند و همه آن‌ها دارای دستور قضایی بودند، نمونه آزمایش گرفته است و نتیجه آن این هفته به مقام قضایی اعلام خواهد شد.
رئیس سازمان پزشکی قانونی تاکید کرد: در حقیقت پزشکی قانونی در این خصوص به سوال مقام قضایی در مورد سرنگ آلوده و شیوه‌های ابتلا پاسخ خواهد داد. به گفته مسجدی‌آرانی متاسفانه در این حوادث جو رسانه‌ای نامطلوبی اتفاق افتاد؛ در صورتی که تصمیم مسئولان بر این بود که این پرونده به پزشکی قانونی که مرجع است، فرستاده شود. وی اعلام کرد: تیم‌های کارشناسی به محل حادثه در روستای مورد نظر فرستاده شدند تا افرادی که باید مورد آزمایش قرار می‌گرفتند، به زحمت نیفتند و نمونه‌های لازم در همان‌جا از آن‌ها گرفته شد و مردم هم همکاری‌های لازم را انجام دادند و اقدامات اولیه نیز به استان چهارمحال‌و‌بختیاری انجام شد و بعد هم برای بررسی بیشتر به تهران ارسال شد.
رئیس سازمان پزشکی قانونی خاطرنشان کرد: تمام مواردی که از آن‌ها نمونه گرفته شد، شامل تمام سنین و با هر دو جنسیت بودند. وی ادامه داد: در حوزه پزشکی و پزشکی قانونی از به‌روزترین دستگاه‌ها و تجهیزات دنیا و بر اساس آخرین پروتکل‌ها نمونه‌برداری می‌کنیم و اظهارنظرهای مربوطه هم برای مشورت برای مقام قضایی و به‌منظور اعلام حکم صحیح ارسال می‌شود.
رئیس سازمان پزشکی قانونی یادآور شد: هر چیزی که موجب نگرانی مردم شود، شامل اطلاع‌رسانی و بی‌تدبیری‌ها، نادرست است و گاهی ما روان‌شناسی رسانه را بلد نیستیم و نمی‌دانیم در چه شرایطی و چگونه باید برخی موارد اعلام شود و باید بدانیم هدف از رسانه‌ای‌کردن یک موضوع چیست؟ و در این خصوص دستگاه متولی باید پاسخگو باشد و گاهی رسانه‌ای‌کردن برخی موضوعات به صورت نادرست در مردم ایجاد عصبانیت می‌کند و آورده‌ای برای نظام سلامت ندارد.
استاندار چهارمحال‌و‌بختیاری گفته است: بنا بر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انجام آزمایش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از جمعیت روستای لردگان، کمتر از ۵ درصد مردم این روستا مبتلا به ویروس HIV هستند و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند. همچنین آقای سید راشد جزایری، رئیس مرکز بهداشت چهارمحال‌و‌بختیاری گفت: تاکنون ۹۵ درصد از بیماران مبتلا به ویروس HIV در روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان تحت مراقبت‌های درمان قرار گرفتند. وی درخصوص روند ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی به اهالی این روستا افزود: تمامی آزمایشات لازم برای صددرصد از متقاضیان انجام و پاسخ آن به‌صورت کاملا محرمانه به افراد داده شده است. به گفته وی، همچنان تیم‌های کارشناسی و مراقبت از بیماران مبتلا به ویروس HIV در حال ارائه خدمات به مردم هستند. جزایری گفت: همچنین آموزش‌ها برای افراد، خانواده‌ها و گروه‌های هدف و مشاوره‌های تخصصی و انگیزشی برای پایبندی به درمان افراد بیمار در این روستا در حال ارائه است.
رییس مرکز بهداشت چهارمحال‌و‌بختیاری با اشاره به راه‌اندازی کلینیک مشاوره در لردگان و آغاز فعالیت این مرکز، از انجام مراحل مقدماتی برای راه‌اندازی مرکز خدمات جامع سلامت در لردگان خبر داد. شهرستان لردگان در ۱۶۰ کیلومتری مرکز چهارمحال‌و‌بختیاری قرار دارد.