درگیری نظامی میان ائتلاف سعودی در یمن جنوبی، ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت

نمایش تکراری در عدن

درگیری‌ نیروهای تحت‌حمایت امارات و عربستان در حالی باردیگر در عدن افزایش یافته است که ریاض دربرابر کشته و مجروح شدن ده‌ها نیروی دولت مستعفی منصور هادی سکوت کرده است و آمریکایی‌ها از برگزاری نشست صلح یمن در عمان سخن می‌گویند؛ نشستی که پیش‌از‌این در استکهلم سوئد برگزار شد و ریاض به تعهداتش (آزادی اسرا، تشکیل دولت انتقالی یمن و کمک‌های انسانی) پایبند نبود.

یک ماه از تصرف کاخ «معاشیق» عدن به‌دست نیروهای تحت‌حمایت امارات در یمن نمی‌گذرد که نیروهای دولت مستعفی منصور هادی باردیگر در حال مسلط‌شدن بر این منطقه هستند و ابوظبی برای حفظ این بخش از جنوب یمن، مواضع نیروهای تحت‌حمایت عربستان را بمباران کرد؛ اقدامی که سکوت ریاض را به‌دنبال داشته و حمایتی جدی از نیروهای منصور هادی برای بازپس‌گیری عدن از دست امارات شکل نگرفته است.
تحولات یمن در ماه‌های اخیر نشان‌دهنده عقب‌نشینی نیروهای اماراتی از برخی مناطق این کشور جنگ‌زده بود؛ عقب‌نشینی‌هایی که رسانه‌های منطقه دلیل آن را اختلاف میان ریاض و ابوظبی و خارج‌شدن امارات از ائتلاف سعودی و ترس از افزایش حملات پهپادی و موشکی نیروهای انصارالله به برخی زیرساخت‌های این کشور شیخ‌نشین توصیف می‌کردند. این دلایل به واقعیت هم نزدیک بود؛ اما این تمام ماجرا نبود؛ چراکه امارات اخیرا و در سایه تبلیغات رسانه‌ای خود مبنی‌بر عقب‌نشینی از یمن، عدن را اشغال کرد؛ منطقه‌ای که در تصرف نیروهای دولت مستعفی منصور هادی بودند و عربستان اعتراض چندانی به اقدام مداخله‌گرایانه امارات نکرد. اکنون و پس از یک ماه از اشغال این منطقه استراتژیک به‌دست اماراتی‌ها، نیروهای منصور هادی به‌دنبال به‌دست‌گرفتن دوباره کاخ معاشیق هستند تا همچنان بر این بخش از جنوب یمن حکومت کنند.

سکوت عربستان در حمله امارات
 به نیروهای منصور هادی
عبدربه منصور هادی، رییس‌جمهوری مستعفی یمن که بازگرداندن او به قدرت یکی از اهداف ائتلاف عربستان سعودی در حمله چهارساله به یمن بوده، دیروز جمعه حملات امارات به نیروهای وفادار به خودش را محکوم کرد و از ریاض خواست موضعی در‌این‌باره بگیرد. این درگیری‌ها همچنان در این مناطق ادامه دارد و دولت هادی در برخی مناطق موفق شده است نیروهای موردحمایت امارات را عقب براند و این احتمال وجود دارد عدن همچون یک ماه گذشته که در دست نیروهای منصور هادی بود، باردیگر به دست نیروهای تحت‌حمایت او بیفتد. امارات که از این موضوع واهمه دارد و ماه گذشته توانست اختیار عدن را با نیروهای تحت‌حمایت خود در دست بگیرد، تلاش می‌کند این منطقه جنوبی یمن را همچنان در تصرف خود داشته باشد؛ حتی با کشته و مجروح شدن ده‌ها نفر از نیروهای تحت‌حمایت ریاض.
شایان ذکر است امارات در روزهای اخیر، مواضع نیروهای تحت‌حمایت منصور هادی را بمباران هوایی کرد. معمر الأریانی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت مستعفی یمن، در واکنش به این ‌گونه حملات، امارات را به تلاش برای تجزیه یمن متهم کرد و گفت حملات اماراتی‌ها به نیروهای آن دولت ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته است.
 این مقام دولت منصور هادی گفت حملات هوایی امارات خیانتکارانه است و نشان می‌دهد ابوظبی نمی‌خواهد دولت مذکور دوباره مؤسسه‌ها و نهادهای متعلق به خود در مناطق یادشده را به‌دست بگیرد. جنگنده‌های امارات عربی متحده پنجشنبه برای جلوگیری از پیشروی نیروهای دولت هادی در زنجبار و عدن مواضع آن‌ها را به‌شدت بمباران کردند.
محمد بن‌زاید، ولیعهد ابوظبی که به‌دلیل سیاست‌های شیطنت‌آمیزش در میان کشورهای عربی به «شیطان عرب» معروف شده، گویا از رفتارهای سیاسی یک ماه اخیر خود توطئه‌های دیگری را برای عدن دنبال می‌کرده است؛ توطئه‌هایی که نه‌تنها نشان‌دهنده عقب‌نشینی آن‌ها از یمن نبود، بلکه ادامه اشغالگری و جنگ را نشان می‌دهد؛ جنگی که در یک ماه اخیر با توطئه و حمایت امارات در عدن موجب شد این منطقه از دست نیروهای منصور هادی که از حمایت سعودی‌ها برخوردار است، خارج شود و به تصرف جدایی‌طلبانی بیفتد که از حمایت «شیطان عرب» برخوردار هستند. گویا امارات از تصرف منطقه عدن و اشغال برخی دیگر از مناطق، سیاست‌های راهبردی با ریاض را در پیش گرفته و عربستان را از شیطنت‌های خود باخبر می‌کند. بدین‌منظور است که پس از تصرف عدن در یک ماه اخیر، شاهد سفر مقام‌های اماراتی به ریاض و گفت‌وگو با بن‌سلمان هستیم؛ گفت‌وگوهایی که در بحبوحه تنش‌های طرفین افزایش یافته و گویا تحولات شهر عدن موجب شده است ریاض و ابوظبی توطئه‌های چندوجهی را درباره پرونده یمن دنبال کنند. این ‌گونه تناقض‌ها در رفتار امارات و عربستان را نیز می‌توان در دیگر رفتارهای نمایشی آن‌ها در منطقه به‌وضوح دید.

نمایش دووجهی امارات در یمن
حقیقت آن است ائتلاف سعودی در حالی وارد پنجمین سال جنگ با یمن شده که کشورهای عضو این ائتلاف درادامه حمله و تهاجم به یمن دچار اختلاف شده‌اند و ترس از تلفات انسانی و خسارت‌های مادی و سیاسی موجب شده نیروهای خود را از یمن به‌عقب برانند. امارات مدتی است در سیاست‌های راهبردی خود در حمله به یمن با ریاض اختلاف پیدا کرده است. این کشور به‌دلیل سیاست‌های راهبردی‌اش در موضوعات فراسرزمینی، در میان کشورهای عربی «شیطان بزرگ» لقب گرفته؛ اما بروز اختلافات با ریاض موجب دودستگی آن‌ها شده است، تا آنجا که عربستان علاوه‌بر توسعه روابطش با دیگر کشورها، به‌ویژه طرف‌های غربی، به خرید و تجهیزات نظامی بیشتری راغب شده است. دراین‌میان، از یک سو عربستان هرروز بر حملات هوایی و بمباران خود به بخش‌های مختلف یمن ادامه می‌دهد و از دیگر سو، امارات بازی دووجهی درقبال یمن در پیش گرفته است؛ یعنی برخی مواقع عقب‌نشینی تاکتیکی می‌کند و در زمانی دیگر، به اشغال عدن دست می‌زند.
 البته، اگر بخواهیم دلایل کاهش نیروهای امارات در یمن را بیشتر بررسی کنیم، ناشی از ترس از تلفات انسانی و بروز اختلافات داخلی است که بر سر برخی مناطق و جزایر با ریاض پیدا کرده و همچنان موفق نشده هیچ‌یک از اهداف خود را محقق کند. همچنین، عملیات‌های موفق پهپادی انصارالله و انهدام و تخریب برخی زیرساخت‌های اماراتی که اخبار و تصاویر آن را در گزارش‌های مفصلِ چند ماه گذشته دیدیم، موجب شده از قدرت و توان نظامی انصارالله یمن در هراس باشد؛ همچنان‌که روز گذشته هم فرودگاه «أبها» واقع در جنوب عربستان با موشک‌های مقاومت یمنی هدف گرفته شد. این توان موشکی و پهپادی یمنی‌ها موجب شده است امارات نیز از قدرت انصارالله واهمه پیدا کند؛ چراکه زیرساخت‌های ابوظبی یا دیگر جزایر امارات در تیررس موشک‌های مقاومت یمن هستند.

تصمیم آمریکا برای گفت‌وگوی مستقیم
 با انصارالله در عمان 
روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی‌الیوم» با اشاره به توان و قدرت انصارالله از تصمیم آمریکا برای گفت‌وگوی مستقیم با انصارالله خبر می‌دهد و در گزارشی آن را نتیجه ارتقای قدرت دفاعی و نظامی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن می‌داند. 
به‌نوشته این روزنامه عربی، به‌نظر می‌رسد با پیشرفت‌های سریع در جنگ یمن ائتلاف تحت رهبری جنبش انصارالله بزرگ‌ترین برنده سیاسی و میدانی باشد. ائتلاف سعودی‌-اماراتی در حال فروپاشی است؛ ازاین‌رو، ایالات متحده به‌دنبال ایجاد گفت‌وگوی مستقیم با رهبران یمنی است و دشمنان سعودی و اماراتی انصارالله ازطریق متحدان خود در جنوب یمن درگیر جنگ نیابتی با یکدیگر هستند. البته شبکه خبری «الحره» وابسته به آمریکا اعلام کرد اگر گفت‌وگوی آمریکا با انصارالله یمن انجام شود، این مذاکرات در کشور عمان خواهد بود. 
حال باید دید درگیری‌های نمایشی و سیاست‌های راهبردی‌ای که ائتلاف سعودی در پیش گرفته است، آیا می‌تواند با گفتمان و مذاکره از باتلاقی خارج شود که در یمن به‌وجود آورده است یا باید منتظر تکرار وعده‌ها و نشست‌های نمایشی و تبلیغاتی دیگری در عمان باشیم که قبلا در استکهلم سوئد و به‌منظور تشکیل دولت انتقالی یمن برگزار شد و سعودی‌ها دربرابر تعهدات‌شان (آزادی اسرا، تشکیل دولت انتقالی یمن و کمک‌های انسانی) متعهد نبودند.